Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+21° C, vējš 2.66 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenieši joprojām atceras savu “Lācēnu ar medus podu” (2)

GULBENIEŠU SIRDĪS ir atmiņas par Gulbīšu parkā kādreiz bijušo skulptūru ar lācēnu un medus podu. Iespējams, ne viens vien ir nofotografējies pie tās. Aicinām atsaukties mūsu lasītājus un nest, sūtīt redakcijai šādus privātos attēlus! FOTO: NO DIĀNAS ODUMIŅAS PRIVĀTĀ ARHĪVA

Latvijas karti, kurā atzīmētas skulptūras “Lācēns ar medus podu” atrašanās vietas, sociālajos tīklos publiskojis pārgājienu uzņēmums – SIA “Spectūrisms”.

Šobrīd ir apzinātas 11 vietas Latvijā, kur kopš padomju laikiem vēl joprojām apskatāma šī skulptūra. Skulptūra atrodas Rīgā četrās vietās, Jelgavā, Ogrē, Jūrmalā, Krimuldā, Langstiņos, Liepājā un Svētē. Uz šo ziņu atsaucās Gunārs Serdāns, kurš informēja: “Gulbenē bija. Ap 1965. gadu uzlika pilsētas parkā bērnu spēļu laukumiņā. Kaut kad astoņdesmitajos gados pazuda.”

Kad un kāpēc lācīša skulptūra Gulbenē pazuda, to “Dzirkstelei”, aptaujājot senos gulbeniešus, noskaidrot tā arī neizdevās. Visticamāk, skulptūra bija bojāta un visdrīzāk tāpēc tā tika noņemta pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados.

Saskaņā ar Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeja informāciju 1965. gadā Gulbīšu parkā (agrāk Jaunatnes parks) gar Līko ielu tika izveidots bērnu rotaļlaukums un tajā tika izvietota skulptūra “Lācītis ar medus podu”.

Šai skulptūrai nekad nav bijis aizsargājama kultūras pieminekļa statusa, taču tā bija un ir iemīļota, piemēram, Ogrē lācītim bērni joprojām liek konfektes. “Ar skulptūru daudziem saistās mīļas bērnības atmiņas. Arī visiem tiem, kuri šo skulptūru atceras redzējuši Gulbenē,” “Dzirkstelei” saka Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas valsts inspektore Sarmīte Dundure.

Savukārt Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja interneta vietnē ir lasāma informācija, ka muzejā dārzā redzamais lācēns ir viena no ļoti daudzām tēlnieces Irmgrades Lāčgalvas-Kaminskas (1907-1994) dzīvnieku žanra skulptūrām. Viņa ir autore lāča skulptūrai ar medus podu, kurš vēlāk tiražēts apmēram 30 eksemplāros un izvietots dažādās pilsētās. Tēlniecei vairāk par cilvēku kalšanu akmenī padevās dažādu dzīvnieku attēlošana. Viņa latviešu mākslas vēsturē ierakstīta kā sava laika ievērojama latviešu animālisma žanra pārstāve. Jau pirms Latvijas okupācijas I.Lāčgalva-Kaminska bija atzīta māksliniece, viņas darbi izstādīti gan pirmskara Latvijas laikā, gan arī vācu okupācijas laikā izstādēs un salonos. Arhīvos un muzeju krātuvēs ir saglabājušās liecības par visslavenāko I.Lāčgalvas-Kaminskas skulptūru “Lācēns ar medus podu”. Slavenās skulptūras oriģināls atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā.

Uzziņa

Lācīšu autore ir tēlniece Imgarde Kaminska-Lāčgalva (1907–1994). Tie radīti pēc viņas izveidotas formas, un izplatīti sākot no 1950. gadu vidus.

Lāča skulptūra Liepājā, ko 2015. gadā atjaunoja tēlnieks Raimonds Gabaliņš. Skulptūrai noņemtas vairākas krāsu kārtas. Viens krāsu slānis bijis pat zilā krāsā. Tēlnieks laboja un nostiprināja betona tēla detaļas, atjaunoja nolauztās ķepas, medus poda malas un dzīvnieka atveida purnu, veica dziļo gruntēšanu un citus nepieciešamos darbus, lai tas kalpotu iespējami ilgi.

AVOTS: “REDZET.LV”, “LIEPAJNIEKEIM.LV”

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (2)

Par lācēnu
10:48 05.04.2025
Ļoti žēl,ka vairs nav šis lācēns. Kaut ko bija jāatstāj. Gulbenē maz vēstures liecinieku. Paldies,ka gulbīšus atstāja.
12:04 06.04.2025
Es ar atceros lācēnu, žēl ka nav.