Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+22° C, vējš 2.73 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Ēdinātāji nejūt Gulbenes novada pašvaldības atbalstu vienkārša jautājuma risināšanā (12)

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Seši gadi pagājuši, kopš Gulbenes novada pašvaldība ir noteikusi obligātu prasību – tauku uztvērēju izmantošanu tur, kur notiek sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšana. Ēdinātāji prasību pilda. Tas lielā mērā mazina kanalizācijas ūdeņu piesārņojumu ar taukiem, bet pilnībā tomēr nepasargā. Ēdinātāji pašvaldības prasības pilda, tomēr palaikam ir jāveic kanalizācijas ūdeņu atsūknēšana.

Pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Gulbenes Energo Serviss”, kurai deleģēts novada teritorijā sniegt centralizētos ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus, asenizācijas pakalpojumus nesniedz. To apliecina gulbenietis Arnis Začs, kurš “Dzirkstelei” stāsta: septembrī ir vērsies SIA “Gulbenes Energo Serviss” ar lūgumu sniegt pakalpojumu. Runa ir par nosēduma tauku un pārējo sadzīves atkritumu, kas rodas trauku mazgāšanas laikā, izsūknēšanu Gulbenes kafetērijā “Pienenīte”. SIA “Gulbenes Energo Serviss” esot atteikusi sniegt pakalpojumu, kaut agrāk sadarbība ir notikusi.

“Kāds ir iemesls? Vai arī citiem klientiem – skolām, slimnīcai, sociālās aprūpes iestādēm – SIA “Gulbenes Energo Serviss” nesniedz šo pakalpojumu? Vai plāno sniegt tuvākajā/tālākajā nākotnē?” jautā uzņēmējs.

Gulbenes viesnīcas īpašniece Zlata Kallase, kuras ēkā atrodas bistro “Kikele”, “Dzirkstelei” saka – ar tauku ķērājiem darbojas apakšīrnieks, sabiedriskais ēdinātājs. Taču par kanalizāciju kopumā atbildīga ir pati, un Z.Kallase zina, cik reizēm grūti ir atrast asenizācijas pakalpojuma sniedzēju. Ja tas ir uzņēmums, kurš atrodas ārpus Gulbenes novada, jārēķinās ar lielākām izmaksām. Z.Kallase tāpēc katrreiz cenšas sarunāt vēl kādu citu pakalpojuma saņēmēju, lai kopā varētu apmaksāt asenizatora ceļa izdevumus. Viņa uzskata – pašvaldībai vajadzēja risināt šo jautājumu, tas būtu ļoti būtisks atbalsts saviem uzņēmējiem. “Mēs izpildām, ko pašvaldība mums nosaka. Bet tālāk?!” saka Z.Kallase.

Ir vai nav jāuzņemas pašvaldības uzņēmumam?

“Dzirkstele” meklēja atbildes pašvaldības kapitālsabiedrībā SIA “Gulbenes Energo Serviss”. Tika saņemta šāda atbilde: “Saskaņā ar Ūdenssaimniecības likuma 8.panta trešo daļu sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējs (SIA “Gulbenes Energo Serviss”) atbild par centralizēto ūdensapgādes sistēmu vai centralizēto kanalizācijas sistēmu un tās tehnisko stāvokli līdz piederības robežai. Saskaņā ar 2023.gada 30.jūnija līgumu par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu, kas noslēgts ar Gulbenes novada pašvaldību, SIA “Gulbenes Energo Serviss” apņemas sniegt sabiedriskos ūdenssaimniecības pakalpojumus, taču pakalpojumā neietilpst tauku uztvērēju, automazgātavu, ķīmisko vielu utt. nosēdaku tīrīšana vai apkalpošana.”

Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Karīna Dvorjaņinova uzsver, ka Valsts vides dienests aicina vērsties konkrētajā pašvaldībā, kuras pārraudzībā ir rūpēties par sanitāro tīrību tās administratīvajā teritorijā. “Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.384 “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu”, kuri nosaka, par ko ir atbildīga pašvaldība, kas jādara asenizācijas pakalpojumu veicējam un kāda atbildība ir decentralizēto kanalizācijas sistēmu uzturētājiem/ īpašniekiem. Aprakstītā situācija (saistībā ar kafetēriju “Pienenīte – red.) ir pašvaldības kompetencē.”

Gulbenes novada pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vides pārvaldības speciāliste Dace Kurša “Dzirkstelei” par to, kur ēdinātājiem likt tauku uztvērēju saturu, skaidro: “Pēc pašvaldībai pieejamās informācijas, Gulbenes un Alūksnes novadā ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju uzņēmumiem šo pakalpojumu sniedz SIA “Lautus”. Pakalpojuma cena par katru izvešanas reizi ir 120 eiro neatkarīgi no izvedamo tauku daudzuma. Sazinoties ar SIA “Lautus”, tika apstiprināts, ka tiek sniegts pakalpojums, bet tiek ieteikts turpmāk Gulbenes novada ēdināšanas uzņēmumiem, ja iespējams, vienoties par kopēju izvešanas reizi, lai 14 m3 cisterna būtu pilna. Aktualizējoties šim jautājumam, Gulbenes novada pašvaldība ir uzsākusi ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas un pārtikas produktu ražošanas uzņēmumu monitoringu par tauku uztvērēju izbūves esamību. Gulbenes novada pašvaldība vietējiem sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem piedāvā izmantot šādus asenizācijas pakalpojumu sniedzējus: Rīgas SIA “Aironi”; Rīgas SIA “AS un Dēli”; Rīgas SIA “Biomotorai Latvia”; Ķekavas SIA “Lautus”.”

Ēdinātāji problēmu risina, kā kurš prot un var

“Problēma acīmredzot ir, ja A.Začs to ir aktualizējis,” “Dzirkstelei” saka Iveta Ilva, Gulbenes “Kantes kroga” saimniece. Viņa saka – pati galā tiek. Neko vairāk I.Ilva nestāsta.

Kafejnīcas “Magnolija” saimniece Valentīna Gibnere “Dzirkstelei” saka – tauku uztvērēji tiek izmantoti. Taču, kas ar šiem taukiem notiek tālāk, to viņa nezina, jo šo jautājumu risina ēkas īpašnieks. Viņa ziņā ir arī kārtots jautājums par asenizācijas pakalpojuma saņemšanu.

Gulbenes novada sociālās aprūpes centra “Siltais”, kas atrodas Līgo pagastā, vadītāja Inese Lesiņa atbild par ēku, kurā ne tikai ir izmitināti klienti, bet arī katru dienu tiek ēdināti. Iestādei ir sava virtuve, kur notiek ēdiena gatavošana. I.Lesiņa “Dzirkstelei” stāsta, ka asenizācijas pakalpojumus iestādei sniedz SIA “Rankas Rori”, savukārt tauku uztvērēju apkopi veic iestādes sētnieks. Uz jautājumu, kur pēc tam liek taukus, I. Lesiņa teic: “Komposta kaudzē! Variantu jau daudz nav. Kompostējam ar bio kompostējamo materiālu. Kopā ar lapām, kopā ar bioloģiskajiem atkritumiem, mizām. Pēc tam mēs kompostu izmantojam.” Iestādei ir savs dārzs, kur komposts noder.

Gulbenes bistro-kafejnīcas “Hanīvija” pārstāvis Dzintars Vasiļjevs par to, kā viņš tiek galā ar tauku uztvērējiem un kanalizācijas atsūknēšanu, “Dzirkstelei” saka: “Pats cīnos ar to visu. Ir tauku uztvērēji. No tiem taukus pats nododu pilsētas attīrīšanas iekārtām. Pieņem. Un vēl papildus reizes divas gadā ņemu no SIA “Rubate” asenizācijas mucu un tīru kanalizācijas iekšējās sistēmas. Tas viss tiek darīts iekšējā teritorijā. Man nav problēmu. Ar likumu ir noteikts: kas ir tavā mājā un tās teritorijā, tā ir tava problēma. Mums tā ir Aināra Brezinska teritorija. Ja kāda problēma notiek, mēs paši iekšēji arī risinām.”

UZZIŅAI

LIETOTĀJIEM, kuru nekustamajos īpašumos tiek veikta sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšana vai pārtikas produktu ražošana, jābūt izbūvētai atsevišķai kanalizācijas sistēmai taukaino notekūdeņu savākšanai un tauku uztvērējiem. To paredz pašvaldības saistošie noteikumi “Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas un lietošanas kārtība Gulbenes novada pašvaldības teritorijā”, kas ir spēkā kopš 2018.gada 6.septembra.

AVOTS: WWW.LIKUMI.LV

SIA “GULBENES ENERGO SERVISS” (iepriekšējais nosaukums – SIA “Gulbenes nami”), sākot ar 2017.gadu, pakāpeniski ir pārņēmusi apsaimniekošanā Gulbenes novada pagastu ūdenssaimniecības un kopš 2021. gada 25.janvāra, kad uzņēmumam tika pievienota SIA “Alba” (iepriekš Gulbenes pilsētas ūdensapgādes pakalpojumu sniedzējs), SIA “Gulbenes Energo Serviss” atbild un uztur darba kārtībā visas Gulbenes pilsētas un novada ūdensapgādes sistēmas. Sabiedrība kopš 2020.gada 12.marta ir iekļauta ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju reģistrā.

AVOTS: WWW.GESERVISS.LV

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (12)

1
12:15 19.10.2024
Sagribējies atbalstu....
noteikums
18:35 19.10.2024
Lai pasmeļ no saviem līdzekļiem. Gana bez čekiem ir tirgojušies. Būtu pienācis laiks ieguldīt vides tīrība.
es
15:13 20.10.2024
Vai pašvaldībai vajadzīgi uzņēmēji?
uz “noteikums”
09:09 21.10.2024
Ja nav sajēgas, ka šī ir nevis viena, bet visu ēdināšanas uzņēmumu (un ne tikai) problēma, tad izrādāt aizspriedumus, nekompitenci un kurinat naidu. Tas nav inteliģenti.
jautajums
10:09 21.10.2024
Kapec parejiem iedzivotajiem butu jamaksa par to, ka kads nevar pats savus taukus savakt?
4.studija
10:47 21.10.2024
Protams, ka GES neko nevar un nedara! Tā saucamais priekšnieks R.Korns nekad nav darbā un biežāk redzams Rīgā darba dienās nekā ofisā! Vai jēga tādiem maksāt lielās algas? Vajag pārmaiņas
O
12:03 21.10.2024
Vai nesanāk tā, ka apsaimniekotājs arvien biežāk kaut ko nevar?
uz “jautājums”
13:24 21.10.2024
Un ja GES arī daudzdzīvokļu mājām atteiks?
nu gan
13:29 21.10.2024
Runa tak ir par maksas pakalpojuma sniegšanu. Maksas! Bet, kā izrādās, novada teritorijā nav, kas sniedz. Varbūt pašvaldībai bija jānopērk GES-am jaudīgu asinizācijas mašīnu, nevis jāceļ uzņēmējiem ēkas Lizumā un Gulbenē (kas, iespējams, izjauc dabisku konkurenci un ir iespraukšanās brīvajā tirgū).
x
13:39 21.10.2024
Zaļajā ielā visā jaunbūvē tikai viens īrnieks.
tauku slānis
14:26 21.10.2024
Un kas par to, ka maksas pakalpojumu nav kas sniedz? Ne jau tas vienīgais pakalpojums ko nevar saņemt novadā! Tā arī iedzīvotāji brauc uz blakus novadiem, uz Valmieru, Rīgu. Arī tērē savu naudiņu. Nečinkstiet, ēdinātāji!
uz tauku slānis
17:11 21.10.2024
nu tad pacīnīsimies, lai pašvsldība ir elastīgāka. sadodamies rokās. nevis uzņēmēju apmētājam ar tomātiem