
Gulbeniete Evija Osovska nedēļu ir sadalījusi diviem saviem sirdsdarbiem. Četras dienas viņa Rīgā vada savu privātpraksi kā fizioterapeite, savukārt atlikušās trīs dienas viņa ir savā dzimtajā pusē Gulbenē un rada dabīgo kosmētiku. Abas nodarbes ir ļoti tuvas un savstarpēji saistītas, jo skar cilvēka veselību un ķermeni.
Par sevi ir jārūpējas, jo neviens cits to nedarīs – caur visai skaudru pieredzi jaunā gulbeniete šo kā atziņu paņēma jau pusaudzes gados, kad darbojās modeļu aģentūrā un strādāja daudzās Eiropas pilsētās. Šodien viņa sievietes vēlas iedrošināt rūpēties par sevi ar dabiskiem skaistumkopšanas līdzekļiem.
Dabas tuvums jau bērnībā
Covid-19 laiks jauno uzņēmēju neapstādināja, tieši otrādi – iedeva laiku un iespējas uzsākt savas kosmētisko līdzekļu līnijas “Sunbeam cosmetics“ izveidi. Evija smaidot saka, ka šobrīd strādā pie sievietēm domātiem dabiskajiem līdzekļiem, bet vīrs mudina arī radīt ko vīriešiem. Par to arī vairāk tiks domāts šogad, īpaši brīdī, kad dabā varēs ievākt dažādas kadiķa un ozola mizas.
Ražotnes plauktiņos skaisti cits citam līdzās izkārtoti gan neparasti cietie šampūni un kondicionieri, ko ērti paņemt līdzi pārgājienos un ceļojumos, gan gaisīgi aromātiskie dušas zefīri. Evija ne mirkli nenožēlo ieguldīto laiku un un līdzekļus, jo atceras, ka dabā vērtīgo mācījusies jau atpazīt kopš agras bērnības. Tās bijušas gan pļavas Jaungulbenē, gan 19 hektāru lielās platības Līgatnē, kur pie vecvecākiem nācās nedēļas nogalēs lasīt daudz pļavas bagātību. Kā vienu no bērnības smaržām jaunā sieviete atceras sarkano āboliņu. Savukārt ar nātres tēju mamma Evijai ir palīdzējusi uzvarēt dzelzs deficītu.
Dabas spēks un skaistums vienmēr ir bijis pielietots vecāku un vecvecāku ikdienā. “Mana opja mamma, šķiet, bija tā, kas Gulbenē pirmā un tajos gados vienīgā stādīja puķes un tirgoja tirgū. No turienes laikam man tie gēni būs tikuši. Arī opi viņa ārstēja ar tējām, ko vārīja lielajos katlos. Opis tik noteicis, ka atkal tās strutenes jādzer. Omīte Anna Kaula Gulbenē man visu laiku katru nedēļu ko stāstīja un pamācīja, jo pati visu audzēja,” atceras Evija.
Viņa uzsver, ka par sevi katram jādomā ne jau tikai tad, kad spēki izsīkst, bet daudz agrāk. Pavasara nogurumu pēc garās ziemas var novērst, ja jau oktobrī palīdz savam organismam nenovājināties. Jau no rudens sev palīdzēt var katrs ar tējām, kādu aromterapiju vai ēteriskajām eļļām, lai tad, kad pavasarī jāsāk sēt un stādīt, nepietrūktu spēka.
Izvēlējās mācīties
Evija skolas gados sevi pierādījusi kā veiksmīga fotomodele, bet šodien, atskatoties uz laiku, kad aktīvi ceļojusi uz Milānu, Parīzi vai Londonu, viņas atziņa ir: modes industrija par tevi nerūpējas un tā ir nežēlīga. “Modes aģentūrā es darbojos aktīvi jau no 14 gadiem. Laiks nebija viegls, īpaši, kad 16 gados mani iemeta dzīvot vienai kādā valstī uz trim mēnešiem. Tas nozīmēja gan pašai paēst, gan valodu pārvaldīt, gan orientēties vietējā transportā. Ļoti ātri visu mācījos.”
12.klasi beidzot, Evijai vajadzēja izvēlēties – braukt uz Japānu strādāt kā modelei vai uz Rīgu mācīties. Viņa pārsteidza daudzus, izvēloties mācīties, un atzīst, ka citiem to grūti izprast, bet ātri apjautusi, ka darbs kā modelei ir ļoti grūts. Grūtākais esot katru dienu dzirdēt, ka tev ir neatbilstošs svars, ka tu esi par resnu vai par īsu. “Ja man nebūtu tāds mugurkauls un raksturs, arī es būtu varējusi salūzt. Starp mums bija meitenes, kas tam arī noticēja, tāpēc arī daudzām sākas dažādas slimības, tostarp anoreksija. Mums varēja pateikt, ka nedēļas laikā ir jānomet kilograms svara un tikai tad mūs paņems uz skati. Fotosesijās tev uzliek tonnu meikapa, matus vienreiz iztaisno, otrreiz ieliek ilgviļņus, tad pieaudzē. Brauc vakarā mājās un domā, kā gan to visu izmazgāt tagad un kā dabūsi veselus,” atceras Evija.
Protams, jebkurai meitenei patīk sevi ieraudzīt skaistās bildēs, tomēr tur tas skaistums tiek radīts mākslīgs, tādēļ šī kādam šķietami prestižā industrija, zīmoli un atpazīstamība Evijai nedeva motivāciju palikt un darboties. Viņa smejoties atceras, ka vienmēr, atbraucot no kādas Eiropas modes pilsētas, kur notikušas skates, tepat Gulbenē uzvilkusi “hūdiju” un ar vecāko brāli gājusi skeitot.
Pirmā pamatprofesija ir apgūta Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā
kā fizioterapeitei.
Eksperimentēts ir daudz
Pirmās domas par savas kosmētikas radīšanu atnāca 2017.gadā. 2019.gadā tika pabeigti kursi, kur mācīja taisīt kosmētiku, par sastāvu. “Tā es to gadu visus pirmos līdzekļus taisīju sev. Es nomainīju visu līdz tam ierasto un pārgāju uz saviem radītajiem produktiem. Tad pēc gada atnāca “kovids”, un brīdī, kad visu aizslēdza ciet veselības aprūpes speciālstu nozarē, sapratu, ka neviens nezinām, uz cik ilgu laiku tas būs. Nolēmu, ka jābrauc dzīvot uz laukiem. Tas bija aprīlis, un tieši bija sācies pavasaris. Tajā rudenī sāku taisīt ziedūdeņus un skrubīšus,” atceras Evija.
Draugi un paziņas, kas nopirka, bija pirmais iedrošinājums, ka var sākt vairāk gatavot. Ar tēta palīdzību tika sarūpētas pilsētā telpas, kur uzsākt ražošanu. Saviem spēkiem tika uzrakstīts pirmais projekts Gulbenes novada grantu konkursam “Starteris”, kur par iegūtajiem līdzekļiem tika iegādāts nepieciešamais inventārs.
“Sapratu, ka izejvielas arī vajag un arī tur nepieciešami pieci tūkstoši. Uzrakstīju projektu mazā biznesa uzsākšanai. Tā es pagājušā gada vasarā uzsāku ražošanu. Es iekšēji jau biju pilnībā noticējusi šai idejai. Eksperimentēts ir daudz. Tas ir tāpat kā kūkas cepot – tu nekad sākumā nezini, vai sanāks,” stāsta Evija.
Uzņēmēja nolēma ražot cietās konsistences kosmētiku, jo tā esot praktiskāka aktīviem cilvēkiem. To viegli un ērti var paņemt visur līdzi, piemēram, cieto šampūnu vai cieto kondicionieri. “Cietā šampūna pietiek apmēram mēnesim. Jāsaslapina mati un tas gabaliņš. Tas ātri sāk putot, un tad ar to arī var matiem izbraukt cauri vairākas reizes. Mazgājam ar putām. Kad beidz mazgāt, gabaliņu noliek, lai tas apžūst. Mati pēc mazgāšanas tiešām ir tīri un spīdīgi, un neelektrizējas. Kondicioniera gabaliņš neputos, tas vienkārši ir jāiesmērē. Šā gabaliņa pietiks pat pusgadam,” stāsta jaunā uzņēmēja.
Vērtīgākais ir dabā
Evija stāsta, ka ķermenim, protams, ir savs pārejas periods brīdī, kad sieviete nolemj nomainīt visu veikalos nopērkamo kosmētiku pret dabīgiem līdzekļiem. Ķermenis attīrās, un mati var sākumā likties arī taukaini.
“Ķermenim ir jādod laiks pierast pie jaunā un dabīgā produkta. Jā, varbūt tu nesmaržosi visas dienas garumā, bet funkciju līdzeklis veiks. Kosmētikas sastāvs ļoti ietekmē mūs. Šoruden mācījos Stradiņa universitātē priekšmetu “Ķīmija un kosmētika”. Tur ļoti daudz meklējām pētījumus par dažādām sastāvdaļām. Daudzi nezina, ka parabēns, kas ir dezodorantos, 75 % izraisa krūts vēzi. Ir runāts arī par talku kā sastāvdaļu bērnu pūderos, kas var izraisīt vēlākos gados olnīcu vēzi. Jautājums: kāpēc mums neviens to nestāsta? Industrija nav ieinteresēta, lai tu mājās ko pagatavotu un neiepirktos veikalos. Bieži micelāro ūdeņu sastāvā ir alkohols, kas sausina ādu, bet seju varam notīrīt arī ar pašu gatavotu ziedūdeni. Mājās katrs var novārīt kliņģerīšu tēju un ar to notīrīt dienas netīrumus. Esmu pārliecināta – jo vēlāk meitenes sāks lietot dekoratīvo kosmētiku, jo ilgāk viņām būs skaista seja, nebūs piņņu un krunku. Viss vērtīgais mums taču bieži ir tepat blakus – dabā!”
- Viktorija Slavinska-Kostigova
