Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+20° C, vējš 2.03 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes novadā ģimene saindējas, pagatavojot meža sēņu maltīti

Nav zināms, kādas sēnes ir radījušas problēmas minētajai ģimenei, bet attēlā redzams, ka balto mušmiri var viegli sajaukt ar kādu no atmatenēm. Šī ir atmatene, kurai uz kātiņa lejasdaļas nav paresninājuma un sporu lapiņas ir brūnas, nevis baltas kā mušmirei. Kātiņa “bruncītis” atmatenei paliek, bet vecākām mušmirēm parasti tas pazūd. Foto: Gatis Bogdanovs.

Oktobrī mežā pašu vāktās sēnes bija radījušas veselības īslaicīgas problēmas kādai gulbeniešu ģimenei. Pēc pagatavotas sēņu maltītes lietošanas uzturā nācies saukt neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķus. Pacienti nogādāti SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” ārstniecības iestādē Balvos. “Dzirkstelei” to apliecina ārste Sigita Drubiņa.

“Dzirkstele” sazinājās arī ģimeni, kurā šoruden piedzīvota šī problēma, un noskaidroja, ka tagad ar veselību viņiem viss ir kārtībā. Sēņu karbonādes gan neesot bijušas ceptas, kā baumo pilsētā, viņš teica. “Paši nezinām, ar ko īsti notika saindēšanās. Ir vairāki varianti. Varētu vainīgas būt bērzlapes. Varētu būt, ka gailenes, kuras mežā, kad tās vācām, varbūt vairs nebija tik svaigas. Patiesībā neviens nezina, no kā,” teica ģimenes pārstāvis.

Nacionālā Dabas muzeja direktora vietniece mikoloģe Diāna Meiere “Dzirkstelei” teica: “Var saindēties arī, ja uzturā lieto vecas sēnes. Svarīgi saprast, kādas ģimenei bija saindēšanās pazīmes – tikai vēdersāpes vai kas vairāk. Būtu jāsaprot, kādas sēnes ģimene tomēr ir salasījusi. To būtu būtiski uzzināt, jo tas būtu ļoti izglītojoši citiem. Šajā gadījumā droši vien nav runa par individuālu sēņu nepanesamību, jo saindējās vairāk nekā viens cilvēks. Ja ģimene pēc sēņu ēšanas nonāk slimnīcā, tas ir ļoti nopietni. Droši vien, ka tajā vākumā bija kāda patiešām indīga sēne. Jāatgādina, ka drīkst lasīt tikai tās sēnes, kuras cilvēki labi zina. Ja ir kaut mazākās šaubas, sēnes nav jālasa. Mums Dabas muzejā ir tādi piedzīvojumi, ka cilvēks atnes atrādīt sēnes, kādas pirms tam jau pagaršojis, vai sūta foto un jautā, kas tā par sēni, kuru jau ir apēdis. Lielākoties cilvēkam paveicas, bet gadās arī nepatīkamas situācijas pēc neēdamas sēnes notiesāšanas. Sēņu lasīšana šajā lietainajā laikā ir riskanta. Bieži vien sarkanajām mušmirēm ir pazuduši punktiņi un viņas izskatās kā bērzlapes. Tikko Lietuvā bija gadījums, kad cilvēks nomira pēc sarkanās mušmires ēšanas. Tā ka nav tiesa, ka ar sarkano mušmiri nevar saindēties. Var! Zaļā mušmire vizuāli ir līdzīga zaļajai bērzlapei. Un tie nav vienīgie riski. Ik palaikam parādās informācija par saindēšanos ar dažādām sēņu sugām. Piemēram, pašlaik intensīvi aug smiltenes, kuras Francijā jau kādu laiku uzskata par indīgām sēnēm. Tur ir bijuši vairāki gadījumi, kad cilvēki pēc šo sēņu ēšanas ir saindējušies. Tā ka visādi brīnumi gadās. Ar sēnēm labāk ir tā – ēst tikai to, kas pārbaudīts, zināms gadu gadiem.”

Dzirkstele.lv ikona Komentāri