
Astoņas Vidzemes seniores 8.jūnijā Ženēvā, Šveicē, piedalījās starptautiskās sacensībās, nūjojot 22 kilometrus garu distanci mainīga reljefa apstākļos. Šajā komandā bija arī gulbeniete Ņina Jurciņa, kura godam veica šo distanci, no Latvijas komandas uzrādot otro labāko rezultātu aiz madonietes Ineses Saulītes. Tomēr Ņ.Jurciņai bez prieka par godam veikto distanci bija arī nepatīkams piedzīvojums. Viņa pēc finiša juta veselības problēmas.
Pirmā palīdzība tika sniegta medpunktā sacensību norises vietā, un pēc tam tika nolemts izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, kura sportisti nogādāja slimnīcā. Tur viņa ātri sajutās labāk un lūdza, lai viņu izraksta. Tomēr kopumā šī medicīniskā palīdzība izvērtās ar rēķinu vairāk nekā 2000 eiro apmērā. Tas arī vēl nebūtu nekas, ka Ņ.Jurciņa pirms brauciena uz Ženēvu būtu devusies uz kādu apdrošināšanas kompāniju un apdrošinājusi savu veselību speciāli šim braucienam. “Vienmēr tā esmu darījusi, bet šoreiz steigā neizdarīju,” viņa saka. Taču Ņ.Jurciņai ir Nacionālā veselības dienesta bezmaksas Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK).
Ņ.Jurciņa “Dzirkstelei” stāsta, ka vienalga ir gandarīta par to, ka spēja pabeigt un ar labu rezultātu 22 kilometrus garo nūjošanas distanci apstākļos, kas nemaz nav līdzīgi Latvijā esošajiem. “Smagi bija pirmie 5 nūjošanas kilometri, kuri pa serpentīnu veda tikai augšup kalnā, bet nākamie 5 kilometri veda tikai lejā,” viņa stāsta. Un piebilst, ka, ņemot vērā to, ka 8.septembrī viņai paliks 75 gadi, šis sasniegums ir patiešām labs.
Atgriežoties Latvijā, viņa ir vērsusies Nacionālajā veselības dienestā ar lūgumu atmaksāt viņai šos neatliekamās medicīniskās palīdzības izdevumus, kuru samaksai noteikts termiņš līdz augusta sākumam. Taču izrādījies, ka brigāde, kura Šveicē ieradās uz izsaukumu sacensību vietā, neiekļaujas šāda veida apdrošināšanā, līdz ar to sportistei lielāko daļu izdevumu nāksies apmaksāt no sava maka. Ņ.Jurciņa šajā sakarā ar optimismu teic: “Pati vien jau esmu vainīga.” Un piebilst, ka šajās nebūšanās viņas atbalsts ir dēls Māris.
NVD sabiedrisko attiecību speciāliste Kitija Grīna skaidro: “Katrā Eiropas Savienības dalībvalstī var atšķirties EVAK izmantošanas nosacījumi, tāpēc iedzīvotāji vienmēr pirms došanās uz attiecīgo valsti tiek aicināti iepazīties ar konkrētās valsts nosacījumiem. Šajā gadījumā, saņemot pakalpojumus Šveicē, EVAK sedz līdz 50 procentiem neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanas gadījumā. Pārējā summa ir jāsedz iedzīvotājam no saviem personīgajiem līdzekļiem. Tā kā aprakstītajā situācijā nav minēta detalizētāka informācija par saņemto medicīnisko palīdzību ārstniecības iestādē, tad diemžēl komentāru par rēķinu nav iespējams sniegt. Neskaidrību vai jautājumu gadījumā par saņemto medicīnisko palīdzību un izmaksām aicinām iedzīvotāju sazināties ar ārstniecības iestādi, kurā saņemta palīdzība. Vienlaikus informējam, ka gadījumā, ja pacients ir saņēmis neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību un ārstēšanās izmaksas ir sedzis no saviem personīgajiem līdzekļiem, pēc atgriešanās Latvijā gada laikā pēc saņemtās veselības aprūpes var vērsties NVD, lai pieprasītu izdevumu atmaksu. Iesnieguma veidlapu kopā ar dokumentiem par saņemtiem pakalpojumiem un apmaksas veikšanu var nosūtīt pa pastu (Cēsu iela 31, k-3, 6.ieeja, Rīga, Latvija, LV-1012). Iesniegumu var iesniegt arī attālināti, izmantojot e-parakstu, vai klātienē kādā no NVD klientu apkalpošanas centriem. Vairāk informācijas par izdevumu atmaksu iespējams uzzināt NVD tīmekļvietnē sadaļas “Iedzīvotāji” apakšsadaļā “EVAK karte”.”

UZZIŅA
● EVAK ir plastikāta karte, kas apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts (Islandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas) vai Šveices Konfederācijas iedzīvotājs un savā valstī ir sociāli apdrošināts.
● Īslaicīgi uzturoties citā dalībvalstī vai Apvienotajā Karalistē, EVAK apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem.
● Šādu palīdzību sniegs ārstniecības iestādes un ārsti, kuri attiecīgajā valstī nodrošina valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus. Sniedzamo pakalpojumu veidu un apmēru katrā individuālajā gadījumā izvērtē ārstējošais ārsts.
● Norvēģijā, Šveicē, Lihtenšteinā, Islandē un Dānijā Latvijas nepilsoņi un trešo valstu pilsoņi nevar izmantot EVAK karti, izņemot, ja viņi ir bezvalstnieki, bēgļi vai ES pilsoņa ģimenes locekļi.
● EVAK tiek izsniegta bez maksas un ir derīga trīs gadus.
AVOTS: “VMNVD.GOV.LV/LV”