
Gulbenes novada dome gatavojas lēmumam – ieguldīt SIA “Gulbenes Energo Serviss” pamatkapitālā pašvaldībai piederošos Gulbenes ūdensvada, kanalizācijas tīklus, kas turpinās līdz pat Stāķiem, un arī attīrīšanas iekārtas “Asarīši” Stradu pagastā.
Jautājuma virzība lēmuma pieņemšanai jau apspriesta divās domes pastāvīgo komiteju sēdēs 21. un 22.septembrī. Tikai otrajā, finanšu komitejas, sēdē ieskanējās, ka šis lēmums nesīs līdzi palielinājumu tarifā par centralizēto ūdensapgādi un kanalizāciju. Galīgais lēmums vēl jāpieņem novada domes kārtējā sēdē, kura notiks 29.septembrī.
“Dzirkstelei” Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis teica, ka runa provizoriski ir par apmēram 3 000 000 eiro vērtas pašvaldībai piederošas infrastruktūras ieguldīšanu SIA “Gulbenes Energo Serviss” pamatkapitālā.
Kapitālsabiedrība “nevar samaksāt nomas maksas”
A.Caunītis, vadot 22.septembra finanšu komitejas sēdi, teica – SIA “Gulbenes Energo Serviss” ir pašvaldībai parādā, no tās nomājot ūdenssaimniecības infrastruktūru Gulbenē un Stradu pagastā. Parāds krājas, un šīs saistības ir “nesmuki lielas” – teica A.Caunītis. Parāda summa publiski netika konkretizēta. Izskanēja, ka uzņēmums ir gatavs samaksāt parādu, ja pašvaldība šo savu infrastruktūru ieguldīs SIA “Gulbenes Energo Serviss” pamatkapitālā.
Deputāts Atis Jencītis lika saprast, ka tāda noteikumu diktēšana no uzņēmuma puses viņam nav saprotama.
Arī pilsētas pārvaldes vadītājs Gints Āboliņš pauda, ka nesaprot, kāpēc uzņēmums nemaksā nomas maksu pašvaldībai, jo iedzīvotāji taču norēķinās gan par centralizētās ūdensapgādes, gan par kanalizācijas pakalpojumiem.
A.Caunītis skaidroja, ka jautājums ir komplicēts un situācija samilzusi sen. Svarīgi, lai pilsētas ūdensapgādes infrastruktūra un maģistrālais vads uz Stāķiem, kā arī attīrīšanas iekārtas “Asarīši” nonāktu vienās rokās, kā tas jau ir noticis ar novada citos pagastos esošo. Tādējādi turpmāk visas šīs infrastruktūras remonti, rekonstrukcija būtu tikai SIA “Gulbenes Energo Serviss” kompetencē. Taču līdz tam neatkarīgam vērtētājam ir jānosaka cena šai infrastruktūrai, no kuras vēlas atbrīvoties pašvaldība un kura nepieciešama tās kapitālsabiedrībai – SIA “Gulbenes Energo Serviss”, jo tieši šis uzņēmums pašvaldības uzdevumā visa novada teritorijā nodrošina centralizētos ūdenssaimniecības pakalpojumus.
Infrastruktūrai būs cits saimnieks, bet kredītu nemaksās
Izrādās, ka par Gulbenes ūdensvadu un kanalizācijas tīkliem, kas sākti būvēt 2008.gadā un stiepjas līdz par Stradu pagastam, kredīts vēl līdz galam nav samaksāts. Saistības saglabāsies līdz pat 2038.gada beigām. Un šīs kredītsaistības turpinās pildīt pašvaldība, kaut infrastruktūrai jau būs cits saimnieks.
“Šābrīža atlikums šīm saistībām ir 378 000 eiro,” sacīja pašvaldības Finanšu nodaļas vadītāja Aija Kļaviņa.
A.Caunītis teica – tāpat ir ar novada citu pagastu ūdenssaimniecības infrastruktūru, kura tagad ir SIA “Gulbenes Energo Serviss” pamatkapitālā, taču kredītsaistības par šīs infrastruktūras izveidi turpina pildīt pašvaldība. Gluži vienkārši juridiski neesot iespējams kredītsaistību pildīšanu pārvirzīt kapitālsabiedrībai. Labā ziņa ir tā, ka līdz ar to ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifā kredītsaistības netiek iekļautas. Tarifā tiek iekļauta tikai šīs infrastruktūras amortizācija, skaidroja A.Caunītis.
Pašvaldība sev noņem rūpes un uzliek iedzīvotājiem
“Faktiski tiks paaugstināts tarifs, jo sāks rēķināt amortizāciju,” sacīja A.Jencītis, piedaloties 22.septembra finanšu komitejas sēdē. “Mēs, no sevis noņemot, uzliekam uz iedzīvotājiem,” viņš teica.
Deputāts Normunds Mazūrs skaidroja kolēģiem finanšu komitejas sēdē, ka SIA “Gulbenes Energo Serviss”, papildinot savu pamatkapitālu ar jauniem ūdenssaimniecības elementiem, amortizāciju liks tarifā. Taču uzņēmums turpmāk pats arī rūpēsies par uzturēšanu un remontiem. Pašvaldībai par to vairs nebūs jāmaksā. Viņaprāt, šāds risinājums nāks par labu nozares attīstībai.
A.Jencītis pauda, ka viņš nezina, kā turpmāko attīstību plāno SIA “Gulbenes Energo Serviss”, bet labprāt to uzzinātu. “Ir sajūta, ka tas uzņēmums tomēr strādā atrauti no pašvaldības kā patstāvīgs uzņēmums. Un praktiski no mūsu puses nekontrolējams,” sacīja A.Jencītis.
No pašvaldības darbiniekiem izskanēja – ir vienošanās par to, ka konkrētā datumā deputāti dosies uz uzņēmumu tikties ar tā darbiniekiem.
Atdos uzņēmumam par velti, neprasot neko?
G.Āboliņš deputātu komiteju sēdēs 21. un 22.septembrī palika pie domas, ka pašvaldībai būtu kaut kas jāprasa pretī SIA “Gulbenes Energo Serviss”. Viņš domā, ka tā ir uzņēmumam piederošā ēka Gaitnieku ielā 1b, kurā nākotnē varētu izvietot pilsētas labiekārtošanas iestādi.
Šo ideju atbalsta deputāts Gunārs Ciglis. Viņaprāt, šai iestādei “ir jābūt pilsētas centrā, lai varētu efektīvi un normāli strādāt”. Tajā pašā laikā G.Ciglis pauda, ka “Gulbenes Energo Serviss”, visticamāk, ir iecerējis šo ēku pārdot un iegūto naudu izmantot problēmas risināšanai attīrīšanas iekārtā “Asarīši”.
A.Kļaviņa apstiprināja, ka “Asarīšos” ir problēmas un SIA “Gulbenes Energo Serviss” ir vērsusies ar iesniegumu piešķirt no pašvaldības budžeta 20 000 eiro, lai veiktu remontu. Bet, ja pašvaldība “Asarīšus” atdos uzņēmumam pamatkapitāla papildināšanai, SIA “Gulbenes Energo Serviss” sola iesniegumu ņemt atpakaļ. A.Kļaviņa skaidroja – šogad bijuši vairāki gadījumi, kad uzņēmums prasa naudu pašvaldībai remontu veikšanai, jo pašvaldība prasa nomas maksu par saviem objektiem un ir atbildīga par to remontiem, ja kaut kas salūst.
G.Ciglis skaidroja – uzņēmums nevar ieguldīt savu naudu/veikt apjomīgu remontu svešā/pašvaldības īpašumā. Viss mainīsies, kad šīs infrastruktūras īpašniece būs SIA “Gulbenes Energo Serviss”.
- Diāna Odumiņa
Fakti
* Gulbenes ūdensvada un kanalizācijas tīkli jaunajā versijā līdz pat Stāķiem tika radīti ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda atbalstu projektā “Gulbenes ūdenssaimniecības attīstības II kārta” 2008.gadā.
*Jau šā 2008.gada projekta realizācijas gaitā pašā pirmajā Gulbenes novada domē (ievēlēta 2009.gada 6.jūnija vēlēšanās) deputāts Guntis Blūms cīnījās, lai jaunuzbūvētais ūdensvads un kanalizācijas tīkli paliktu pašvaldības īpašumā, nevis nonāktu apsaimniekotāja pamatkapitālā. Arguments bija – lai netiktu palielināts tarifs un lai iedzīvotāji spētu maksāt par ūdenssaimniecības pakalpojumiem. Tolaik pilsētai un Stāķiem ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēja bija SIA “Alba” (pievienota SIA “Gulbenes nami”, tagad – “Gulbenes Energo Serviss” – kopš 2021.gada 25.janvāra – red.).
* No šā gada 1.aprīļa visā Gulbenes novadā ir vienots ūdenssaimniecības centralizēto pakalpojumu tarifs – ūdensapgādei 1,37 eiro par kubikmetru un kanalizācijai 1,92 eiro par kubikmetru bez PVN. Tādu tarifu ir noteikusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.
* Ūdenssaimniecības pakalpojumu veido četras daļas: ūdens ražošana, ūdens piegāde, notekūdeņu savākšana un notekūdeņu attīrīšana.
Avots: pašvaldība, SIA “Gulbenes Energo Serviss” un “Dzirksteles” arhīvs