
23.martā Gulbenē notika Kultūras ministrijas rīkotā sanāksme Vidzemes un Latgales akreditēto muzeju darbiniekiem. Piedalījās vairāk nekā 80 muzeju pārstāvji.
“Katrs muzejs ziņoja par pētniecības darba rezultātiem un to izmantošanu ekspozīciju veidošanā. Savukārt ministrija informēja gan par statistikas datiem, gan par citiem aktuālajiem jautājumiem,” “Dzirkstelei” stāsta Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Dārgais.
“Divi Jūliji” – valsts nozīmes kultūras pasākums
Gulbeniešu akcents pētniecībā ir saistīts ar tradicionālā un starptautiski augstu vērtētā mākslas festivāla “Divi Jūliji” organizēšanu. “Šā festivāla laikā vienmēr notiek arī zinātniskā konference, kurā uzstājas pētnieki no dažādām valstīm. Runā arī konkrēti par mūsu novada izcilajiem māksliniekiem – dizaineri, tekstilmākslinieku Jūliju Straumi vai interjeristu Jūliju Madernieku. Runā par tradicionālo mākslu, prasmēm, meistariem. Tēmas ir bijušas dažādas. Arī šogad tiek plānots festivāls, jau sestais pēc kārtas, un būs arī zinātniskā konference,” saka V.Dārgais.
Festivāla pamata dienas ir 28. un 29.jūlijs, bet faktiski norises tiek plānotas ilgāku laiku. Un pat nevar tā strikti nospraust sākuma un beigu robežas, jo vienmēr šo pasākumu pavada mākslas izstādes, kuras apskatīt muzeja izstāžu telpās var ilgāku laiku.
V.Dārgais saka – daudzi profesionāļi, meistari, skolotāji ļoti gaida šāgada festivālu. Tā ir vērtīga pieredzes apmaiņa, iespēja mācīties un saņemt apliecību par dalību festivālā un tur gūto profesionālo pilnveidi. Piemēram, zinātnisko konferenci, kurai katru gadu ir sava tēma, katrreiz noklausās apmēram 100 cilvēki.
“Festivāla rīkošana prasa ļoti lielu darbu, lielu ieguldījumu. Gatavojoties šovasar plānotajam pasākumam, jau pagājušā gada oktobrī uzrunājām visus iesaistāmos. Viņi ir gatavi pie mums atbraukt, arī tie, kuri dzīvo tālu no Latvijas,” akcentē V.Dārgais.
Viņa saka – festivāls muzeja darbiniekiem pašiem nav nekāds finansiāls ieguvums, tas ir tikai papildu darbs. V.Dārgais vēlas ieviest skaidrību sakarā ar iepriekš “Dzirkstelē” izskanējušo informāciju par to, ka gaidāmā festivāla tāme it kā esot 40 000 eiro. V.Dārgais saka – no pašvaldības bija lūgts finansējums tikai 14 000 eiro, bet tagad ir runa tikai par 10 000 eiro. Bijis plānots nozīmīgu finansējuma daļu iegūt no Valsts kultūrkapitāla fonda, taču tam ir samazinājušās finanses, un pasākumam “Divi Jūliji” šoreiz nauda nav piešķirta. Citus gadus bija.
Arī Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” saka: “Bija domāts projekta ietvaros finansējumu piesaistīt. Bija iesniegts pieteikums kultūrkapitāla fondam, tur neapstiprināja. Iepriekš katru gadu iedeva finansējumu. Šogad kultūrkapitāla fondam saistībā ar VAS “Latvijas valsts meži” finansējumu norāva nost.”
V.Dārgais akcentē – cerība iegūt papildu finansējumu nav atmesta. “Ja būs tāda iespēja, vēl startēsim projektu konkursos,” viņa saka.
Festivālu ikviens interesents var apmeklēt par brīvu
Muzejs, kā uzsver V.Dārgais, regulāri iegūst fonda finansējumu dažādām aktivitātēm un kultūrvēsturiskiem objektiem novadā. Viņa norāda – nupat 7000 eiro finansējums kultūras mantojuma nozarē ir iegūts Beļavas muižas izpētei. “Šo izpēti jau neveiks muzeja darbinieki. To darīs profesionāļi, ārpakalpojuma sniedzēji,” piebilst V.Dārgais.
Tāpat arī festivāla “Divi Jūliji” finansējumu muzejs netērē pašu vajadzībām, bet izmanto radošo darbnīcu pasniedzējiem, pētniekiem, māksliniekiem, mūziķiem, tradicionālo ēdienu gatavotājiem, kuri kuplina pasākumu – viņa skaidro. Tos, kuri nesaprot festivāla “Divi Jūliji” nozīmīgumu, V.Dārgais aicina nebaidīties no mākslas, no zinātnes. Viņasprāt, “nevajadzētu novadu pārvēst tikai par “zaļā tirdziņa” norises vietu, kur gan nevienam par velti neko nedod”. Bet festivālu “Divi Jūliji” var apmeklēt par brīvu, darbnīcās piedalīties var par brīvu, klausīties konferenci var par brīvu, baudīt festivāla atmosfēru var par brīvu – saka V.Dārgais.
Runājot par to, vai deputāti nevēlas šogad nobremzēt mākslas festivāla “Divi Jūliji” rīkošanu Gulbenē, A.Caunītis saka: “Vairāk tā būs muzeja direktores izšķiršanās. Politiski deputāti nolems, kādu summu no pašvaldības dos. Un tad attiecīgi muzeja direktorei būs jāizlemj, vai ar tādu summu var vai nevar realizēt ieceri un kādā apjomā to var izdarīt. Vienmēr jau katram pasākumam ir minimālā un maksimālā programma.”
Deputāte Guna Pūcīte “Dzirkstelei” skaidro, ka šāgada festivāla “Divi Jūliji” sākotnējā tāme, kādu deputātiem piesūtījusi novada pašvaldības Finanšu nodaļa, patiešām ir bijusi gandrīz 40 000 eiro. Deputātu sanāksmē 15.martā, kur tika runāts par pašvaldības budžeta plānošanu 2023.gadam, saprasts – muzejam šogad festivāla rīkošanai nav citu finansējuma avotu kā vien pašvaldība. Deputāti iebilda pret tik lielu pasākuma tāmi, un tā tika nonākts pie atbalsta tikai 10 000 eiro.
Fakti
* 6. starptautiskais mākslas festivāls “Divi Jūliji” ir plānots 28. un 29.jūlijā. To organizē Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs, kas ir pašvaldības iestāde.
* Šāgada festivāla sākotnējā tāme bija 32 500 eiro, bet plānotie finansējuma avoti ir vairāki. Šobrīd runa ir par festivāla tāmi 29 100 eiro. No pašvaldības lūgtā finansējuma daļa festivālam bija 14 000 eiro, bet tagad ir runa vairs tikai par 10 000 eiro. Taču pagaidām skaidri vēl nav zināms, cik lielu finansējumu festivālam apstiprinās novada domes deputāti.
Avots: Gulbenes novada pašvaldība