
Sodu par palīdzēšanu novērst plūdu sekas Viestura ielā Gulbenē 17.jūnijā deputāts Intars Liepiņš tomēr nav saņēmis. “Nezinu, kādā statusā ir tas jautājums. Dzirdēju, ka domē to it kā neskatīs,” “Dzirkstelei” sacīja I.Liepiņš, taču viņam nekas nebūtu pretī runāt par šo tēmu atklāti domes sēdē, jo problēma ar lietusūdeņu novadīšanu Viestura ielā joprojām nav atrisināta.
Jau rakstījām, ka SIA “Gulbenes Energo Serviss” vērsās pašvaldībā ar vēstuli, norādot uz deputāta I.Liepiņa patvaļu, jo viņš bez saskaņojuma ar uzņēmumu bija atvēris vāku fekālās kanalizācijas akai un tajā novadījis lietusūdeņus. Savukārt Albīna Voiciša, kura dzīvo Viestura ielā 16, laikrakstam apgalvoja – no padomju gadiem te vienmēr lietusūdeņi ir novadīti sadzīves kanalizācijā, jo tāda te izveidota sistēma.
SIA “Gulbenes Energo Serviss” pieprasīja informāciju pašvaldībā, vai I.Liepiņš Viestura ielā ir darbojies kā deputāts un pašvaldības vārdā vai kā privātpersona.
Kam domāta civilās aizsardzības komisija?
I.Liepiņš ir neizpratnē par to, kāpēc tad, kad cilvēkiem vajag mazu palīdzību, tās nav. I.Liepiņš uzskata, ka tie ir trūkumi pašvaldības darbā, un viņš ir vērsis uz to novada domes priekšsēdētāja Anda Caunīša uzmanību. “Kam tad pašvaldībā ir domāta civilās aizsardzības komisija? Ārkārtējos apstākļos tas ir jādara, izanalizējot situāciju pilsētā un pagastos,” pauda I.Liepiņš.
Viņš arī uzsvēra, ka pēc 14.jūnija lietavām Gulbenē pludoja ne tikai Viestura iela, bet arī Līkā iela un Ābeļu iela. Tam visam, pēc viņa domām, ir vajadzīgi tehniski risinājumi. I.Liepiņš piebilda, ka būs nākamā lietus sezona un atkal viss atkārtosies.
Domes priekšsēdētājs: problēma ir identificējama
A.Caunītis esot sniedzis atbildi uz SIA “Gulbenes Energo Serviss” vēstuli, ka I.Liepiņš 17.jūnijā Viestura ielā kanalizācijas akai vāku noņēmis pats savā, nevis pašvaldības vārdā. “Vēlreiz kopā ar SIA “Gulbenes Energo Serviss” skatīsimies konkrēto vietu Viestura ielā. Tur ir jāatrisina jautājums par esošo ievadu, kas ienāk kanalizācijas akā. Tur jāuzliek pretvārsts. Vai arī jāņem nost. Un meliorēšana ir jāorganizē citādāka veidā, lai nav tā, kā uz doto brīdi, kad lietusūdeņi ieplūst kanalizācijas sistēmā un aizsērējuma vai nosprostojuma rezultātā kanalizācija nāk atpakaļ uz dārziņiem. Tas nedrīkstētu notikt, un tā nevajadzētu būt,” “Dzirkstelei” teica A.Caunītis.
Uzņēmums apsekos, konstatēs un prasīs samaksu
Ceturtdien, 7.jūlijā, SIA “Gulbenes Energo Serviss” mājaslapā tika publicēts paziņojums: uzņēmums konstatēs sadzīves kanalizācijas tīklos novadītos lietus notekūdeņus. Uzņēmums to sākšot darīt ar 11.jūliju gan Gulbenes, gan novada teritorijā.
SIA “Gulbenes Energo Serviss” aicina iedzīvotājus reģistrēt sadzīves kanalizācijas tīklos novadītos lietus notekūdeņus, kā arī sakārtot savas saistības ar pakalpojuma sniedzēju. Norādīts arī – šādas prasības ir pamatotas un paredzētas Ministru kabineta noteikumos, kur arī ņemtas formulas, pēc kurām ir jāaprēķina kanalizācijā ievadītais lietusūdeņu daudzums, lai noteiktu, cik tas maksā.
Kā zināms, pašvaldība ir deleģējusi SIA “Gulbenes Energo Serviss” nodrošināt ūdenssaimniecības pakalpojumus visā Gulbenes novadā.
Cilvēkiem jāmaksā, ja uz zemes nolīst lietus?
SIA “Gulbenes Energo Serviss” 7.jūlija paziņojums, kuru “Dzirkstele” pārpublicēja savā mājaslapā, ir izraisījis ažiotāžu. Viena no replikām: “Cilvēkiem jāmaksā par to, ka uz viņu zemes nolīst lietus!”
“Dzirkstele” 8.jūlijā elektroniski lūdza papildu skaidrojumu SIA “Gulbenes Energo Serviss”, taču līdz kārtējā laikraksta izdošanas brīdim 11.jūlijā atbilde vēl nebija saņemta. Tāpēc “Dzirkstele” lūdza, lai pašvaldības uzņēmuma paziņojumu izskaidro A.Caunītis. Viņš teica – vairāki iedzīvotāji līdz šim jau ir vērsušies pašvaldībā un stāstījuši, ka pagalmos krājas lietusūdeņi, kurus nav citur kur novadīt, kā vienīgi centralizētajā sadzīves kanalizācijas sistēmā. A.Caunītim bijusi saruna ar SIA “Gulbenes Energo Serviss” vadību, ka “bezizejas apstākļos ir iespējams paņemt pretī šos lietusūdeņus, bet, protams, tas maksā, jo šie ūdeņi iziet cauri notekūdeņu attīrīšanas iekārtām; jāsamaksā ir gan par elektrību, gan par attīrīšanu”. A.Caunītis arī piebilda – atšķirsies maksa, vai stāvošie lietsūdeņi tiek nosūknēti un aizvesti mucā vai lietusūdeņi tiek ielaisti kopējā kanalizācijas sistēmā. SIA “Gulbenes Energo Serviss” arī uzstājot, ka lūgs papildu finansējumu no pašvaldības.
– Diāna Odumiņa
Komentāri
Albīna Voiciša, mājas Viestura ielā 16 iedzīvotāja: “Pēc 14.jūnija lietavām jau sākās viss ar to, ka sadzīves kanalizācija ieplūda mūsu mājas dārzos. Nekas vēl, ka fekālijas, bet arī sadzīves ķīmija ieplūda. Mūsu 16.māja nav pieslēgta ne ūdensvadam, ne kanalizācijai. Mums ir aka un sausā tualete. Bet citām mājām Viestura ielā pieslēgumi ir, mazgā veļu, ķīmija ietek kanalizācijā. Un plūdos tas viss ir mūsu dārzos. Jau sen prasījām, lai noslēdz kanalizācijas aku tā, lai no tās ūdeņi nespiestos ārā. Līdz šim tas nav darīts. Ja mums prasīs kaut ko maksāt, nezinu, kurš maksās. Manuprāt, jautājums nav līdz galam atrisināts novada domē.”
Andis Caunītis, Gulbenes novada domes priekšsēdētājs: “Māja Viestura ielā 16 ir atsevišķs gadījums. Tur sanāca tā, ka, aizsprostojoties sadzīves kanalizācijas sistēmai, kanalizācijas tīklā cēlās līmenis. Un pa cauruli, kas ievadīta kanalizācijas sistēmā, ūdeņi no dārziņu puses netecēja uz kanalizāciju. Kanalizācija spiedās ārā uz dārziņiem. Šis nav standarta gadījums.”
Uzņēmuma lietvede Kristīne Bētere atbildēja: “Normatīvie akti (tajā skaitā Gulbenes novada domes 2018.gada 5.jūnija saistošo noteikumu Nr.10 “Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas un lietošanas kārtība Gulbenes novada pašvaldības teritorijā” 49.punkts) nosaka, ka lietusūdeņu un gruntsūdeņu novadīšana centralizētajos sadzīves kanalizācijas tīklos ir aizliegta.”