Trešdiena, 16. jūlijs
Hermīne, Estere, Liepa
weather-icon
+16° C, vējš 1.35 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes novadā pirmsskolas pedagogi ir neapmierināti ar samazinātu algas likmi (11)

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

“Kāpēc Gulbenes novada pašvaldības amatpersonas stāsta, ka par 23,1 procentu ir palielinājusies bērnudārzu pedagogu mēnešalga (sasniedzot 1526 eiro pirms nodokļu nomaksas)?” “Dzirkstelei” tiek vaicāts anonīmā vēstulē, kas saņemta redakcijas pastkastē.

Tālāk šajā vēstulē ir uzsvērts, ka visiem pirmsskolas pedagogiem Gulbenes novadā ir samazinātas slodzes.

Algu kāpums bija ierēķināts pašvaldības budžetā?

“Kur paliek naudas starpība no 1.janvāra? Vidēji tie ir 400 eiro no pedagoga mēnesī vai pat vairāk. Pieņemot pašvaldības 2024.gada budžetu, algas kāpums pirmsskolas pedagogiem droši vien ir ierēķināts,” pauž rakstītājs un stāsta, ka Gulbenes novadā pirmsskolas skolotājiem šobrīd spēkā ir 0,8 vai pat 0,7 algas likmes. “Bet darba apjoms jau nesamazinās. Mums tāpat ir bērniem jāiemāca viss, kas ir paredzēts programmā, mēs nevaram teikt: “Šo nemācīsim, jo mums par to nemaksā.” Dokumentu, ar kuriem strādājam, arī nav kļuvis mazāk. Aizejam pēc darba mājās, kur gatavojamies nākamās dienas nodarbībām,” stāsta rakstītājs.

Novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova .

Novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova “Dzirkstelei” skaidro: “Pirmsskolas pedagoga darba samaksa par vienu darba stundu ir palielinājusies. Par katru darba stundu, kuru šis pedagogs strādā, viņš tagad saņem vairāk nekā pirms gada, nekā pirms diviem gadiem un nekā pirms trim gadiem. Tā ir pirmā ziņa, kas nav apšaubāma.”

Atbildot uz jautājumu, kur palikusi atalgojuma starpība, jo pirmsskolas pedagogi Gulbenes novadā tātad strādā samazinātu stundu likmi, D.Kablukova saka: “Tad, kad mēs plānojām pašvaldības 2024.gada budžetu, mēs sapratām, ko mēs darām. Mēs zinājām, ka pārskatīsim situāciju un ka zināsim, cik pirmsskolas grupās patiešām bērni atrodas 12 stundas un cik tādu bērnu ir.”

Agrāk maksāja arī par stundām, kurās bērnu nav

D.Kablukova stāsta: “Gan pašvaldības administrācijas darbinieki, gan paši pirmsskolas pedagogi, gan šo iestāžu vadītāji jau sen apzinājās, ka skolotājiem tiek maksāts arī par tām darba stundām (bērnudārzos vakaros – red.), kurās bērnu uz vietas iestādē vairs nav. Tas jau tika runāts agrāk, ka pēc pulksten 18.00 pirmsskolas iestādēs bērnu uz vietas grupiņās nav. Bet mēs skolotājiem maksājām par to stundu, kad viņi jau bija projām – mājās. Un skolotāji to godam varēja darīt. Es ceru, ka neviens nelika atsēdēt to stundu tukšā bērnudārzā bez bērniem. Tas būtu muļķīgi. Runājot par Gulbenes novadu, es gribu akcentēt, ka mēs vienkārši pārskatījām, cik lielā mērā iedzīvotājiem pēc pulksten 18.00 vajag pirmsskolas izglītības iestāžu pakalpojumus. Ir zināms, ka dažās grupiņās jau pēc pulksten 17.30 uz vietas nav bērnu. Nevarējām atļauties neredzēt to. Tā ir taisnība, ka valsts mūs ir piespiedusi pārskatīt, cik efektīvi mēs tērējam savu (valsts un pašvaldības – red.) naudu. Ir novadi, kur šie izdevumi ir pārskatīti tiktāl, ka pirmsskolas pedagogiem no likmes ir izrēķināts ārā arī pusdienlaiks un par pusdienlaiku nemaksā. Mēs Gulbenes novadā saviem pirmsskolas skolotājiem maksājam arī par to laiku, kad bērni guļ, kaut ir skaidrs, ka bērnu diendusas laikā pedagogi mazajiem lasīt un rakstīt nemāca. Kaut gan varētu vēl pārskatīt arī šo momentu.”

Pirmsskolas pedagogu algām valsts naudas nepietiek

D.Kablukova teic – ir saprotams, ka pirmsskolas pedagogi nebija gaidījuši, ka tiks pārskatītas un izvērtētas viņu darba stundas vakaros. Pedagogi bija rēķinājušies ar pilnas likmes algu, kāda pienāktos, ja darbā atrastos 12 stundas.

“Mēs tiešām lūdzām pirmsskolas izglītības iestāžu vadītājus veikt pārskatu un iesniegt godīgu informāciju par to, cik bērniem vakaros vajag atrasties iestādē līdz tās darbalaika beigām. Izrādījās, ka to vajag 5-6 bērniem iestādē,” saka D.Kablukova.

Viņa arī norāda, ka pirmsskolas pedagogu atalgojumam valsts dotācija tiek piešķirta tikai nepilnas trešdaļas apjomā no vajadzīgās kopsummas. Tātad pārējais – vairāk nekā divas trešdaļas finansējuma – ir jānodrošina pašvaldībai.

Bet valsts dotācija ir attiecināma tikai uz pedagogiem, kuri strādā ar obligātās izglītības vecuma bērniem – ar piecgadīgajiem un sešgadīgajiem. Taču arī šai pedagogu grupai ar valsts piešķirto finansējumu pilnam viņu atalgojumam nepietiek. Iemesls? “Valsts neuzskata, ka 12 stundas dienā pirmsskolas pedagogs māca bērnu, un tāpēc nemaksā par 12 stundu darba laiku pedagogiem, kuri strādā ar piecgadniekiem un sešgadniekiem. Tāpēc arī te pašvaldība piemaksā,” skaidro D.Kablukova.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (11)

Gulbene
13:32 14.03.2024
Protams ka neapmierināti nabadzīņiem nebūs par ko pirkt mašīnas un braukt atvaļinājumos būs jādzīvo ka parastajiem cilvēkiem
Gulbene
15:06 14.03.2024
Tad ejat no darba prom ,meklējat citu darbu.
Anna
17:11 14.03.2024
Kas tās par 12 stundām,ko jūs runājat? Audzinātājam ir jāstrādā 6 stundas, auklīte vai palīgam 8. Tāpēc jau ir grafiki, ko vadība sastāda. Mūsu bērnudārzā arī bija pasākušas strādāt 10 stundas un vienu darbadienu ņēma brīvu. Tad skolā sākām protestēt.,ka mēs arī tā strādāsim. Mums tieši tāpat vajag kādu darba dienu brīvu. Jo vecākas kļūstam, jo vairāk jāiet pie ārsta. Vismaz mūsu bērnudārzā dāmas bija izlaidušās. Tik tālu,ka pat grupiņā nevīžoja iztīrīt tualetes. Visu vajag tīrīt apkopējai. Tagad noskatījos,trīs pieaugušie staigā ar 4 bērniem...... Arī ikdienā tā ir. Nekad visi nav reizē.
Gulbene1
10:36 15.03.2024
Ne tikai bērnudārziem samazināta slodze. Aprūpētājiem arī tiek ņemtas maiņas nost,lai mazāka alga būtu. Prēmijas neizmaksā pa 2023. Gadu kuras tika iekļautas 2023.gada budžetā. Kur palika nauda, kas tika ierēķināta? Žēl, ka mūsu novada deputāti sev atstāja paaugstinātās algas,bet mums parastajiem cilvēkiem,bez kura novads nevar pastāvētvēt ņem nost to pašu mazumiņu. Cenas visam aug,pilnīgo VISAM,bet mums ņem nost tāpat tās mazās darba stundas,un pieliek klāt darbu vēl bonusā.
Gulbītis
10:37 15.03.2024
Ne tikai bērnudārziem samazināta slodze. Aprūpētājiem arī tiek ņemtas maiņas nost,lai mazāka alga būtu. Prēmijas neizmaksā pa 2023. Gadu kuras tika iekļautas 2023.gada budžetā. Kur palika nauda, kas tika ierēķināta? Žēl, ka mūsu novada deputāti sev atstāja paaugstinātās algas,bet mums parastajiem cilvēkiem,bez kura novads nevar pastāvētvēt ņem nost to pašu mazumiņu. Cenas visam aug,pilnīgo VISAM,bet mums ņem nost tāpat tās mazās darba stundas,un pieliek klāt darbu vēl bonusā.
Andris
11:38 15.03.2024
Kas jūs galvu durvis saspiedusi 1500 kam tādas algas cilvēki par 12stundam smagu darbu strādā un tad necikst cik var skolotājiem ceļ nepārtraukti ideotisms
Grāmatvedis
22:54 15.03.2024
Budžetniekiem tik ceļ, un ceļ, bet darbarūķim parastam priekš jums visiem jānopelna
Dita
00:10 16.03.2024
Lielai daļai šo pirmsskolas pedagogu būtu jāuzdod jautājums, vai ir pelnījušas sev lielākas algas. Ir tiešām- visu cieņu- audzītes, kuras dara no sirds un cepuri nost viņu priekšā, viņas tiešām būtu pelnījušas. Bērns pat tagad, mācoties 9.klasē, ar cieņu atceras savu bd audzīti, kura ar savu ieinteresētību spēja ielikt stabilus zināšanu pamatus..... bet liela daļa tomēr ir nu ļoti nekompetentas darbam ar maziem bērniņiem t.i. īgnas, rupjas un slinkas, a la atvilkos, nosēdēju savas stundas ar sīkajiem- davai maksājiet man 2 štukas.
Sise
17:18 16.03.2024
Dita,aizej un pastrādā PII,kur katram ir savs raksturs,savs stiķis,niķis,kur vēl starp viņiem bērni ar speciālām vajadzībām un grupā + -18 bērni .To redzot ,es pedagogus neapskaužu.
Vētra
17:47 16.03.2024
Atbilde Annai- Skolā ir brīvlaika nedēļas, vasarā 3 mēneši- viss atmaksāts. Vai nav skaisti!? Neaizstāvu nevienu,bet skolas skolotājiem nu nevajadzētu kliegt. Tūlīt alga būs dikti,dikti liela. Un vai visi bērni tāpēc ir sekmīgi? Un skolotāji ir pārguruši,kur nu vēl projekti,komandējuma naudas un braucieni uz ārzemēm.
Dita Sisei
18:49 16.03.2024
Ja ir par grūtu, tad maini darba vietu. Attaisnojuma paviršai attieksmei nav. It īpaši, ja dzirdi, kā audzīte sūdzas druškām, cik ļoti riebjās darbs bd. Sajūta, ka PII būtu kāda ieslodzījuma vieta. Un tādu dāmīšu ir daudz.