Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+22° C, vējš 2.73 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes novada amatierteātri gūst pieredzi Gruzijā

TKIBULI KALNA VIRSOTNĒ – 2000 metrus virs jūras līmeņa. “Tas bija traks kāpiens pa slideniem akmeņiem, dubļiem un pa “kāpnēm debesīs”!” teic Tatjana Ābeltiņa. FOTO: NO PERSONISKĀ ARHĪVA

Ozolkalna amatierteātris “Spēlmaņi” un Stradu pagasta amatierteātris “Viesistaba”, kuru režisore ir Tatjana Ābeltiņa, atgriezušies no kāda īpaša teātru sadraudzības brauciena Gruzijā.

Abas teātra trupas ar Kharagauli teātri no Gruzijas iepazinās 2023. gadā, kad Limbažos noritēja festivāls “Spēlesprieks”.

“Bijām uz viņu izrādi, un mūs visus pārsteidza fakts, ka, nesaprotot, ko viņi runā, mums bija skaidrs, ko viņi rāda. Pēc neilgās sarunas ar režisoru un aktieriem bija nolemts, ka dosimies pie viņiem ciemos, lai tuvāk iepazītu kolektīvu un viņu spēlēšanas māku. Lai dotos šādā sadraudzības braucienā, ceļa izdevumus un uzturēšanās izmaksas mēs sedzām paši. Paldies novadam par atbalstu transportam uz lidostu un atpakaļ un par jaukajām dāvanām teātrim, jo nu noteikti varam tagad teikt, ka par vienu draugu mums ir jau vairāk,” teic T.Ābeltiņa.

Uz Gruziju devās divi teātra kolektīvi, kopumā 11 aktieri.

“Lielākā daļa aktieru Gruzijā bija pirmo reizi, un kopumā mēs tur pavadījām četras pilnas dienas. Pirmajā dienā mēs devāmies apskatīt Okatses un Martvili kanjonus, kā arī Promiteja alas, izbraucām ar laivu, un daži drosmīgākie aktieri nobrauca ar “Zip-line”. Tā bija ne tikai ekskursija, bet reāls pārbaudījums pašiem aktieriem un netieša mācība aktiermākslā. Piemēram, sajust vienam otru, pārvarēt sevi, aizmirst vārdus “es to nevaru”, rūpēties vienam par otru un, protams, saliedēties ar kolektīviem. Daudziem šī bija izaicinājumu diena, bija jāpārvar bailes (tieši tāpat kā uz skatuves),” stāsta režisore.

Otrajā diena aktieri ciemojās pie Kharagauli teātra.

FOTO: NO PERSONISKĀ ARHĪVA

Gruzīnu temperaments – viens no karstākajiem

“Mūs uzņēma ļoti sirsnīgi. Sagaidīja ar Gruzijas un Latvijas karogiem un izceptu lielu torti, uz kuras bija arī attēloti Gruzijas un Latvijas karogi. Mēs uz viņu lielās skatuves rādījām divas izrādes – “Aiz stikla”, kuru spēlēja “Viesistaba”, un “Sievietes laime”, kuru spēlēja “Spēlmaņi”. Galvenais brauciena mērķis bija sajust un saprast, kā izrādi var baudīt, redzēt un rādīt, nezinot valodu. Tieši žesti, mīmika, intonācija, sajūtas, saspēle un emocijas bija tās, kas palīdzēja saprast, ko mēs rādām. Gruzīnu temperaments ir viens no karstākajiem, arī uz skatuves. Un te bija ko mācīties! Kharagauli teātris ir gandrīz muzikālais teātris. Ļoti daudzas izrādes viņiem ir ar dejām un dziesmām. Kā jau visur, tā arī pie viņiem tautai patīk komēdijas, bet teātris iestudē ļoti daudz vēsturiskas un šobrīd aktuālās politiskās tēmas, kā, piemēram, karš. Kharagauli teātris mūs uzņēma ar ļoti skaistu dziedāšanu, neko tamlīdzīgu mēs neviens nebijām baudījuši un jutāmies ļoti gaidīti un mīlēti,” stāsta T.Ābeltiņa.

TEĀTRA trupām ir savi talismani – “Viesistabas” talismans ir cūciņa Pepa, bet “Spēlmaņiem” – zivtiņa Nemo. T.Ābeltiņa stāsta, ka šādi talismani šīm trupām vienmēr ir līdzi un no ārzemju braucieniem viņiem tiek piešķirtas valsts nozīmītes un ģerboņi. Pēc katras izrādes talismans ceļo no viena aktiera pie otra par dažādiem nopelniem, un šim aktierim tad ir jāturpina rūpēties par talismanu līdz nākamajai izrādei. Foto: no privātā arhīva

Viņa uzsver, lai arī Kharagauli teātris ir ļoti liels, bet pati pilsētiņa maza, teātrim ir iekārtota ļoti laba un liela skatuve ar apskaņošanas sistēmu un gaismām.

“Varēja gan just vēl “postpadomijas” garšu tieši vadības līmenī. Izteikta hierarhija, kura stingri jāievēro. Tieši Kharagauli teātrī galvenās lomas spēlē režisors. Reti ir tā, ka režisors nespēlē. No gruzīnu aktieriem ir daudz ko mācīties tieši neverbālā saskarsmē, kas arī bija mūsu brauciena mērķis. Viņu temperaments un situācijas izjūta, spēja parādīt ir pārsteidzoša! Izrādi var baudīt un saprast, nesaprotot nevienu vārdu,” stāsta režisore.

Katra diena izaicinājumu pilna

Trešajā un ceturtajā dienā teātra trupas devās pārgājienos pa kalniem.

MEISTARKLAŠU LAIKĀ Kharagauli teātrī aktieriem bija iespēja sevi izaicināt, uzminēt etīdes saturu, dialogu un vēlāk pēc savām sajūtām izstāstīt, par ko aktieri runāja. Foto: no privātā arhīva

“Apmeklējām Vardzia kalna alu pilsētu, Boržomi, klosterus, cietokšņus un uzkāpām kalnā, kura smaile bija 2000 metrus virs jūras līmeņa. Katra diena mums bija izaicinājumu pilna. Visas šīs dienas baudījām gruzīnu virtuvi un divus vakarus dzīvo mūziku,” atminas T.Ābeltiņa.

Viņa saka, ka Gruzija ir skaista valsts. Tajā ir īpaša daba, cilvēki un mentalitāte.

Foto: no privātā arhīva

“Gruzīni ir ļoti draudzīgi, viņu temperaments spiežas pa visām vīlēm cauri. Rūgtumu gan atstāja atkritumi uz ielām ceļu malās un bezsaimnieku suņi ne tikai pilsētās, bet arī laukos, kalnos. Tā tagad ir viņu globālā problēma, ar kuru diži neviens necīnās. Dabas skaistums ir neizsakāms, bet ir daudz pamestu vietu – lieli sanatoriju kompleksi, pat pilsētas. Gruzijā “pospadomijas garša” ir vēl labi jūtama. Likās, ka esam atgriezušies savos 80.-90.gados,” stāsta režisore un uzsver, ka gūtā pieredze tomēr ir neatsverama un šī sadraudzība noteikti turpināsies, lai arī Kharagauli teātris varētu smelties šejienes pieredzi.

“SPĒLMAŅU” AKTIERIS MĀRTIŅŠ GRIGORS rokās tur gaili, kuru kāds atnesis upurēšanai Tkibuli virsotnei. Fiziski upurēšana vairs nenotiek, bet cilvēki mērķtiecīgi nes dzīvniekus uz svētvietām un nodod tos baznīcām apmaiņā pret lūgšanu par savu tuvo veselību un viņu dzīvību. Mācītājs katru dienu kāpj kalnā un lūdzas. Ja tur ir atstāts kāds dzīvnieks, tad to nes vai ved lejā un tas tiek nodots draudzes vajadzībām. Foto: no privātā arhīva

Dzirkstele.lv ikona Komentāri