Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze
weather-icon
+15° C, vējš 2.11 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Gulbenietis Jānis Danga-Guobis: “Galvenais ir neklusēt un meklēt palīdzību.”

Nekad nav jāpadodas. Ar tādu uzstādījumu Gulbenē darbu ir uzsācis jaunais jurists Jānis Danga-Guobis. Viņam patīk iedziļināties ikvienā jautājumā un palīdzēt ikvienam klientam atrast izeju arī no bezizejas situācijas. Galvenais – kopā ir jāizprot problēma un jāpalūkojas uz to no visām pusēm. Foto: no personiskā arhīva.

Pagājis pirmais gads, kopš atpakaļ savā dzimtajā Gulbenē ir Jānis Danga-Guobis, kurš ir juridisko pakalpojumu biedrības “Breakfast with lawyer” (“brokastis ar advokātu” – tulkojumā no angļu valodas) vadītājs. Šajā laikā biedrība Gulbenē ir realizējusi projektu “Ceļš uz aizsargātu sabiedrību”, kuru atbalstījis Sabiedrības integrācijas fonds. Projekts paredzēja bezmaksas konsultatīvās palīdzības sniegšanu iedzīvotājiem juridiskajos jautājumos, kuri galvenokārt skar civiltiesisko jomu. Jānis “Dzirkstelei” stāsta, ka projekta gaitā konsultācijas sniegtas iedzīvotājiem novadā, kā arī ārpus novada dzīvojošajiem.

Jāņa vērojums – novadā juristu ir tik, cik ir. “Ja salīdzinām ar medicīnas nozari, bieži vien pacientiem ir jābrauc uz citām pilsētām, lai saņemtu vajadzīgos pakalpojumus. Juridisko pakalpojumu jomā ir līdzīgi. Par laimi, tagad, digitālajā laikmetā, daudz varam paveikt, palīdzēt, ar klientiem sazinoties attālināti. Tostarp ar videozvana palīdzību. Galvenais – klientam ir iespēja izvēlēties pakalpojuma sniedzēju,” Jānis stāsta “Dzirkstelei”.

Biedrības mērķis – lai juridiskā palīdzība būtu pieejama ikvienam

“Jautājumi, kuros sniedzām juridisko palīdzību projekta gaitā, bija ļoti dažādi. Dažāds bija arī mūsu klientu – privātpersonu vecums. Konsultējām arī juridiskās personas. Rezumējot tie bija jautājumi par nekustamajiem īpašumiem, par pirkumiem/pārdevumiem, par īpašuma apsaimniekošanu, par imigrācijas jautājumiem, par apdrošināšanas kompensācijām sakarā ar nekustamajiem īpašumiem nodarītajiem bojājumiem, par ķīlas tiesībām un to izbeigšanu, par parādsaistību kārtošanu, par servitūtiem, par uzņēmuma dibināšanā veicamajām formalitātēm, par aizdevumu saņemšanu, par intelektuālā īpašuma tiesībām, par mutiskajiem līgumiem, par ceļu satiksmes negadījumiem, par uzturlīdzekļiem un saskarsmes tiesībām, darba tiesībām, publiskā iepirkuma procedūru, par konkurences ierobežošanu un mazo huligānismu,” stāsta Jānis.

Biedrība turpina darbu arī tagad, kad oktobrī beigusi realizēt savu projektu. Jānis saka – izjūt, ka Gulbenē ir pieprasījums pēc juridiskās palīdzības. Biedrība plāno turpmāk, iespējams, jau nākamgad, iesaistīsies jaunos projektos par bezmaksas sākotnējās juridiskās palīdzības sniegšanu klientiem, jo apzinās – ir cilvēki, kuri materiālo grūtību dēļ nevar atļauties izmantot dārgus juridiskos pakalpojumus.

“Ja cilvēks nevar maksāt par kvalitatīvu juridisko palīdzību, bieži vien to neizmanto vispār vai risina jautājumus pašu spēkiem, tādējādi nonākot vēl lielākās problēmās. Dibinot biedrību, mūsu mērķis bija palīdzēt tieši šai cilvēku grupai,” skaidro Jānis.

Ir daudz ikdienišķu situāciju, kuras var tikt juridiski risinātas

Jānis uzskata – viņa vadītā biedrība palīdz cilvēkiem izglītoties juridiskajos jautājumos. Viņš uzskata, ka ikviens var pilnveidoties šajā jomā. Klientiem tiek skaidrota juridiskā situācija, tiek prognozēti tās turpmākie scenāriji. Piemēram, tiek skaidrots klientam, ir vai nav jēga pārsūdzībai. Tāpat – kur tālāk vērsties vai nedarīt to. Jānis uzsver, ka klienta mērķis taču ir sasniegt vēlamo rezultātu, bet, ja tas nav iespējams (kaut vai nokavējuma dēļ), tad biedrības pārstāvji to skaidro. Tajā pašā laikā vienmēr klients pats izvēlas, kā viņam rīkoties vai nerīkoties.

“Lielākoties cilvēki juridiski kaut cik pārzina tos jautājumus, ar kuriem viņiem jau ir nācies saskarties. Piemēram, zina, ka, pērkot nekustamo īpašumu, vajag līgumu. Cilvēki saprot tādas vispārējas lietas. Bet, ko tas viņam var nozīmēt detaļās, par to parasti izpratne ir ierobežota,” saka Jānis.

Viņš arī atzīst, ka juristi mācās praksē un izglītojas visa mūža garumā, tāpat kā to dara ārsti. Tā tiek gūta padziļināta izpratne un zināšanas par konkrētiem jautājumiem. Svarīgi sekot līdzi tam, kā mainās likumi, citi juridiskie akti. “Nepietiek beigt augstskolu un iegūt diplomu,” teic Jānis.

Viņš uzsver, ka mēs dzīvojam juridisko nosacījumu pasaulē un šie nosacījumi eksistē itin visā, kaut parasti cilvēks par to pat neaizdomājas. “Vai cilvēks aizdomājas, ka, iekāpjot sabiedriskajā transportā un nopērkot biļeti, tiek noslēgts pasažiera pārvadājuma līgums? Bet ja autovadītājs iebrauc peļķē un apšļaksta garāmgājēju, ir noticis delikts jeb ārpuslīgumisks pārkāpums, radot gājējam zaudējumus, ja šļakstienu dēļ ir sasmērēts apģērbs. Un šādu ikdienišķu situāciju ir daudz, kur pat grūti iedomāties, ka arī šādi darījumi ir juridiski risināmi,” skaidro Jānis.

Ģimenes tiesības – delikāta, sarežģīta joma, kuru daudzi neizprot

Jānis stāsta, ka juridisko palīdzību cilvēki mēdz meklēt arī ļoti privātu situāciju risināšanai. Tāda joma ir ģimenes tiesības. “Tāds piemērs. Kamēr bērni dzīvo pie vecākiem, viņiem ir pienākums strādāt vecāku labā bez atlīdzības. Ja šajā sakarā rodas strīdi, tos var risināt bāriņtiesā vai pat tiesā,” viņš stāsta.

Jānis mēdzot aizrauties ar katras problēmas izpēti no juridiskā viedokļa, jo vēlas savu darbu paveikt pēc iespējas kvalitatīvi. Taču pats uzsver – darbā maksimāli “ir jānoliek emocijas malā un uz ikvienu jautājumu jāraugās racionāli un objektīvi”. Saviem klientiem Jānis saka tā: “Galvenais ir neklusēt un meklēt palīdzību. Arī tad, ja tās ir nestandarta problēmas.”

Kopumā Jānis uzskata Gulbeni par ideālu vietu ģimenēm ar bērniem, jo mazā pilsētiņā vecāki var justies droši par viņiem, zinot, ka skolēni kājām mēro ceļu līdz izglītības iestādei, līdz ārpusstundu nodarbību vietām un tāpat arī pēc tam atgriežas mājās. “Mums ar sievu patīk dzīvot klusā vidē, tuvāk dabai. Novadā mums ir arī lauku īpašums, kur sevišķi labi jūtamies vasaras laikā. Tas, ko mēs vēlētos un kā pietrūkst šeit, tā ir dažādība pakalpojumos, produktos. Bet domāju, ka tas ir atkarīgs no mums pašiem, gulbeniešiem, kā mēs dažādojam savu un līdzcilvēku dzīvi caur savu profesionālo darbību,” viņš saka.

Jānis Danga-Guobis (27) dzimis Gulbenē; pabeidzis novada valsts ģimnāziju, kā arī Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē ieguvis profesionālā maģistra grādu tiesību zinātnē ar jurista kvalifikāciju; precējies, ir divu bērnu tētis; dzīvesvieta – Gulbene. Foto: no privātā arhīva

Dzirkstele.lv ikona Komentāri