Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+20° C, vējš 2.03 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes novada lauksaimnieki jūt prieku par ražu, bet ne par valsts attieksmi pret lauksaimniekiem

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Nevar noliegt, ka reizēm iet ļoti smagi

LIGITA ZVIRBULE, ZS “AVOTIŅI”:

– Zemnieki vienmēr ir bijuši, lai kādi arī būtu bijuši laiki. Viņi vienmēr ir cīnījušies. Dārzeņu audzētājiem pagājušais gads bija labs un sūdzēties nevarēja, bet graudu audzētājiem bija smags. Vienā gadā griķiem nav cenas, citā gadā – auzām. Tā arī sanāk katru gadu taustīties, bet ir labi, ka mums ir, kur taustīties. Ir zeme, kur var eksperimentēt. Nevar noliegt, ka reizēm iet ļoti smagi. Es pati esmu cīnītāja un, lai arī ir bijuši visādi apstākļi, esmu turpinājusi cīnīties. Ir raudāts arī uz lauka, kad nesadīgst burkāni. Ko gan citu mums laukos darīt, ja ne cīnīties? Mēs nedrīkstam izputināt laukus! Ko tad mēs darīsim?

Laidīsim mūsu laukos svešus cilvēkus, kas saimniekotu mūsu zemē? Es iestājos par zemniekiem, un mums ir jāpabaro gan tauta, gan savas ģimenes. No šī gada es negaidu neko – ja vairāk gaidi, tad parasti notiek vilšanās, taču, par spīti visām grūtībām, es tomēr uz visu skatos cerīgi. Ir vienkārši jāstrādā! Mūsu saimniecības nosaukums ir “Avotiņi”, un pat šis nosaukums norāda uz pārmaiņām. Avots vienmēr tek, un arī mums, lauksaimniekiem, jābūt vienmēr kustībā.

Palīdz noturēties latviešu sīkstums

JĀNIS ZIRDZIŅŠ, ZS “AURAVIEŠI”:

– Ražas ziņā par pērno gadu žēloties nevar, bet daudz ko ietekmējuši notikumi pasaulē. Ir zemas iepirkuma cenas, un tas lauksaimniekiem ir graujoši. Gribētos, lai šajā gadā tiek nostrādāts vismaz uz nullēm, jo iepriekšējā gadā tika strādāts mīnusos, un šāda situācija ir kopš kara sākuma Ukrainā. Mums palīdz noturēties latviešu sīkstums.

Lauki paliek tukši un trūkst darbaroku

INGRĪDA SEBRE, ZS “PĻAVNIEKI”:

– Aizvadītajā gadā esam iecerētos mērķus daļēji sasnieguši. Korekcijas mērķu īstenošanā gan ieviesa pavasara salnas. Augļu dārza ziedēšanas brīdī salnas sasniedza mīnus 8 grādus. Salnas zemniekiem nav pārsteigums, jo tās lielākas vai mērenākas ir katru gadu. Pirms salnām ziedošo dārzu divas reizes miglojām ar pretsalnu aizsardzības preparātu, kas veidots uz cukura bāzes. Rezultātā izdevās saglābt daļu ražas. Gada izaicinājums mums bija arī dalība tomātu svētkos Brenguļos. Tur piedalāmies konkursā par raženāko tomātu. Šogad mums izdevās izaudzēt 890 gramus smagu tomātu, bet Natālijai Zeltiņai no Brenguļiem izdevās izaudzēt tomātu, kurš svēra 1 kilogramu un 420 gramus. Pie tā arī strādāsim šajā gadā, lai varam līdzvērtīgi sacensties ar kolēģiem.

Raizes rada tas, ka no laukiem uz pilsētām vai ārzemēm aizplūst jaunieši. Lauki paliek tukši un trūkst darbaroku. Valstij būtu jāsniedz nopietns atbalsts lauksaimniekiem, lai varētu pilnvērtīgi attīstīties, jo šobrīd imports pārsniedz pašaudzēto produkciju un nozarē ir ļoti nopietna krīze. Skumjākais ir tas, ka salnu radītos zaudējumus esam piedzīvojuši, bet valsts atbalstu par to neesam saņēmuši. Tuvojas arī pašvaldību vēlēšanas, un novēlu vēlētājiem ievēlēt pašvaldībā cilvēkus, kas ir darītāji, nevis tikai aizraujas ar populistiskām runām. Aizvadītajā laika cēlienā pašvaldības projekti vairāk skāra pilsētu, bet gribētos, lai tas būtu līdzsvarā un projekti būtu gan pilsētā, gan lauku teritorijā. Vajadzības ir abām pusēm.

Zemniekiem jaunajā gadā novēlu, lai katra darba diena nes gandarījumu par padarīto darbu, kā arī nes finansiālo gandarījumu! Paldies mūsu klientiem, kuri iegādājās mūsu saimniecībā audzētos augļus un dārzeņus! Novēlu labu veselību un arī turpmāk turpināt mūsu sadarbību!

Dzirkstele.lv ikona Komentāri