Svētdiena, 20. jūlijs
Ritma, Ramona
weather-icon
+18° C, vējš 2.16 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenes novada uzņēmējiem – ieinteresēts un emocionāls dialogs ar vietvaras pārstāvjiem (4)

Vai pašvaldības projekti atbilst sabiedrības vajadzībām?

Foto: Diana Odumiņa.

Iepazīstināt ar Gulbenes novada pašvaldības plāniem, ar projektiem publiskās infrastruktūras sakārtošanā, jauna nomas objekta būvniecībā, kur nepieciešamas investīcijas arī no uzņēmēju puses – ar šādu nolūku vietējie uzņēmēji bija aicināti tikties ar Gulbenes novada pašvaldības darbiniekiem. Tikšanās notika 21.marta vakarā pašvaldības administratīvajā ēkā. Atsaukušies bija 13 vietējie uzņēmēji.

“Gaidām atgriezenisko saiti jeb vērtējumu,” ievadot sarunu, teica novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis. Uzņēmēji tika aicināti arī piedalīties pašvaldības jaunās attīstības programmas izstrādē.

A.Caunīša padomnieks Jānis Barinskis pauda – gaida no uzņēmējiem ierosmes virzienu, “kur pašvaldībai skatīties uz priekšu”. Pretendējot uz Eiropas Savienības fondu vai valsts budžeta līdzfinansējumu, pašvaldības projektiem jābūt augstas gatavības stadijā – viņš norādīja. Vienlaikus svarīgi arī satikt uzņēmējus un dzirdēt viņu viedokli, vajadzības. J.Barinskis sacīja, ka “šajā uzsaukumā” (speciālā atbalsta saņemšanai) pašvaldībai ir iespēja sakārtot infrastruktūru un veidot ražošanas ēkas. Tas arī tiek plānots. Tajā pašā laikā J.Barinskis uzsvēra, ka pašvaldība ar savām projektu iecerēm startēs atklātā konkursā un konkurēs ar citām pašvaldībām. Uzvaru gūs tās pašvaldības, kuras spēj ar savām iecerēm radīt vairāk darbavietu un piesaistīt vairāk investīciju.

Vēlas turpināt attīstīt industriālo zonu Gulbenē

Pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītāja Ligita Gāgane īpaši uzmanību vērsa uz jaunākajām pašvaldības iecerēm uzņēmējdarbības atbalstam.

L.Gāgane runāja par industriālās zonas tālāku attīstību Gulbenē apvidū, kur jau pēc pašvaldības pasūtījuma ir uzcelta un ekspluatācijā nodota ražošanas ēka Zaļajā ielā. Tagad tiek runāts par ieceri būvēt vēl otru ražošanas ēku telpu nodošanai nomā. Tā būs divstāvu ēka platībā līdz 990 kvadrātmetriem Vītolu ielā. L.Gāgane uzsvēra – tās būs telpas nelieliem komersantiem. Pašvaldībā nav jūtams pieprasījums no komersantiem pēc ļoti lielām telpām Gulbenē.

Novada deputāts, SIA “Nami un serviss” īpašnieks Normunds Mazūrs komentēja, ka pēc telpu izsoles pašvaldības ražošanas ēkā Zaļajā ielā “aiz borta” palika trīs uzņēmēji. Vēl trīs citi uzņēmēji pašvaldībā ir interesējušies par iespēju nomāt telpas. Šie uzņēmēji pārstāv metālapstrādes, dzērienu ražošanas un šūšanas nozari.

L.Gāgane pastāstīja, ka ražošanas ēkas būvniecības ideja Vītolu ielā ietver arī Vītolu ielas (0,3 kilometru garumā) un Kalna ielas (0,22 kilometru garumā) pārbūvi. Gan Vītolu, gan Kalna ielai būs asfaltbetona segums, lietusūdens kanalizācija. Vītolu ielā paredzēta arī ūdens un sadzīves kanalizācijas tīklu izbūve no Zaļās ielas uz Vītolu ielu aptuveni 70 metru garumā. Arī Kalna ielai būs ūdensvads un kanalizācijas tīkli. Vītolu un Kalna ielai būs jauns apgaismojuma tīkls. Pie ēkas plānots stāvlaukums. Paredzēta arī saules paneļu izvietošana uz ēkas jumta. Objektam būs iekšējie un ārējie elektrotīkli, pieslēgums ūdensvadam un kanalizācijai. Kopumā šāda projekta realizācija varētu izmaksāt aptuveni 2 077 091 eiro. Pašvaldība cer, ka tādējādi vismaz viens komersants gūs labumu no šādas publiskās infrastruktūras attīstības. Tiek lēsts, ka tādējādi darba algu fonds palielinātos par 882 764 eiro. Tiek plānotas arī “nefinanšu” investīcijas 1 177 019 eiro.

Otra jaunākā iecere ir Dzelzceļa ielas (1,43 kilometru garumā) un Viestura ielas (1,6 kilometru garumā) pārbūve Gulbenē.

Rosina vairāk domāt par kvalitatīvu vidi dzīvei

SIA “Lejaskrāces” parstāvis Arnis Začs pauda, ka pašvaldības pārstāvji ar uzņēmējiem faktiski runā par pilsētas nomaļu attīstīšanu, taču viņš gaidītu no pašvaldības vietas izveidi pasākumu rīkošanai brīvdabā. Šo vietu gadu no gada varētu turpināt pilnveidot, sacīja A.Začs. Viņš aktualizēja, ka ir vajadzīga arī brīvdabas estrāde, vieta automašīnu novietošanai. Tas būtu projekts, kas kalpo ilgstoši. Pēc A.Zača domām, šāda vieta varētu būt uz pašvaldības zemes pilsētas parkā.

L.Gāgane atgādināja, ka Gulbenē ir plānota Gulbīšu parka rekonstrukcija vairākās kārtās un tur ir plānots uzbūvēt arī nelielu estrādi.

Šķieneru industriālā parka pārstāvis, SIA “ Kombainserviss” valdes loceklis Maksims Zagoruiko pārmeta pašvaldībai, ka nav izpildīts solījums sakārtot ceļu no Gulbenes uz Stāķiem. Šis apstāklis bremzējot attīstību Šķieneros. M.Zagoruiko arī pauda, ka pašvaldība, Gulbenē ceļot ražošanas ēkas telpu nodošanai nomā, rada konkurenci uzņēmējiem, kuri arī piedāvā nomāt telpas ražošanai.

SIA “ RCI Gulbene” valdes priekšsēdētājs Jānis Kubuliņš, kura vadītā uzņēmuma teritorijā ir nesen uzceltas telpas nodošanai nomā citiem komersantiem, pauda – interese ir tieši par jaunu, mūsdienīgu telpu nomāšanu.

N.Mazūrs, atbildot M.Zagoruiko, teica – šobrīd valdība ir nolikusi plauktā ceļa uz Stāķiem rekonstrukciju. Pašvaldība līdztekus par saviem līdzekļiem bija plānojusi veidot velo/gājēju celiņu no Gulbenes šajā pašā virzienā. Tie ir divi savstarpēji saistīti projekti.

SIA “Konto” īpašnieks Agris Koris teica, ka viņš no pašvaldības gaida jaunatnei pievilcīgas dzīves, izglītošanās un atpūtas vides radīšanu. Viņš pauda – SIA “Konto” vajadzīgas ir ne tikai darbarokas, bet arī augstas kvalifikācijas speciālisti. Viens tāds tikšot algots no Vācijas. “Viņam vajag vidi, kur dzīvot, bet es neko nevaru piedāvāt,” teica A.Koris. Viņš pauda, ka ar šādu problēmu saskaras arī citi uzņēmēji, kuri vēlas piesaistīt kvalificētus speciālistus. A.Koris tāpēc aicināja pašvaldību “domāt plašāk”.

Viņam piebalsoja J.Kubuliņš, kurš teica: “Mums vienkārši ir jāsaprot, ko mēs gribam attīstīt (novadā – red.) – sociālo dienestu? Vai gribam skatīties ar drošu skatu nākotnē, kur ir bērnu izglītība un attīstība? Kāpēc sociālajam dienestam tagad ir jāstrādā? Tāpēc, ka mums 30 gados ir izaugusi paaudze, kas nav mācīta un kas nesaprot.” L.Gāgane uz šiem vārdiem atsaucās, ka tā ir paaudze, “kas nevēlas strādāt”. J.Kubuliņa uzskats: “Mums ir jāpalīdz tiem, kas grib strādāt, mācīties, nevis tiem, kas ir bezcerīgi.”

Aicina pašvaldību saimnieciski iekļauties finansēs

SIA “Ambergold” valdes priekšsēdētājs Kaspars Raģelis ieminējās par Miera ielas stāvokli Gulbenē, aicinot pašvaldību neļaut sabrukt klājumam. J.Barinskis teica, ka tas ir projekts, kas realizēts pirms 12 gadiem. Bijis plānots pēc 10 gadiem atjaunot virskārtu. “Naudas daudzuma ir tik, cik ir,” viņš pauda, tāpēc svarīga esot prioritāšu sadalīšana.

PS “Rubate Pro” pārstāvis Sandis Jankovs runāja par to, ka Gulbenei trūkst saimnieka skatījuma.

Uz to pilsētas pārvaldes vadītājs Gints Āboliņš teica: “Katastrofāli nepietiek naudas elementāriem ielu uzturēšanas darbiem.” Viņš arī atzinās, ka Gulbenē “šogad netiks veikta neviena ielas atputekļošana”. Nav naudas arī ielu horizontālo apzīmējumu uzklāšanai. No ielu uzturēšanai paredzētās naudas 80 procenti tiek iztērēti ziemā, teica G.Āboliņš. Bet, ja uzņēmēji aicinātu ziemā ielu uzturēšanai nelietot sāli, iztikt tikai ar tīrīšanu, tas ļautu ietaupīt līdz 60 000 eiro,

J.Kubuliņš teica: “Mēs reāli esam tur, kur esam. Tās naudas ir tik, cik ir. Vairāk nebūs. Katram ir jāiemācās dzīvot ar tik, cik viņam ir. Un, ja tu gribi vairāk, ir jānopelna, nevis – atnāks kāds un iedos.” Pašvaldībai ir jāuztur kārtībā infrastruktūra, nekas vairāk netiek prasīts – pauda uzņēmējs.

“Ja tas būs labi, bizness vietu atradīs,” piebalsoja A.Koris. Ja pašvaldībai jāizvēlas viens no diviem – frēzēt kādai ielai virskārtu vai būvēt jaunu nomas objektu, noteikti jāizvēlas ielu sakārtošana. Uzņēmēji paši var sev uzbūvēt ēkas, uzskata A.Koris.

Kur paliek pašvaldības nauda? Kā zināms, šogad pašvaldība plāno iztērēt 45 419 338 eiro. No tiem 44,08 procenti atvēlēti izglītības nozarei, 16,78 procenti – teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai, 13,52 procenti – sociālajai aizsardzībai, 8,01 procents – vispārējiem vadības dienestiem, 8,04 procenti – ekonomiskajai darbībai, 8,49 procenti – atpūtai, kultūrai un reliģijai, 0,14 procenti – veselībai, 0,68 procenti – sabiedriskajai kārtībai un drošībai, 0,26 procenti – vides aizsardzībai.

“Ņemsiet kredītu (pašvaldībā – red.), lai samaksātu algas, vai optimizēsiet izmaksas?” J.Kubuliņš jautāja A.Caunītim. Atbilde bija: “Lai nodrošinātu naudas plūsmu, mēs runājam par kredītu.” J.Kubuliņš pauda izbrīnu, runājot no uzņēmējdarbības skatpunkta: “Kuram no mums banka iedos kredītu, lai samaksātu algas? Tas ir tikai pašvaldībā iespējams.”

Fakti

Nozīmīgākie 2024.gadā īstenojamie investīciju projekti un to izmaksas:

* Litenes ielas pārbūve Gulbenē – 1 485 833 eiro (tajā skaita aizņēmums – 1 277 127 eiro);

* Gulbīšu parka rekonstrukcija Gulbenē – 1 559 295 eiro (tajā skaitā aizņēmums – 1 260 065 eiro; ERAF/VB finansējums – 242 802 eiro);

* Lejasciema pamatskolas energoefektivitātes paaugstināšana – 1 431 717 eiro (tajā skaitā aizņēmums – 705 239 eiro; ERAF/VB finansējums – 719 878 eiro);

* Lizuma pamatskolas energoefektivitātes paaugstināšana – 1 464 149 eiro (tajā skaitā aizņēmums – 353 864 eiro; ERAF/VB finansējums – 1 037 020 eiro);

* Gulbenes 2.bērnudārza teritorijas labiekārtošana – 209 590 eiro (tajā skaitā aizņēmums – 188 630 eiro);

* Gulbenes 1.bērnudārza teritorijas labiekārtošana – 211 299 eiro (tajā skaitā aizņēmums – 190 169 eiro);

* Ielu apgaismojuma infrastruktūras atjaunošana novada teritorijā – 475 586 eiro (tajā skaitā aizņēmums – 265 853 eiro; ERAF/VB finansējums – 209 733 eiro).

Pašvaldības projekti, kas svarīgi uzņēmējdarbībai:

* būvprojekts autoceļa Litenes stacija-Sopuļi-Jaunsilenieki un autoceļa Sopuļi-Monte-Betona tilts pārbūvei – 12 856,25 eiro;

* būvprojekts autoceļa Stradu skola-Antani pārbūvei – 8167,50 eiro;

* būvprojekts autoceļa Vālodzes-Sejatas pārbūve Rankas pagastā – 8167,50 eiro;

* būvprojekts un autoruzraudzība, lai varētu uzbūvēt gājēju ceļu no Gulbenes līdz Šķieneriem – 25 410 eiro;

* būvprojekts Brīvības ielas atjaunošanai Gulbenē no Parka ielas līdz Upes ielai – 30 250 eiro;

* būvprojekts Kalna ielas pārbūvei Gulbene – 7744 eiro;

* būvprojekts Raiņa ielas pārbūvei Gulbenē – 15 730 eiro;

* būvprojekts Vītolu ielas pārbūvei Gulbenē – 10 527 eiro;

* būvprojekts Viestura ielas pārbūvei – 33 880 eiro;

* būvprojekts Vidus ielas pārbūvei – 8470 eiro;

* būvprojekts Dzelzceļa ielas pārbūvei – 26 620 eiro;

* būvprojekts ražošanas ēkas būvniecībai Vītolu iela Gulbenē – 40 000 eiro.

Avots: Gulbenes novada pašvaldība

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (4)

Attieksme
09:30 29.03.2024
Prastā cilvēka attieksme pret šādu izskaistinātu dialogu izpaužas šeit, komentāros. Neviena. Mēs varam riet, bet karavāna dodas tālāk.
Y
06:59 30.03.2024
....un laimīgu taciņu!
Inta
10:53 02.04.2024
Ja tā vietvara ņemtu vērā iedzīvotāju un uzņēmēju viedokli,kaut reiz!
vietvara
09:24 04.04.2024
mēs apspriedāmies un es nolēmu