
Pēc dažādu viedokļu apmaiņas komitejās Gulbenes novada deputāti domes 26.oktobra sēdē pieņēma lēmumu turpināt finansiāli atbalstīt privāto Gulbenes Valdorfskolu, lai varētu nodrošināt darba samaksu pedagogiem.
No pašvaldības budžeta 756,37 eiro mēnesī tiks maksāti šajā mācību gadā līdz šā gada beigām, bet ar jauno gadu līdz 31.augustam – 849,07 eiro mēnesī.
Tā tikai puse no tā, ko bija lūgusi piešķirt biedrības “Gulbenes Valdorfskola” valdes priekšsēdētāja Paula Leite-Berģe. Piešķirt tikai pusi no privātskolas prasītā finansējuma ierosināja deputāts Ainārs Brezinskis. Par to nobalsoja 10 deputāti, 1 bija pret, 1 atturējās. Domes sēdē nepiedalījās deputāti Normunds Audzišs un Daumants Dreiškens.
P.Leites-Berģes lūgums, kas atbalstīts tikai daļēji, bija no 1.septembra līdz 31.decembrim privātskolai piešķirt 1512,74 eiro mēnesī (4 mēnešos 6050,96 eiro) un no 2024.gada 1.janvāra līdz 31.augustam – 1698,13 eiro mēnesī (8 mēnešos 13 585,04 eiro).
Valdorfskolu apmeklē arī vēl latviski nerunājoši bērni
Uz domes sēdi kopā ar P.Leiti-Berģi bija ieradušies arī skolas vecāku pārstāvji un atbalstītāji: Laura Vecmane-Bārtlere kopā ar dzīvesbiedru Stīvenu un Mārtiņš Briņķis.
Laura teica, ka viņas ģimene ir pārcēlusies uz dzīvi Latvijā pēc 12 gadiem, kas pavadīti Austrālijā. Stīvens vēl mācoties latviešu valodu, izteikties vēl grūti, bet saprot latviski. Laura strādā par skolotāju Gulbenes mākslas skolā. Par Gulbenes Valdorfskolu un tās izvēli savu bērnu skološanai Laura teica – šī izglītības iestāde balstās uz līdzīgiem principiem tā saucamajai Upes skolai, kuru ģimene saviem bērniem bija izvēlējusies Austrālijā. Kā viena, tā otra skola ir balstīta uz dabiskām vides vērtībām.
“Kur bērni visu dienu spēlējas ārā, mācās dabā ar akmeņiem, ar koku. Valdorfskola, lai adaptētos, ir piemērotāka. Tas ir mūsu ģimenei ļoti svarīgs. Klasiskās mūsu (Latvijas – red.) skolas formu bērniem būtu ļoti sarežģīti pieņemt,” teica Laura.
Latvijā bijušas divas alternatīvas: tālmācība vai Valdorfskola. Ģimenei svarīgi esot savos bērnos turpināt kopt vērtības un tādā veidā veicināt integrāciju Latvijas sabiedrībā. Lauras un Stīvena bērni vēl tikai mācoties latviešu valodu. Mazās klasēs, kur katram bērnam ir individuāla pieeja, tas izdodas, skaidroja Laura un par savas ģimenes piederību novadam teica: “Mēs esam daļa no jums.” Laura pateicās Valdorfskolai un visiem tās atbalstītājiem, bet M.Briņķis teica: “Lai neizskatās, ka mēs te nākam un pieprasām.” Tā esot deputātu brīva izvēle, vai saskata iespēju pastāvēt alternatīvai izglītības sistēmā.
Deputāti aicina nostiprināt finansiālu neatkarību
Deputāts Anatolijs Savickis savukārt pateicās vecākiem, kuri atnāca uz domes sēdi un apliecināja – viņiem Valdorfskola ir vajadzīga.
Arī deputāte Lāsma Gabdulļina pauda, ka vecāku klātbūtne un domas šajā jautājumā deputātiem “pavēra mazliet citu skatījumu par šīs skolas nepieciešamību”.
Deputāts Atis Jencītis pauda: “Arī citās novada skolās ir šī te iekļaujošā izglītība un pieņem bērnus tādus, kādā valodā tie runā. Bērni šodien ļoti labi sazinās dažādās valodās, un viņi mierīgi tiktu galā arī citā skolā.”
Bet deputāts Aivars Circens atgādināja: “Iepriekš vienojāmies, ka skolai tomēr ir jābalstās uz saviem spēkiem, mazinot pašvaldības atbalstu. Būtu tomēr jāpilda šī noruna.”
Novada domes priekšsēdētāja Anda Caunīša komentārs bija: “Mēs esam atbildīgi par tiem, kurus esam pieradinājuši.”
Gulbenes Valdorfskolas pastāvēšanu nodrošina biedrība “Gulbenes Valdorfskola”. Šī pamatskola darbojas Litenes muižā kopš 2021.gada 1.septembra. Iepriekš skolas telpas bija Gulbenē, Līkajā ielā 21, bet vēlāk pašvaldība tās tur uzteica. Bet pašā sākumā 2019.gadā pirmo mācību gadu Valdorfskola uzsāka Gulbenes bijušās Bērzu skolas telpās.