
“Jau trūkst šoferu Latvijā. Pārspīlētas valstī ir represijas pret šoferiem, ja tiek pieķerti pie stūres pat nelielā reibumā, piemēram, mērojam ceļu no viesībām līdz mājām kaut vai tikai 200 metru attālumā. Ja alkometrs izelpā uzrāda virs 1,5 promilēm, var atņemt tiesības uz pieciem gadiem un tāpat noteikt naudas sodu. Turklāt atņem vienlaikus ne tikai autovadītāja tiesības, bet arī motocikla, traktora, kombaina, autobusa, tramvaja un trolejbusa vadītāja tiesības, ja tādas ir. Zinu cilvēku kaimiņu novadā, kuram patiešām uz pieciem gadiem ir atņemtas piecu veidu transportlīdzekļu vadītāja tiesības. Šāda situācija sāpīgi var skart, piemēram, šoferus tālbraucējus, kuru jau tā trūkst, visi tālbraucēji ir 50-60 gadus veci, jauniešu starp šīs profesijas pārstāvjiem vispār nav. Tiesības zaudējis zemnieks nedrīkst sēsties pie sava traktora vai kombaina stūres!” “Dzirkstelei” pauž gulbenietis Herberts Balodis.

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Ziemeļvidzemes iecirkņa vadītāja Valda Gibala-Lesiņa “Dzirkstelei” komentē: “Man personīgi neviens nav apgalvojis, ka Latvijā likumdošana attiecībā pret dzērājšoferiem būtu par stingru. Transportlīdzekļa vadīšana, esot reibumā, – tas nav savienojami! Tā domā visi, kurus privāti, ģimenē, ir skārušas traģiskas sekas saistībā ar to, ka kāds ir sēdies pie stūres, būdams neskaidrā. Ir taču gadījumi, kad cilvēki zaudē dzīvību. Cieš ne tikai paši autovadītāji, bet arī pasažieri. Cieš nevainīgi cilvēki, bērni. Kamēr privāti nav nācies saskarties ar šādām nelaimēm, varbūt kādam arī liekas, ka sodi, kuri tiek piemēroti dzērājšoferiem, ir pārāk bargi. Ja kādam ģimenes locekļus skar smagas sekas dzērājšofera dēļ, uzreiz ir pārmetumi policijai. Tad saka, ka policija par maz strādā, par maz ķer dzērājšoferus, par maz soda. Tāpēc uzskatu tā: ja cilvēks vēlas lietot alkoholu, lai dara to, bet lai nesēžas pie transportlīdzekļa stūres! Nestandarta situācijā iereibis vadītājs var nepaspēt pareizi noreaģēt. Reakcijas ātrums var būt traucēts. Likumdošana attiecībā pret neskaidrā esošiem transportlīdzekļu vadītājiem kļūst arvien bargāka tāpēc, ka cilvēki no savām kļūdām nemācās.”

“Dzirkstele” sazinājās ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdzi Rūtu Smilgu, kura informēja par pārkāpumu statistiku Vidzemē šogad 11 mēnešos. 122 gadījumos reibuma stāvoklī transportlīdzekļu vadītājiem ticis konfiscēts transportlīdzeklis, bet 226 gadījumos arī jāsamaksā valstij transportlīdzekļa vērtība. Kopumā 11 mēnešos Vidzemē fiksēts 371 gadījums, kad transportlīdzekli vadījusi persona alkohola, narkotiku vai citu apreibinošu vielu ietekmē.
Fakti
Vidzemē šogad 11 mēnešos:
* 156 gadījumos pie kriminālatbildības ir sauktas personas, kas atradās pie transportlīdzekļa stūres (ir vadītāja apliecība) alkohola reibumā virs 1,5 promilēm, bet narkotiku ietekmē – 15 personas;
* 186 gadījumos pie kriminālatbildības ir sauktas personas par transportlīdzekļa vadīšanu dzērumā un bez autovadītāja apliecības, 7 gadījumos – narkotiku ietekmē un bez vadītāja apliecības;
* 9 gadījumos transportlīdzekļu vadītāji atteikušies no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai asinīs vai narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes.