
Šomēnes uzņēmums “Orkla Latvija” mediju pārstāvjiem sagādāja iespēju paviesoties zīmola “Laima” ražotnē Ādažos. Konkrētajā dienā ražošanas līnijās tapa daudzu iecienītā konfekte “Serenāde”. Lai arī visam konfektes gatavošanas procesam nebija iespējas izsekot, daļējs priekšstats par to izveidojās.
Medijiem, kas ir “Orkla Latvija”, stāstīja Lineta Mikša, “Orkla Latvija” komunikācijas direktore, Dana Smorocka, Inovāciju un ilgtspējas departamenta direktore, Edgars Kapteinis, inovāciju tehnologs, un Maija Luksa, Kvalitātes departamenta vadītāja.
Drīz arī cepumus un vafeles gatavos Ādažos
“Orklas” grupa ir plaša patēriņa zīmolpreču ražošanas un izplatīšanas uzņēmums Skandināvijas valstīs un Baltijā, kā arī daļēji Centrāleiropā. Pārstāvniecība ir arī Indijā. Grupai ir vairāk nekā 100 ražotņu, un tajās strādā vairāk nekā 21 tūkstotis darbinieku. Grupā apvienoti 300 dažādi zīmoli. “Orklas” vēsture sākās pirms vairāk nekā 300 gadiem. Latvijā “Orkla” ienāca 2004. gadā, kad iegādājās zīmolu “Spilva”. Lielākais darījums Latvijā — 2014. gadā, iegādājoties “NP Foods”, kurā toreiz bija “Laima”, “Staburadze”, “Selga” u. c. Uzņēmums Latvijā pārstāv arī Igaunijā labi zināmo saldumu zīmolu “Kalev”.
Zīmola “Laima” produkcijas klāstā vien ir ap 200 dažādu produktu vienību. Ādažos līdzās esošajai “Laima” ražotnei pašlaik top jauna, kurā ražos cepumus un vafeles. Pašlaik šos produktus gatavo Rīgā ražotnē Artilērijas ielā.
“Laimas” ražošanas komplekss Ādažos ir 7200 kvadrātmetru liels, un atkarībā no sezonas ražotnē strādā 70 līdz 100 darbinieku. Jaunajā ražotnē Ādažos salīdzinājumā ar veco rūpnīcu Miera ielā ir par 50 % samazināti CO2 izmeši, par 37 % samazināts gāzes patēriņš, četras reizes mazāks ir elektrības patēriņš, un par 30 % samazināts ūdens patēriņš uz gatavā produkta tonnu.
Šogad ražotnei Ādažos paredzēts ierīkot saules paneļus, ar ko ieekonomētu vēl 15 % elektroenerģijas.
Pēdējā laikā uz arvien vairākiem “Laimas” produktu iesaiņojumiem redzams vardes simbols, kas norāda, ka šī produkta gatavošanā izmantots sertificēts kakao. Līdz šī gada beigām 90 % visas “Laimas” produkcijas būs no šādām izejvielām.
Jaunieši izvēlas piena šokolādi
Uzņēmuma speciālisti stāsta, ka jaunajos, tapšanas procesā esošajos produktos cenšas izmantot mazāk cukura, tā vietā liekot dažādus dabīgus saldinātājus, piemēram, dateles. Inovāciju process aizņem ap pusotru gadu, un, pirms ķerties pie jauna produkta, veic esošo produktu izvērtēšanu, novērtējot, kādā segmentā kurš produkts ir vairāk pirkts. “Laima” sadarbojas ar uzņēmumiem, kas pēta pasaules tendences, tajā skaitā, kā mainās pircēju izvēle attiecībā uz produkta garšu, iepakojumu. Apzināti arī aktīvie lietotāji, kuri katru dienu lieto “Laimas” saldumus, un viņu viedoklī ieklausās. Ja patērētāji saka – kaut kas nav labi, nepieņemama garša vai produkta iepakojums, uzņēmums šo vērtējumu ņem vērā un ievieš korekcijas. Par pēdējo gadu tendencēm uzņēmuma pārstāve teic, ka jauniešiem iegaršojusies piena šokolāde, kas agrāk viņiem nebija aktuāla.
Eksperimenti ar “Lācīti” un “Vāverīti”
Tā sauktajiem vēsturiskajiem produktiem receptūra gan netikšot mainīta. Piemēram, konfektē “Serenāde” aprikožu biezenis būs tāds pats, kāds bija. Lai saražoto saldumu garša būtu nemainīga, rūpīgi izvērtē katru piegādāto izejvielu partiju. Ražotnē uz vietas ir etalons jeb garšas paraugs, pēc kura vadoties izvērtē piegādāto izejvielu no jaunās ražas. Ja izmaiņas ir konstatētas, no parauga pieļaujamas minimālas atkāpes. Katrai jaunajai piegādātajai izejvielu partijai mēra cukura daudzumu, to degustē jeb novērtē organoleptiski.
“Laimas” inovāciju laboratorijā ik gadu radot no 10 līdz pat 30 jaunu produktu. Pagājušā gada viens no zināmākajiem jaunumiem ir sāļā karamele, kā arī dažādu jaunu garšu zefīrs. Vairākas tradicionālās konfektes izveidotas arī kā šokolādes plāksnītes, piemēram, “Lācītis ķepainītis”. Radītas jaunas garšu buķetes, “Vāverītes” šokolādes tāfelītē klasisko zemesriekstu vietā izmantojot pistācijas, savukārt “Lācītim” klasisko mandeļu un vafeļu garšu dažādojot ar medus kraukšķiem. Inovāciju un ilgtspējas departamenta direktore Dana Smorocka teic, ka jaunu produktu radīšanai labprāt ieklausās ne tikai kolēģu idejās, bet interesē arī pircēju ieteikumi un gatavas receptes. “Laimas” kolektīvā jau par tradīciju kļuvušas iekšējās aptaujas. Tās veido gan par esošajiem produktiem, gan jaunu ideju uzklausīšanai. Inovāciju tehnologs Edgars Kapteinis saka, ka visi laboratorijas darbinieki ir arī apmācīti sensorie vērtētāji un katru jauno produktu kārtu izvērtē vairākkārt, dažādās stadijās, līdz nonāk pie vislabākā rezultāta. Savukārt jau ražošanā esošos produktus nogaršo, pasmaržo kvalitātes kontrolieris. Viņš arī novērtē produktu vizuāli, kā arī veic tā laboratorisko analīzi.
“Konšēšanā” noņem nepatīkamās garšas
Edgars Kapteinis ir arī gids, kas mediju pārstāvjus ved ekskursijā ražotnē. Tajā izkārtotas trīs lielākas jaudas komerclīnijas un viena ekskluzīvajiem produktiem. Pirmajā ēkas stāvā notiek masu sagatavošana. Tās nosūta uz otro stāvu, kur slēgtajā procesā, slēgtās tvertnēs masas sagatavo padošanai uz ražošanas līniju. Ekskursijas laikā otro stāvu un tur notiekošos procesus nebija iespējas apskatīt.
Laikā, kad viesojāmies “Laimas” cehā, tapa konfekte “Serenāde”. Pirms ieiet ražotnē, bija jānoņem rotaslietas, pulksteņi. Tiem, kas, piemēram, nevarēja vai nevēlējās noņemt gredzenus, nācās uzvilkt cimdus.
Edgars Kapteinis pildījuma masu un pusfabrikātu sagatavošanas vietu sauc par “Laimas” sirdi. Te top pildījumi visām konfektēm. Šeit maļ riekstus, tepat arī melanžēri, kuros kopā saberž riekstus, cukuru un taukvielas, kā arī iekārta piecvalcis, kas jau gatavo konfektes masu saberž līdz 30 mikroniem smalkās daļiņās. Līdz ar to konfekte kūstot ir vijīga, nav graudaina. Te veic arī šokolādes “konšēšanu”, un šīs procedūras laikā noņem sīvās, asās, nevēlamās garšas, iegūstot raksturīgo maigo garšu.
Recepti veltījis savai mīļotajai
Gatavojot konfekti “Serenāde”, ražošanas ēkas otrajā stāvā notiek ābolu, aprikožu biezeņa sagatavošana. Tam pievieno cukuru, pektīnus, riekstus. Šo masu novada tālāk uz ražotni pirmajā stāvā, kur sākas tās formēšana konfektes izmērā. Masu sadala šaurās strēmelēs, vēlāk to atdzesē vairākus metrus garā tunelī, sagriež, aplej ar šokolādi un atkal dzesē. Ziemassvētku laikā šajā līnijā vienas maiņas laikā saražo līdz pat četrām tonnām konfekšu. Lai šokolādes konfektes “nenosirmotu” — nepārklātos ar pelēcīgu pulverveida kārtiņu — tauku vai cukura kristāliem, tās uzglabā 15 līdz 21 grāda temperatūrā.
Konfektes “Serenāde” recepte ir 86 gadus sena, un to uzskata par vecāko konfekti uzņēmumā. Leģenda vēsta, ka receptes autors esot strādājis “Laimā” un šo konfekti veltījis savai mīļotajai meitenei, arī “Laimas” darbiniecei, viņu bildinot. Otra senākā ir konfektes “Trifele” recepte. Ir produkti, kuri, laikam ejot, nav kļuvuši pircēju iecienīti, piemēram, šokolādes “Mad Milk”.
– Imants Kaziļuns





