
Pēc veiksmīga starta Latvijas čempionātā karpu makšķerēšanā, kur gulbenietis Jorens Dukurs ar savu komandu 2. posmā izcīnīja 2. vietu, jaunais makšķernieks jau ir ceļā uz lielāku mērķi — dalību pasaules čempionātā Itālijā. Viņš atzīst, ka dalība starptautiskā līmeņa sacensībās būs jauna un vērtīga pieredze.
Jorens “Dzirkstelei” stāsta, ka Latvijas čempionātam ir trīs posmi. Pirmie divi jau ir aizvadīti, bet trešais vēl būs.
“Pirmajā posmā, kas notika Baļotes ezerā Jēkabpilī, neveicās tik labi. Laiks bija lietains, krusa, aukstums naktī. Laika apstākļi diezgan ietekmē. Arī otrais posms notika Baļotes ezerā, bet trešais posms gan notiks Radžu ūdenskrātuvē Jēkabpilī. Radžu ūdenskrātuve ir nevienam nezināma, un būs interesanti,” spriež Jorens.
81 zivs un 330 kilogrami
Šogad Jorens ir kopā komandā ar diviem pieredzējušiem makšķerniekiem no Rīgas, kuri viņu paaicināja savā komandā.
“Viņi abi ir vairākkārt piedalījušies pasaules čempionātos. Viens no viņiem ir vairākkārtējs Latvijas čempions. Komandā var būt arī divi cilvēki, bet trijatā ir vieglāk, jo sacensības notiek trīs diennaktis pēc kārtas. Latvijas čempionāta pirmajā posmā tikām pie 31 zivs, un tie bija virs 100 kilogramiem. Otrajā posmā bija stipri labāk. Tikām 2. vietā. Izvilkām 81 zivi un 330 kilogramus. Smagākā karpa, ko izvilkām, bija 10,3 kilogrami. Tagad trešais posms būs Radžu ūdenskrātuvē un notiks uzreiz, kad atgriezīsimies no pasaules čempionāta. Tas ir vecais dolomīta karjers. Tur būs gaidāmi dažādi izaicinājumi – asa grunts, kas var pārgriezt auklas, tur ir arī zāles un sami, kas var traucēt makšķerniekiem,” stāsta Jorens.

Viņš atzīst, ka, piedaloties Latvijas čempionātā, mērķis ir uzvarēt, tikt uz goda pjedestāla.
“Otrajā posmā – 2. vieta. Esam apmierināti, bet nebija nesasniedzama arī 1. vieta. Mēs arī visu laiku bijām pirmie, un tikai pēdējās 24 stundās mūs apsteidza. Mums ar katru dienu sāka sliktāk ķerties. Laika apstākļi mainījās, un zivis pavirzījās uz citu ezera pusi. Bet savu sektoru mainīt nedrīkst. Un rezultātā tā cita komanda, kurai sāka ķerties, apsteidza mūs par 50 kilogramiem. Latvijas čempionātā kādreiz piedalījās 30 un pat 40 komandas, tagad mazāk – apmēram 15 komandas,” stāsta Jorens.
Piedalīšanās sacensībās kopā ar pieredzējušiem makšķerniekiem Jorenam sniedz papildu pieredzi un zināšanas. Strādājot komandā, iespējams apgūt jaunus knifus, uzzināt dažādas barošanas nianses un tehnikas.
“Daudzi domā, ka makšķerēšanas sacensības ir atpūta. Taču sacensībās tā nav, jo trīs diennaktīs labi, ja sanāk pagulēt sešas, septiņas stundas. Visu laiku ir kaut kas jādara, lai tiktu pie zivīm. Naktīs bieži vien ir pat interesantāk, jo tad zivis ir aktīvākas. Reizēm līdz pat rītam nevar saprast, kā veicas konkurentiem, tikai no rīta redzams, kurš cik daudz noķēris,” stāsta Jorens.
Jārēķinās pat ar stundu ilgi cīņu
Jorens ne tikai piedalās makšķerēšanas sacensībās, bet arī brīvajos brīžos labprāt dodas pie ūdeņiem, lai pamakšķerētu savam priekam.
“Pie mājas mums ir dīķis, patīk tajā ielaist karpas, ir karūsas. Forši ir aiziet vakarā un pamakšķerēt. Patīk arī ar spiningu makšķerēt. Lielākais loms ārpus sacensībām – 12, 13 kilogramus smaga karpa. Sacensībās mana lielākā karpa bija 17,2 kilogramus smaga. To izvilku sacensībās Lietuvā pavēlu rudenī. Tik smaga zivs ir gausa un mierīga. Bet, ja tāda paņem, tad jārēķinās ar stundu ilgi cīņu, līdz tādu dabū krastā. Bez karpām ir bijusi līdaka – 90 centimetri, ap 5 kilogramiem smaga, bet tas nav nekas pārāk liels. Asaris man ir bijis ap “kilo”. Ir bijušas arī foreles. Gulbenes novadā patīk makšķerēt Stāmerienas ezerā, Augulienas ezerā, kur labi ķeras asari, tur arī izvilku to lielo līdaku. Patīk Sudala ezers, tajā ir arī sami, Ludza ezers, kur ir zandarti. Interesanti,” saka Jorens.
Jauna pieredze
10. jūlijā Jorens kopā ar Latvijas izlasi devās uz pasaules čempionātu Itālijā.
“Tas sāksies nākamtrešdien. Esmu U-22 vecuma grupā. Kopumā jauniešu konkurencē būs septiņas valstis. Mūsu mērķis – tikt uz augstākā goda pjedestāla pakāpiena, un tas ir iespējams. Sacensībās mums būs neierasts dziļums – 10 līdz 12 metri. Ja salīdzina, tad Baļotes ezerā vidējais dziļums ir 2 līdz 3 metri. Būs citādāk. Tā būs jauna pieredze. Pasaules čempionāts notiek līdzīgi kā Latvijas čempionāts – trīs diennaktis. Tikai pasaules čempionātā sektorā drīkst būt tikai divi cilvēki, nedrīkst būt vēl trešais kā palīgs, kā tas notiek Latvijas čempionātos,” stāsta Jorens.

FOTO: NO PERSONISKĀ ARHĪVA
Pirms tam pasaules čempionātā makšķerēšanā Jorenam bija cita loma, proti, viņš bija novērotājs jeb “spiegs”. Viņa uzdevums bija vērot, kā strādā citas komandas, kādas ēsmas viņi izmanto, kā baro, kāda ir viņu pieeja un taktika. Tā ir atļauta prakse.
