Trešdiena, 16. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+17° C, vējš 1.74 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Daina Kalniņa aicina priecāties un iemūžināt dāliju paradīzi Velēnā

Foto: Gatis Bogdanovs

KRĀSAINĀS dālijas ir vienas no iecienītākajām latviešu puķēm no seniem laikiem, tās pašlaik bagātīgi zied Dainas Kalniņas dārzā netālu no Velēnas baznīcas un ziedēs vēl līdz pat pirmajām rudens salnām. Tie, kas vēlas pabūt īstā dāliju paradīzē, noteikti var doties uz šo vietu, lai nofotografētos vai vienkārši priecātos par šo ziedu skaistumu. Liels atbalsts un palīgs Dainai ir viņas ģimene: vīrs Normunds, meita Agnese, dēls Elvis un arī vedekla Laura.

Daina ar puķu audzēšanu nodarbojas jau 28 gadus, bet pirmsākumi tam bijuši vēl senāk. “Sākās ar to, ka vīra vecāki jau ļoti sen audzēja ziedus, un viņi pārsvarā audzēja gladiolas, mārtiņrozes, kā arī bija puķuzirnīši. Kad vīra vecāki devās mūžībā, tad pamazām pārņēmām gladiolu audzēšanu. Arī šī māja, kurai blakus ir dāliju un gladiolu lauks, ir vīra vecāku mantota. Tagad te dzīvo dēla ģimene un blakus ir dāliju un gladiolu lauks. Tā pamazām sākām audzēt ziedus un strādājām arī algotu darbu. Bet sākumā ziedus audzējām ne tik lielos apjomos, kā šobrīd,” stāsta Daina.

Cilvēkiem patīk dažādība

Lielākā darbošanās Dainai notiek Rankā, kur viņa dzīvo. Tur ir trīs siltumnīcas, no kurām divas apkurināmās, kurās darbs sākas jau ziemā, kad jāceļas ik pa stundai, lai tās kurinātu un no maza stādiņa izaudzētu skaistas puķes. Daina novērojusi, ka pieprasītākās ir petūnijas, pelargonijas un leduspuķes, dažādi struktūraugi, kā, piemēram, dihondras, krustaines, dažādu krāsu skaistnātrītes un citas. Cilvēkiem patīk dažādība, un Daina ar to rēķinās.

“Aktuālas ir tieši sērija ‘Vista’ petūnijas un kalibrahojas, kas visu laiku zied un ir viegli audzējamas. Patīk arī begonijas, solēnijas. Ļoti pieprasītas ir arī mandevillas, kuras grūti audzējamas, jo ir lielas siltummīles. Tās mēs ar katru gadu mēģinām audzēt vairāk,” stāsta Daina.

Pirmos ziedus ver jūlijā

Podu puķu sezonu siltumnīcā nomaina citi ziedi. Tieši šobrīd visskaistāk Dainai saziedējušas dālijas, kas savus pirmos ziedus sāka vērt jūlijā.

“Šogad ziediem ir agrāka ziedēšana. Tas attiecas gan uz dālijām, gan gladiolām un arī lilijām. Man ir astoņas dāliju šķirnes, jo audzējam arī citus ziedus – lilijas, gladiolas, šogad arī lizantes. Šis dāliju lauks ir skaistumam. Nākam un priecājamies par šo skaistumu. Nezinu, kas par šķirni ir dālijām, kas zied sarkaniem ziediem, bet tās ir vispieprasītākās. Ļoti izturīgas pret nokrišņiem. Cilvēki tās ir ļoti iemīļojuši. Tās arī ilgi stāv vāzē. Ir baltās dālijas ‘Evelīna’. Tās ir ar violetu tonējumu. Dažādībai ir arī lillā, dzelteni, sarkani, balti pomponiņi, proti, ziedi kā bumbiņas,” stāsta Daina.

Arī “Dzirkstele” pārliecinās, ka pomponu dālijas piešķir laukam jauku akcentu. Ne velti tās ir iecienītas dārza kompozīcijās un griezto ziedu pušķos. Arī Daina no dālijām veido ziedu salikumus, dekorācijas un pušķus.

Velēnas zeme ir piemērota

Daina stāsta, ka dālijām patīk smilšaina augsne un saulaina vieta.

“Dālijām patīk bagātīga augsne, tāpēc svarīga ir mēslošana. Nedrīkst būt skāba un smaga zeme. Šī Velēnas zeme ir tieši piemērota dālijām. Periodos, kad ir ļoti sauss, mēs laistām. To, kad dālijām beigsies sezona, nekad nevar zināt. Ir bijis, ka septembra sākumā tās jau nosalst, bet ir bijis, ka zied vēl visu septembri un arī oktobrī. Viss atkarīgs no laika apstākļiem,” saka Daina.

Viņa arī zina teikt, ka dālijas var rakt tikai tad, kad tās dabūjušas salu. “Ja dabū divas salnas, tad gumi ir labāki un labāk saglabājas. Jāglabā sausā pagrabā. Tas pats attiecas arī uz gladiolām, kaut gan ar tām ir pat sarežģītāk. Tās jāžāvē ļoti lielos plusos, mēs to darām pirtī,” saka Daina.

Gladiolas ver savus pumpurus turpat blakus uz lauka dālijām, jo arī gladiolām patīk saulaina vieta un smilšaina augsne. Dainai ir apmēram 20 šķirņu gladiolas. Tās laukam piešķir sava veida eleganci.

“Varētu būt arī tā, ka gladiolu šogad uz 1.septembri nebūs, jo noziedēs. Arī pērn diezgan ātri tās sāka ziedēt. Septembrī gan vēl bija, bet, kā būs šogad, nezinu,” stāsta Daina.

Lai gladiolas augtu taisnas, kā tas ir redzams Dainas dārzā, ir svarīgi ievērot kopšanu un stādīšanu. “Lai kāts būtu taisns, sīpols jāstāda dziļi zemē,” uzsver Daina. Arī atsevišķu gladiolu šķirnes mēdz būt ne ar tiem taisnākajiem kātiem.

Iecienītākās – baltās lilijas

Netālu no dāliju un gladiolu lauka siltumnīcā pumpurus ver vēlo šķirņu lilijas. To smarža ir tik intensīva, ka pārņēmusi visu siltumnīcu. Daina audzē apmēram 30 šķirņu lilijas.

“Lilijas audzējam tikai siltumnīcās, jo tad tām ir kvalitatīvāki ziedi, garāki kāti. Katru gadu pamēģinām ko jaunu, bet cilvēki visvairāk grib baltas krāsas lilijas, un tieši tagad arī būs balto liliju uznāciens. Mums pārsvarā arī ir balto šķirņu lilijas. Ir, protams, arī rozā, ir sarkano toņu lilijas, bet šādu toņu nav daudz, savukārt ir dažādas baltās: rožlilijas, pildītās baltās lilijas, Āzijas nesmaržīgās baltās lilijas, trompetlilijas un citas,” stāsta Daina.

Šogad viņa izmēģinājusi audzēt arī lizantes, kuras iegūst arvien lielāku popularitāti. Ziedu audzēšana ir darbietilpīgs process, vajadzīgas arī zināšanas.

“Mēs esam izvēlējušies tādus ziedus, kas prasa daudz rūpju un daudz laika. Jā, mēs esam darbarūķi,” par savu ģimeni saka Daina un nenoliedz, ka ir grūti tikt ar visu galā, bet, ja vajag kādu palīgu, piemēram, pie ravēšanas darbiem, tad nav, kur atrast. “Tāpēc paši mēģinām tikt galā,” saka Daina.

Ar saviem audzētajiem ziediem viņa ir sastopama tirgos, arī ārpus mūsu novada, bet visvairāk tiek iztirgots tieši uz kapusvētku laiku. “Lielākie apjomi ir tieši kapusvētku laikā. Liekas, ka divas reizes. Protams, mums ir arī savi pastāvīgie klienti, bet pārsvarā braucam uz tirgiem. Paskatāmies, kā konkurenti strādā un kādas ir cenas, un pielāgojamies. Izaudzēto izdodas arī iztirgot,” saka Daina.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri