
Traģiski ir beigusies iedzeršana pēc darba mežā kādam 68 gadus vecam vīrietim no Ozolkalna. 9.februāra vakarā Gulbenē viņš netika uzņemts maršruta Viļaka-Balvi-Gulbene-Rīga autobusā (SIA “Norma-A”), tāpēc kājām devies uz mājām Ozolkalnā.
Mājās nepārnāca
“Mēs bijām kopā. Autobusa šoferis Gulbenē mums deguna priekšā aizvēra durvis un aizbrauca. Jā, bijām iereibuši. Pēc darba bijām izdzēruši pudeli trijatā. Nu un tad?” “Dzirkstelei” 10.februārī stāstīja Guntis Porietis no Ozolkalna. Viņš pēc tam izsaucis taksometru un palicis to gaidot.
Otrs vīrietis, ar kuru kopā todien G.Porietis bija strādājis mežā, aizgāja. “Precīzi neredzēju, kur. Pieļāvu, ka aizgāja pa “zaļo ceļu” – bijušā dzelzceļa uzbērumu Ozolkalna virzienā. Kad viņš vakarā tā arī nebija pārnācis mājās, trauksmi sacēla vīrieša dēls. Arī es sāku meklēt viņu. Nākamajā dienā tika lūgta pašvaldības policijas un Valsts policijas palīdzība pazudušā vīrieša meklēšanā. 10.februārī cilvēks tika atrasts miris – nosalis. Es nezinu, kā tagad lai jūtos. Un kā lai jūtas tas autobusa šoferis, kurš mūs atteicās uzņemt un aizvest līdz Ozolkalnam, līdz Blomei? Mēs būtu maksājuši par ceļu līdz Velēnai, bet izkāptu ātrāk. Vienmēr tā esam darījuši,” stāstīja G.Porietis.
Valsts policijas pārstāvis Uldis Pusts no Ziemeļvidzemes iecirkņa Gulbenē “Dzirkstelei” apstiprināja, ka 10.februārī Gulbenē “zaļā ceļa” malā grāvī ir atrasts vīrieša līķis bez vardarbīgas nāves pazīmēm. Apstākļus noskaidro. Ir uzsākts kriminālprocess.
Iereibušie nav jāuzņem
VSIA “Autotransporta direkcija” sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Heinsberga “Dzirkstelei” teica, ka šī ir skumja ziņa. Viņa pastāstīja: “Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas reģionālā autobusa vadītājs, apstājoties pieturā “Gauja”, izvērtēja situāciju un pieņēma lēmumu neuzņemt divus minētos vīriešus autobusā, jo viņu stāvoklis bija potenciāls drauds pārējo transportlīdzekļa pasažieru drošībai pārāk lielā reibuma dēļ (viens no viņiem pat neesot spējis piecelties kājās, autobusam apstājoties pieturā). Reģionālo autobusu pasažierim ir aizliegts braukt alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā, ja pasažieris izturas rupji vai agresīvi, kā arī lietot alkoholiskos dzērienus, narkotiskās, psihotropās, toksiskās vai citas apreibinošās vielas. Tas noteikts Latvijas likumdošanā. Nav iespējams objektīvi komentēt konkrēto situāciju, tajā nepiedaloties, tomēr atgādinām, ka reģionālā autobusa vadītājam ir pienākums izvērtēt, vai, uzņemot cilvēkus, kas lietojuši kādu no apreibinošajām vielām, tas var potenciāli būt apdraudējums citu pasažieru drošībai un labsajūtai, tādējādi lemjot arī par atteikumu uzņemt autobusā. Pārvadātāji un autobusu šoferi nereti sastopas ar situācijām, kad pasažieri dažādu lietoto vielu ietekmē ne tikai traucē citiem pasažieriem vai transportlīdzekļa vadītājam, bet arī fiziski ietekmē apkārtējos, uzvedoties neadekvāti un pat izraisot situācijas, kad jāpārtrauc reisu izpilde, jāizsauc palīdzības dienesti (policija, medicīniskā palīdzība utt.). Atgādinām, ka pasažieru, autobusu vadītāju un citu satiksmes dalībnieku drošība ir pirmajā vietā.”
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” šo gadījumu komentēja tā: “Te ir apstākļu kopums. Ne velti saka, ka dzīvē nav sīkumu. Kādreiz arī sīkumu dēļ notiek lielas nelaimes. Tāpēc ir jāpiedomā, cik katrs mēs uzņemamies atbildību. Vai nevarēja paciesties ar to pudeli līdz mājām? Bet autobusa šoferim ir jābūt vidutājam, lai neveidojas konflikti autobusā. Negribas nevienam mest ar akmeni, bet ir arī katram pašam jāuzņemas atbildība, kad un ko daru. Tajā pašā laikā ir jāatceras, ka katrs ir tikai cilvēks un mēdz kļūdīties.”
– Diāna Odumiņa