
Liene Nagle ir dzimusi Rīgā, bet jau kopš trīs gadu vecuma dzīvo Gulbenē un līdztekus savam ikdienas darbam veido īpašas sveču kompozīcijas. Jau rīt kungi sveiks dāmas Starptautiskajā sieviešu dienā, un Liene katru gadu jūt, ka šajā laikā palielinās arī sveču pušķu pasūtījums.
Lienes profesija un ikdienas darbs ir saistīts ar farmāciju, viņai ir veselības zinātņu maģistra grāds farmācijā. Pēc mācībām Liene atgriezās dzīvot un strādāt Gulbenē.
Liene atzīst, ka radošas nodarbes viņu saistījušas jau no pamatskolas, kad viņa mācījās toreizējā Gulbenes vidusskolā.
“Man vienmēr gribas izmēģināt ko jaunu. Tieši sveču darināšanai sākums bija pavisam nejaušs – kopā ar mammu Eviju nolēmām izmēģināt un pasūtīt sveču gatavošanas komplektu, jo pašām ļoti patīk dedzināt sveces. Pašmācības ceļā apguvām sveču veidošanu, un šis process iepatikās arvien vairāk, gribējās izmēģināt jaunas formas un kompozīcijas. Šobrīd manā piedāvājumā ir ap 20 dažādām sveču formām, no kurām tiek veidoti arī pušķi, kompozīcijas, dāvanu komplekti,” stāsta Liene.
Sveces siera un puķu formās
Viņas darinājumus var iegādāties gan internetā, gan arī dažādos tirdziņos.
“Esmu piedalījusies Gulbenes tirdziņos un apkārtējās pilsētās – Balvos un Madonā. Parasti apmeklēju Ziemassvētku un Līgosvētku tirdziņus. Tieši Līgo tirdziņos piedāvāju arī īpašās pretodu sveces siera formā,” stāsta Liene.
Vispopulārākās tomēr ir viņas veidotās ziedu kompozīciju sveces. Īpaši iecienīti ir peoniju un ābeļziedu sveču pušķi podiņos.
Liene uzsver, ka katra svece ir citādāka un īpaši to var pamanīt, gatavojot raibās ziedu sveces.
“Nekad nevar izveidot divas vienādas, un tas ir tas interesantākais. Sveces izgatavoju no sojas vaska, kas veidots no sojas pupiņām, tādējādi sveces ir piemērotas arī alerģiskiem cilvēkiem. Gatavojot kompozīcijas, nepieciešams vizualizēt, kā izskatīsies rezultāts, lai varētu sagatavot nepieciešamo toņu un formu sveces,” stāsta Liene.
Oriģinālie sveču podiņi
Pirms diviem gadiem viņa vēlējās pārsteigt draudzeni ar ziedu kompozīciju.
“Ilgi domāju, kā nostiprināt ziedus, lai varētu arī transportēt, līdz radās ideja par sveču podiņiem. Šobrīd gatavoju pat vairāku veidu podiņus, un lielākie ir bijuši ar 45 sveču ziediem. Jaunas idejas bieži rodas arī manai mammai, tad nu mēģinām kopīgi izdomāt, kā tās vislabāk realizēt. Gatavoju arī sojas vaska ciparu svecītes kūkām, jo esmu ievērojusi, ka veikalos piedāvājums ir visai mazs, un gribējās, lai svētkos varam lietot ne vien skaistas un tematikai pieskaņotas svecītes, bet arī tādas, kuras ir droši likt uz kūkas,” saka Liene.
Nākotnes plānos beramās sveces
Liene veido arī kādas īpašas pārsteigumu kastītes.
“Man vienmēr ir patikušas augstās kastes ar svecēm, bet, tā kā esmu praktisks cilvēks, tad vēlējos izdomāt, kā šīs kastītes padarīt īpašākas un ar reālu pielietojumu, tādēļ izvēlējos kastītes, kuras var izmantot rotu vai citu nieciņu glabāšanai. Zem svecēm vēl ir paslēpušās konfektes, tādēļ kastītes saņēmējs var izvēlēties, vai vēlas šo kastīti glabāt kā dekoru vai svecītes izmantot kā gaismas avotu, konfektes kā saldu našķi un kārbiņu lietot ilgstoši citiem mērķiem,” skaidro Liene un atzīst, ka tuvākajā nākotnē viņa vēlas piedāvāt arī beramās sveces, kuras pagatavot var katrs pats pāris sekunžu laikā. Tam nav nepieciešams papildu aprīkojums – granulēto vasku var iebērt jebkurā karstumizturīgā traukā un ievietot dakti.
Gulbenē pieprasījums mazs
Liene stāsta, ka pārsvarā sveces iegādājas daiļā dzimuma pārstāves, taču pirms dažādiem svētkiem aktivizējas arī vīrieši, kas vēlas iepriecināt savas dāmas.
“Jāteic gan, ka Gulbenē atsaucība ir mazāka, pārsvarā sveces iegādājas citu novadu iedzīvotāji un bieži vien arī kā dāvanas, kuras sūtīt uz ārzemēm. Man ļoti patīk gatavot kompozīcijas, kas ir domāti kā pārsteigumi kādam mīļam cilvēkam, kurš nemaz nenojauš par sūtījumu,” saka sveču meistare.
Viņa mudina ikvienu vairāk uzdrīkstēties darīt to, kas pašiem sagādā prieku. “Tad arī jaunas idejas atnāk pašas un viss izdodas daudz vieglāk. Manuprāt, svarīgi ir izbaudīt pašu procesu, un lieliski, ja ir iespējams ne vien iepriecināt citus, bet iegūt arī papildu līdzekļus. Ieteiktu sākt pamazām, mēģināt dažādas pieejas, lai saprastu, kas strādā labāk. Noteikti nevajag kautrēties vaicāt pēc padoma, jo, daloties pieredzē, iespējams iegūt labākus rezultātus,” uzsver Liene.




