
Gulbeniete Līga Strapcāne gatavo rokas lējuma papīru. No tā viņa darina gaumīgus apsveikumus, dāvanu aploksnes, ielūgumus, galda kartes. Viņa gatavo arī īpašu sēklu papīru ar iestrādātām augu sēklām. Tādu apsveikumu var iedēstīt zemē, ļaujot sēklām uzdīgt. Par rokas lējuma papīru Līga uzzināja pirms desmit gadiem, kad strādāja Itālijā. Draudzene uzdāvināja viņai mazu apsveikumu no rokas lējuma papīra, kas bija pat mazāks nekā sērkociņu kastīte, ar piebildi: “Tev iedvesmai!” “Tobrīd nebija domas kaut ko tādu darīt, bet tāda maza dzirkstelīte aizķērās gan,” atzīst Līga.
Sarežģītākais – papīra žāvēšana
Pirms septiņiem gadiem, kad Līga gaidīja meitiņu, un tad, kad viņa bija pavisam maziņa, līdzīgi kā daudzas mammas, daudz domājusi par to, ko dzīvē grib darīt un ko prot darīt. “Pamēģināju vairākus rokdarbu veidus, tajā skaitā papīra liešanu. Nopirku divas grāmatas Vācijā par papīra liešanu. Skatījos informāciju internetā. Biju uz diviem kursiem Rīgā par papīra liešanu. 2019. un 2020.gadā izmantoju Madonas Biznesa inkubatora apmācības, kas palīdzēja vairāk nostiprināt to domu, ka nevar uzkāpt divos kalnos vienlaicīgi, un, ja vēlos kaut ko darīt labi, ir jākoncentrē uzmanība uz vienu rokdarbu veidu, tāpēc paliku pie papīra,” stāsta Līga.
Viņa “Dzirkstelei” skaidro, kas ir rokas lējuma papīrs. “Kartītēm izmantoto papīru gatavoju no smalcināta biroja papīra vai cita jau nokalpojuša papīra. Makulatūra vispirms tiek sasmalcināta, tad izmērcēta ūdenī un sablenderēta, tad papīra masu izkāš caur sietu un izžāvē. Un, lūk, jaunradītais papīrs uzsāk jaunu dzīves ciklu!” saka Līga.
Sarežģītākais šajā procesā ir papīra žāvēšana. “Daudz papīra izgatavoju vasarā, jo tad saulīte žāvē, bet šobrīd, kamēr nav piemērotu telpu, žāvēšana ir gana sarežģīta. Vēl procesu sarežģī arī tas, ka mana darbošanās notiek mājās, tā ir grūti nošķirt darbu no privātās dzīves. Bieži pateicos Dievam, ka man ir tik saprotošs vīrs un nepārmet man, jo visiem ģimenes locekļiem man ir jāpielāgojas,” stāsta Līga.
Idejas, ko no tā gatavot, pārsvarā rodas tieši no konkrētas vajadzības un pieejamajiem materiāliem. “Šo gadu laikā esmu savākusi dažādus materiālus, ar ko veidot faktūru papīrā, un arī diezgan daudz dažādus zīmogus, ar ko veidot iespiedumus zīmogvaskā, un tad domāju par cilvēkiem, kādas varētu būt viņu intereses, kā varētu cilvēkam pateikt, ka viņš ir īpašs. Tagad, varētu teikt, modē ir personalizētas dāvaniņas. Tad nu cenšos savas radītās papīrlietas personalizēt sajūtu un asociāciju līmenī,” stāsta Līga.

Ar iestrādātiem augiem un ziediņiem
Savukārt sēklu papīrs, ko arī rada Līga, ir tāds papīrs, kurā ir iestrādātas dīgtspējīgas sēklas, un, šo papīru iestādot, var vēlāk priecāties par pārsteigumu, kas tad izdīgs. Viņa zina stāstīt, ka ārzemēs to praktizē jau diezgan sen, bet Latvijā tas drīzāk ir jaunums. “Šādu papīru īpaši bieži izvēlas saderinātie kāzu ielūgumiem vai simboliskām dāvaniņām kāzu viesiem, kā arī dažādiem reprezentatīviem pasākumiem, kur organizētāji vēlas parādīt savas eko vērtības,” stāsta Līga.
Viņa ir apguvusi tehniku, kā var izgatavot arī papīru ar iestrādātiem augiem un ziediņiem. “Arī šādu labprāt izvēlas kāzām. Jaunlaulātie uz tā var rakstīt vēstules viens otram. Tādas ir pasūtījuši arī kāzu jubilejām. Tāpat tās patīk arī arī mājražotājiem, lai uzrakstītu kādu siltu vārdu un iepriecinātu savu pircēju. To izmanto arī kā foto rekvizītu savu produktu fotografēšanai,” stāsta Līga, kura nesen pabeidza kāzu poligrāfijas kursus un tuvākajā laikā plāno veidot piedāvājumu tieši kāzu vajadzībām. “Protams, domāju arī, kā vispār palielināt izgatavotā papīra apjomu, lai to varētu piedāvāt iegādāties arī vairumā,” stāsta Līga.
Tie, kurus ieinteresējis rokas lējuma vai sēklu papīrs, parasti sazinās ar Līgu sociālajos tīklos, jo tirdziņos viņa ir reti sastopama. “Papīram ir liels trūkums – nepatīk mitri laika apstākļi, tāpēc nākas ļoti izvērtēt, kuros tirdziņos piedalīties. Šis tas no apsveikumiem un naudas aploksnītēm ir nopērkams arī Gulbenē, piemēram, ziedu studijā “Saulespuķe”, salonā “Tavai un manai veselībai”.
– Inita Savicka
