
Pieprasītākie medikamenti aptiekās šobrīd ir pret saaukstēšanos un paaugstinātu temperatūru, jo gripa, Covid-19 un citu vīrusu izraisītas slimības šosezon skar ļoti daudzus. Var gadīties, ka, dodoties uz aptieku, var nebūt kādu konkrētu zāļu, tad, kā noskaidroja “Dzirkstele”, uz vietas tiek meklēts arī risinājums.
Visā Eiropā trūkst zāļu
Arī aptiekās Gulbenē mēdz gadīties situācijas, ka farmaceitam ierastos vai ārsta izrakstītos medikamentus nākas aizstāt ar citiem, jo vajadzīgo zāļu nav.
Gulbenes “Apotheka” Lejas aptiekas īpašniece Vita Krūmiņa “Dzirkstelei” neslēpj: “Situācija šosezon ir ļoti sarežģīta.” Viņa skaidro, ka visā Latvijā un visā Eiropā trūkst zāļu. Iemeslus saista ar Covid-19 laiku, proti, ka tad dažas zāļu grupas ražoja mazāk. Zāļu valsts aģentūra minējusi iemeslu, ka tas varētu būt saistīts ar karu Ukrainā.
“Trūkst izejvielu, un arī pieprasījums ir ļoti liels, jo šajā sezonā cilvēki ļoti slimo ar vīrusiem. Ja arī nav konkrēto zāļu, jau var atrast kādu izeju, pielāgot. Piemēram, ja nav konkrētajā mirklī temperatūru pazeminoša sīrupa, tad ir temperatūru pazeminošas svecītes zīdaiņiem. No lieltirgotavām mēs zāles saņemam, bet mazos daudzumos, jo tās tiek sadalītas, lai tiktu katrai aptiekai, un tā jau nav, ka nemaz nav. Mēs piemeklējam. Vissāpīgāk, ja trūkst antibiotiku. Šādos gadījumos cilvēkam jāsazinās ar ārstu, un ārstam jāpiemeklē kāda cita antibiotika,” stāsta V.Krūmiņa.
Viņa piebilst, ka temperatūru pazeminošos līdzekļus cilvēks var iegādāties savlaicīgi un turēt mājās, bet antibiotikas gan nevar tā iepirkt. “Piemēram, mums brauc klienti arī no Vācijas, Anglijas, un viņi stāsta, ka tur jau sen vairs nav nopērkami karstie dzērieni, tā ka šāda situācija nav tikai Latvijā,” saka V.Krūmiņa.
Arī “Mēness aptiekā” Gulbenē, Rīgas ielā, laikrakstam stāsta, ka ļoti daudz cilvēku slimo, līdz ar to šobrīd pieprasītākie ir temperatūru pazeminošie līdzekļi, kuri ir pieejami, arī zāles iesnām bērniem un pieaugušajiem. Pieaugušajiem cilvēkiem temperatūru pazeminošie līdzekļi ir nopērkami dažādās formās – gan tabletes, gan karstie dzērieni, citādāka situācija ir ar bērniem. Neesot tā, ka zāļu pietrūkst, bet dažbrīd mazākiem bērniem līdz viena gada vecumam iztrūkst temperatūru pazeminošo līdzekļu. Aptiekā gan uzsver: “Ja atnāk uz aptieku, bez zālēm nepaliek. Ja vienā aptiekā konkrētās zāles ir beigušās, tad ir vēl citas aptiekas Gulbenē. Ja nav konkrēto ārsta izrakstīto antibiotiku, tad saziņā ar ģimenes ārstu piemeklējam kaut ko citu. Tas aizņem nedaudz vairāk laika, bet ir jābūt saprotošiem, jo citu variantu nav.”
Situācija diez vai uzlabosies
Gulbenes ģimenes ārste Līga Virziņa “Dzirkstelei” stāsta, ka šobrīd pacienti ļoti slimo ar vīrusiem – gan ar augšējo elpceļu, gan vīrusiem, kas izraisa gremošanas trakta traucējumus, arī Covid-19 un gripa ir. “Ja nav konkrēto zāļu, meklējam alternatīvas. Ir gadījumi, kad bērniem nav pretdrudža medikamentu. Trūkst antibiotiku, bet var atrast alternatīvas,” saka L.Virziņa.

Gulbenes slimnīcas galvenā ārste, pediatre Sigita Drubiņa stāsta, ka šobrīd slimo nedaudz mazāk kā pērnā gada nogalē. Arī Balvu slimnīcas bērnu nodaļa šobrīd nav pilna, bet, tā kā bērni pēc ziemas brīvlaika ir atgriezušies skolā, tad viņa pieļauj, ka saslimstība varētu atkal palielināties. “Covid-19 bērniem ir retāk, bet ir gripa, kā arī visi pārējie vīrusi, tajā skaitā arī vēdera vīrusi,” saka S.Drubiņa.
Skarbi viņa raksturo situāciju, kāda šobrīd ir ar zālēm, īpaši antibiotikām. “Pati ar to saskaros. Bērnu nodaļā mums zāļu netrūkst. Ir gan temperatūru pazeminošie līdzekļi, gan dažādas antibiotikas. Tas attiecas gan uz bērnu nodaļu, gan visu slimnīcu. Bet problēmas rodas tad, kad mēs pacientu no slimnīcas laižam mājās. Zāles nākas piemeklēt, un antibiotikas ir vislielākā problēma. Nākas piemeklēt to, kas varbūt nav tas pirmās izvēles preparāts, kas būtu pats labākais. Grūtības ir nodrošināt valstī noteikto kārtību, ka valstī bērniem līdz 18 gadiem antibiotikas ir bez maksas, jo ir brīži, kad vienkārši nav šo valsts apmaksāto antibiotiku. Lai bērnu ārstētu, ir jāraksta tas, kas ir pieejams, bet ne visas antibiotikas valsts kompensē. Tas ir milzīgs papildu darbs, jo savā pieņemšanā man nākas zvanīt Gulbenes aptiekām un vaicāt, kas tad ir pieejams. Ļoti sadusmo nesen ziņās izskanējušais teikums no Zāļu valsts aģentūras, lai ārsts sazinās ar aptieku. Bet iedomājieties: man ir vairāki pacienti un jāzvana uz aptieku, vai ir zāles! Nāk nākamais pacients, un man atkal jāzvana uz aptiekām. Arī aptiekā visu dienu nevar stāvēt pie telefona, arī viņiem taču ir jāapkalpo klienti! Ir reizēm tā, ka uzraksti zāles pacientam, bet, kamēr viņš aiziet uz aptieku, to vairs nav. Tad pacients stāv aptiekā, es kavēju nākamo pieņemšanu, jo man ir jāraksta citas zāles,” savu sašutumu laikrakstam neslēpj ārste.
Viņa domā, ka situācija droši vien neuzlabosies. Un tā nav tikai Latvijā. “Kolēģi Vācijā un citur arī raksta par šo situāciju. Vienīgi citās valstīs to risina, palīdz ārstiem, katru dienu sagatavojot zāļu sarakstu, kas ir vai nav pieejams. Mums no Zāļu valsts aģentūras ir klusums. Arī par šo situāciju, kad tā sākās, un to sākām izjust rudenī, mediķi nesaņēma nevienu ziņu, ka šāda situācija ir radusies. Mēs paši to uzzinājām, kad pacienti sāka zvanīt un teikt, ka nav zāļu. Bet ir tikai janvāris. Vīrusu sezona turpinās,” saka S.Drubiņa.
Viņa piebilst, ka šobrīd mājās nevajag taisīt zāļu uzkrājumus, bet pirmās nepieciešamības zālēm ir jābūt, piemēram, temperatūru pazeminošām vai pret vēdera sāpēm. “Lai nav tā, ka vakarā bērnam ir temperatūra, vecāki skrien uz aptieku, bet tur zāļu nav,” saka S.Drubiņa.
– Inita Savicka
Fakti
Janvāra pirmajā nedēļa Latvijā ārstniecības iestādēs nogādāti 155 gripas pacienti, Gulbenes novadā klīniski apstiprināti 22 gripas gadījumi.
Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs