
Iespējams, jau uz Jāņiem alus cienītāji varēs baudīt Gulbenē ražotu lejamo alu. Lai tā notiktu, gulbeniešu Dekšņu ģimene jau aptuveni gadu cītīgi rosās ražotnē Dzirnavu ielā, kur savulaik Gulbenē jau tika darināts alus.
Artūrs Deksnis stāsta, ka ir nodibināts uzņēmums SIA “Gulbenes alus darītava”, un mērķis ir izveidot un attīstīt alus darītavu, kurā ražos lejamā alus produkciju un nodrošinās produkcijas izplatīšanu dažādos pasākumos. Ir plānots ne tikai attīstīt komercdarbību, bet arī atjaunot vēsturisko alus ražotni, tā sakopjot un uzturot telpas un apkārtni. Būs iespēja nobaudīt dažādus alus un iegādāties lejamo alu tieši no alus darītavas.
Sāka pirms aptuveni gada
“Dzirkstele” ar uzņēmīgajiem Dekšņu ģimenes puišiem – Artūru, viņa brāli Ričardu un tēvu Andri tiekas alus darītavā. Šobrīd tur darbi rit pilnā sparā un brīvdienu nav. Artūrs stāsta, ka ideja par alus ražošanu radās ģimenei, kopīgi pavadot laiku mājās un spriežot, ka vajadzētu kaut ko darīt.
“Es pats sāku ar metālapstrādi. Pēc profesijas esmu metinātājs, bet metināt nevēlos, un domājām, ko darīt. Patiesībā ideja par alus ražošanu visu laiku virmoja. Sākām visu saviem spēkiem, un tas notika pagājušajā vasarā. Kad ienācām šajās telpās, tās bija tukšas. Mēs īrējam šīs telpas,” stāsta Artūrs. Tēvs piebilst: “Te bija kā pēc kara.”
Ričards turpina, ka sarežģīts bija celtniecības posms. “Te nekā nebija. Mēs paši līdz galam neesam celtnieki, cīnījāmies, kā varējām. Meklējām cilvēkus, kas prot, un paši darījām, un arī bez tēva mēs daudz ko nevarētu izdarīt. Viņš ir liels palīgs,” saka Ričards.

Uz vienu kopīgu mērķi
Par iespēju startēt Gulbenes novada pašvaldības grantu konkursā “Uzņēmīgi Gulbenes novadā” Artūrs uzzinājis pēdējā brīdī. “Ielēcām pēdējā vagonā,” par to, kā pieteicies konkursam, smaida Artūrs. Viņš atzīst, ka nebija sarežģīti sagatavot nepieciešamo dokumentāciju, lai startētu šajā konkursā. “Pašvaldībai patika šī ideja par alus darītavu un tas, ka ražošana notiks vecajā teritorijā,” saka Artūrs.
SIA “Gulbenes alus darītava” pašvaldība alus ražošanas iekārtu iegādei piešķīra 5000 eiro. “Katrs tūkstotis atvieglo sasniegt mērķi,” uzsver Artūrs un turpina, ka lielākā daļa ir ģimenes finansiālais ieguldījums, un ieguldīts ir daudz. “Brālis ir investors. Viņš brauc strādāt uz ārzemēm un iegulda te. Pienākumus un darbus esam sadalījuši un ejam uz vienu kopīgu mērķi. Ja gribi kaut ko sasniegt jebkurā sfērā, ir jādara,” ir pārliecināts Artūrs, kuru birokrātija, dažādu nepieciešamo atļauju kārtošana nenomāc. “Kurš neko nedara, tam arī nekā nav,” saka Artūrs.
Viņš atzīst, ka ir liels gandarījums, kad visu pats dari un arī soli pa solim tuvojies mērķim. “Bija Pārtikas un veterinārā dienesta pārbaude. Domājām – kā būs? Ja teiks, ka kaut kas jāpārtaisa, bijām gatavi arī to darīt, jo atpakaļceļa vairs nav. Bet viss bija kārtībā. Pateica, ko vajag pielabot, un viss kārtībā. Varbūt daudzus šādas pārbaudes attur kaut ko uzsākt, bet raizēm nav pamata,” uzsver Artūrs.

Sākumā būs divu veidu izlejamais alus
“Mēs esam publisks uzņēmums, pārstāvēsim pilsētu, līdz ar to arī mums tāds nosaukums – “Gulbenes alus darītava”. Arī vēsturiski te šajā teritorijā ražoja alu. Tikai tas nodzisa, bet tagad kā fēnikss ceļas atpakaļ ar jaunu entuziasmu, ar jaunu degsmi un sparu. Pagaidām ražosim divu veidu lejamo alu. Gulbenē būs pieejams lejamais alus. Vasarā būsim ārā pie “Betas”. Dosimies arī uz novada pasākumiem un arī ārpus novada. Mēs to gribam attīstīt arī globālāk. Ar laiku ir doma ražot, piemēram, arī kvasu. Labprāt savā ražotnē uzņemsim arī tūristu grupas,” stāsta Artūrs. Tēvs piebilst: “Vajag tikai gribasspēku darīt.”
Savukārt par konkurenci Artūrs spriež: “Konkurence tieši ir laba. Ja nav konkurences, tad tu stagnē. Ja ir konkurence, tad vismaz mēģini konkurēt un arī uzņēmums attīstās.”