Trešdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa
weather-icon
+19° C, vējš 1.45 m/s, A vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenē problēmas ar asenizācijas pakalpojumu saņemšanu ziemā (1)

PIRMS TRIM GADIEM pašvaldība SIA “Gulbenes Enrgo Serviss” (tolaik vēl ar nosaukumu SIA “Gulbenes nami”) piešķīra 18 150 eiro kopā ar PVN, lai uzņēmums varētu tikt pie restaurētas asenizācijas mucas ar hidrodinamisko iekārtu. Pamatojums bija – šo iekārtu vajag kanalizācijas tīklu skalošanai/ tīrīšanai. Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Ziemā Gulbenē privātfirmām un privātpersonām ir problemātiski atrast asenizācijas pakalpojuma sniedzēju. Par to ir pārliecinājusies SIA “Lejaskrāces” īpašniece Gunta Zača, kura pagājušās nedēļas nogalē nevarēja sameklēt nevienu asenizatoru, kurš piekristu atrisināt problēmu ar kafejnīcas “Pienenīte” teritorijā esošo kanalizācijas kontrolaku funkcionēšanu (aizsērējuma likvidēšanu).

No šīm akām kanalizācijas ūdeņi tālāk tiek ievadīti pilsētas centrālās kanalizācijas sistēmā. Pēc tam, kad nebija rezultāta vairāku asenizācijas pakalpojuma sniedzēju apzvanīšanai un kad neko nedeva vēršanās pie pašvaldības amatpersonām, G.Začas dzīvesbiedrs pats uz savu roku ķērās pie uzņēmuma teritorijā esošo kanalizācijas aku tīrīšanas un problēmu atrisināja.

Pašvaldības SIA atbild – pakalpojums ne vienmēr ir jānodrošina

G.Zača “Dzirkstelei” pastāstīja, ka ir zvanījusi uz pašvaldībai piederošo SIA “Gulbenes Energo Serviss” un saņēmusi atteikumu.

Arī “Dzirkstelei” SIA “Gulbenes Energo Serviss” apstiprināja: “Asenizācijas pakalpojums ir brīvā tirgus pakalpojums, lai arī “Gulbenes Energo Serviss” pakalpojumu cenrādī ir norādīts šis pakalpojums, ne vienmēr tas ir jānodrošina, ir situācijas, kad “Gulbenes Energo Serviss” tehniski to nevar veikt. Saskaņā ar Ūdenssaimniecības likuma 8.panta trešo daļu sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējs (“Gulbenes Energo Serviss”) atbild par centralizēto ūdensapgādes sistēmu vai centralizēto kanalizācijas sistēmu un tās tehnisko stāvokli līdz piederības robežai, kā arī, pamatojoties uz 2023.gada 30.jūnija līgumu par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu, kas noslēgts ar Gulbenes novada pašvaldību, uzņēmumam “Gulbenes Energo Serviss” pašvaldība nav uzdevusi nodrošināt un apkalpot decentralizētās kanalizācijas sistēmas. Ņemot vērā minēto, “Gulbenes Energo Serviss” Gulbenē un novada teritorijā apkalpo centralizēto ūdensapgādes/ kanalizācijas sistēmu.”

Pašvaldības saistošie noteikumi definē stingras prasības

Pārsteigumu par šo situāciju “Dzirkstelei” pauda pašvaldības Īpašumu pārraudzības nodaļas vadītājs Kristaps Dauksts: “Tā nevajadzētu būt. Paša novada teritorijā ir trīs asenizācijas pakalpojuma sniedzēji. Tā ir jau ilgu laiku, un problēmu nav bijis.”

G.Zača saka – esot paļāvusies uz pašvaldības saistošajiem noteikumiem “Par decentralizētas kanalizācijas pakalpojumu sniegšanu un uzskaites kārtību Gulbenes pilsētā un Gulbenes novada ciemu teritorijās” (spēka no 2019.gada 16.maija). Šo noteikumu izpratnē tieši pašvaldība ir atbalstījusi SIA “Gulbenes Energo Serviss” iekļaušanu sertificēto Asenizatoru reģistrā. Pašvaldības publiskotajā informācijā vēl 2022.gada 9.augustā bija norādīti kopumā pieci asenizācijas pakalpojuma sniedzēji Gulbenes novadam. SIA “Gulbenes Energo serviss” bija nosaukta kā pirmā, publiskotas bija arī pakalpojuma sniegšanas cenas.

“Dzirkstele” noskaidroja, ka arī vairāki citi pašvaldības nosauktie asenizatori ziemā pakalpojumus nesniedz. To laikrakstam apstiprināja SIA “Rubate” (“mašīna ieziemota”), SIA “Rankas Rori”. Rīgas SIA “Biovide” apliecināja, ka izbraukumos pakalpojumus sniedz vienīgi bioloģiskajām attīrīšanas ietaisēm. Savukārt SIA “Sila Skubiņi” no Jaunpiebalgas “Dzirkstelei” paskaidroja, ka izsaukumos brauc un decentralizētās kanalizācijas sistēmas sūknē, bet tikai tad, ja ārā gaisa temperatūra nav zemāka par
-5 grādiem Celsija.

Ūdenssaimniecības pakalpojuma likums nosaka:

● vietējā pašvaldība organizē ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu savā administratīvajā teritorijā;

● vietējās pašvaldības dome nosaka pašvaldības iestādi, kas pašvaldības administratīvajā teritorijā sniedz sabiedriskos ūdenssaimniecības pakalpojumus un citus noteikta veida ūdenssaimniecības pakalpojumus, vai pilnvaro komersantu sniegt sabiedriskos ūdenssaimniecības pakalpojumus, noslēdzot ar to līgumu par sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu visā pašvaldības administratīvajā teritorijā vai tās daļā;

● vietējās pašvaldības dome izdod saistošos noteikumus, kuros paredz:

1) kārtību, kādā ūdensapgādes tīkli vai kanalizācijas tīkli un būves tiek pievienotas centralizētajai ūdensapgādes sistēmai vai centralizētajai kanalizācijas sistēmai; 2) centralizētās ūdensapgādes sistēmas un centralizētās kanalizācijas sistēmas ekspluatācijas, lietošanas un aizsardzības prasības; 3) sabiedriskā ūdenssaimniecības pakalpojuma līgumā ietveramos noteikumus, kā arī tā slēgšanas, grozīšanas un izbeigšanas noteikumus; 4) brīvkrānu izmantošanas kārtību; 5) decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtību.

AVOTS: “LIKUMI.LV”

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (1)

Litenietis
18:46 23.01.2024
Daudz citiem slikta darījuši,lai papeldās savos sūdos.