
“Mani apzaga. Labi, ka tikai 100 eiro, nevis vairāk pazuda no mana bankas konta,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes seniore Rūta Vimba. Savu bēdu stāstu, kas piedzīvots 22.augustā, viņa vēlas pastāstīt laikrakstam, lai tādā veidā pabrīdinātu citus, lai neviens vairāk neiekristu krāpnieku lamatās.
Viss sācies ar to, ka Rūtai sociālajā tīklā “Facebook” vēstuli uzrakstījusi konkrēta, pazīstama persona – dēla bijusī skolotāja. Sākumā šī persona ir palūgusi Rūtai viņas mobilā tālruņa numuru. Tad sarakste turpinājusies ar aicinājumu iesaistīties loterijā/spēlē. Rūta piekritusi, un no viņas pašas puses vairāk nekādas citas darbības nav sekojušas. Taču paziņa palaikam ziņojusi, ka tūlīt jau būšot vinnests. Un tad – vinnēti 800 eiro. Paziņa piedāvājusi abām sadalīt naudu uz pusēm. Palūgusi Rūtai viņas bankas konta numuru, tad arī paroles. Rūta paļāvusies, jo domājusi, ka komunikācija notiek ar dēla skolotāju. Un tad pēkšņi savā mobilajā tālrunī ievērojusi – no Rūtas konta pazuduši 100 eiro. Tajā brīdī seniore sapratusi, ka ir nepatikšanas. Zvanījusi uz banku, kura viņas kontu nobloķējusi. Savukārt “skolotāja” rakstījusi un aicinājusi atbloķēt kontu, tad 100 eiro atskaitīšot viņai atpakaļ. Jau nākamajā dienā Rūta saziņā ar banku ir panākusi, ka tiek nomainīti visi pieejas dati viņas kontam un tas tika atbloķēts. Bet krāpniekam Rūta vairāk nav padevusies, savu kļūdu ir sapratusi.
Caur paziņām arī noskaidrojusi dēla bijušās skolotājas tālruņa numuru, sazvanījusi šo sievieti, kura, uzklausot stāstu par notikušo, bijusi šokā. Noskaidrojies, ka ir nozagta viņas identitāte sociālajā tīklā “Facebook”, jo sievietes konts tur ir uzlauzts. Tas pierāda, ka šīs skolotājas vārdā ir uzdarbojies pagaidām nenoskaidrots krāpnieks. Satraukti par šo gadījumu ir Rūtas bērni, tāpat arī šajā krāpniecības shēmā ierautā skolotāja un viņas bērni.
Policijai par notikušo krāpniecību ir paziņojuši skolotājas bērni, jo skolotāja jūtas pret viņas gribu ierauta ļoti nepatīkamā situācijā.
“Dzirkstele” pēdējā laikā ir saņēmusi informāciju no vairākiem citiem gulbeniešiem par gadījumiem, kad ticis uzlauzts kāda “Facebook” lietotāja konts un no tā pienāk vēstules paziņām ar lūgumu padalīties ar savu tālruņa numuru. Tajā brīdī īstais konta īpašnieks savam profilam vietnē “Facebook” piekļūt vairs nevar. Cilvēki cits citu brīdina, lai ignorē aizdomīgas vēstules un neatbild uz tām, tādā veidā pasargājot sevi no sava “Facebook” konta uzlaušanas un ieraušanām tālākās krāpniecības shēmās.
Valsts policija informē, ka arvien palielinās krāpniecības gadījumu skaits internetā. 2022.gadā Valsts policija ir reģistrējusi kopumā apmēram 100 izdevušos vai neizdevušos krāpšanas gadījumu e-pasta vidē. Taču krāpnieki izdomā arvien jaunus veidus. Policija iedzīvotājus aicina saglabāt piesardzību un nekādā gadījumā neatklāt krāpniekiem savus personas datus un bankas kontu datus, un nepārskaitīt naudu.
Profesionālajā vidē krāpšanu internetā sauc par pikšķerēšanu. Tas ir nelikumīgs veids, kurā mēģina ar viltu iegūt no interneta lietotāja slepenu informāciju, piemēram, lietotāja vārdus, paroles, kredītkaršu numurus.
Uzziņa
Kur vērsties, ja esi saskāries ar krāpniecību?
* Valsts policijā, ja esi kļuvis par krāpšanas upuri un cietis zaudējumus.
* Ja krāpniecība notikusi, izmantojot vietni “Facebook”, krāpnieciskais konts ir jānosūdz šīs vietnes administratoram.
* “Cert.lv”, ja esi kļuvis par kiberuzbrukuma upuri vai esi identificējis aizdomīgas krāpniecības web lapas.
* Droša interneta centrā “Drossinternets.lv”, lai pārliecinātos par drošas interneta vides prasībām.
* Savā bankā, lai informētu banku par mēģinājumu iesaistīt aizdomīgos darījumos vai savu finanšu līdzekļu vai informāciju noplūdi.
* Finanšu un kapitāla tirgus komisijā, lai pārliecinātos par pakalpojumu sniedzējiem, kuri ir tiesīgi sniegt finanšu pakalpojumus Latvijā.
Avots: “Latvija.lv” un “Facebook.com”