Trešdiena, 16. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+17° C, vējš 1.74 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

“Jasmīnes” un sievišķības skola kopā ar gulbenieti Natāliju Gorkinu

Mijiedarbības process. Kā dejotāja un dejošanas skolotāja Natālija Gorkina izpauž sevi, un vienlaikus šī nodarbe ir veidojusi viņu kā personību, kā sievieti. Foto: Gatis Bogdanovs.

Dejošana gulbenietei Natālijai Gorkinai ir vairāk nekā hobijs. Tā ir kā paralēlā dzīve. Maizes darbs Natālijai ir saistīts ar pavisam citu jomu – finansēm. Viņai ir augstākā izglītība un atbilstoša kvalifikācija. Taču arī dejošanai ir sava vieta Natālijas ikdienā. Tā ir viņas sievišķīgā būtība, turklāt – kopš mazām dienām.

“Savā dzīvē esmu saņēmusi ļoti daudz komplimentu dejošanas dēļ. Parasti labos vārdus man pasaka sievietes. Vīrieši varbūt kautrējas. Vienīgi mans vīrs Anatolijs visu laiku apbrīno to, kā dejoju,” “Dzirkstelei” saka Natālija.

Labprāt kuplina kultūras pasākumus. Natāliju Gorkinu un viņas apmācītās dejotājas no “Jasmīnes” grupas bieži aicina uzstāties publiski. Foto: Gatis Bogdanovs

Kad viņa vēl tikai mācījās sākumskolas klasēs Gulbenes 2.vidusskolā, viena no skolotājām pamanījusi, cik lokana ir šī mazā meitene. Jau tad Natālija pratusi ieinteresēt, aizraut, lai citiem arī gribētos dejot līdzi.

Skolas gados Natālija piedzīvojusi savas pirmās publiskās uzstāšanās. Vēlāk, studiju gados, viņa tā pamatīgāk ir iepazinusi moderno deju pasauli. Pēc tam desmit gadus Natālija veltījusi līnijdejām. Bijusi arī Lejasciema līnijdeju grupas “Dzinteles” dalībniece. Un pēkšņi nolēmusi apgūt austrumu dejas. Uz to pamudinājusi fizioterapeite, pie kuras Natālija meklējusi palīdzību sāpošās muguras dēļ.

“Sāku apgūt austrumu dejas tepat, Gulbenē. Pēc tam pie kādas rīdzinieces – slavenas dejotājas, kuras vārdu neatklāšu. Esmu ieguvusi vairākus sertifikātus kā dejotāja un kā deju pasniedzēja. Es tiku nokārtojusi eksāmenus. Varu mācīt citiem gan austrumu dejas, gan romu tautas dejas, kuras mācījos Igaunijā atkal jau pie profesionālas dejotājas,” stāsta Natālija.

Pamazām austrumu deju pasaule viņai ir vērusies vaļā gluži kā plaukstošs zieds. Viņa nepiekrīt tiem, kuri uzskata – austrumu dejas ir teju vai verdzeņu dejas (asociācija ar spēlfilmu “Lieliskais gadsimts”). Natālijas uzskats – dejotāju vērot un novērtēt var ikviens vērotājs, bet viņas sirdi iekarot tikai izredzētais.

Natālija ir parādījusi publiski, ka austrumu dejas motīvos var iekļaut Ralfa Rubeņa dziesmu “Cik labi tu šovakar izskaties”. Foto: Gatis Bogdanovs

Vajag, lai izskatās skaisti

Pirms Covid-19 pandēmijas Natālija iesaistījusies austrumu deju grupā Gulbenē. Tolaik vēl tikai kā dejotāja. Pirms nepilniem diviem gadiem viņa izveidojusi pati savu kolektīvu – austrumu deju grupu “Jasmīne”, kas darbojas Daukstu pagasta Staru kultūras namā un kurā ir deviņas dalībnieces vecumā no 11 līdz 67 gadiem.

“Es skatos, ko dejotājas var izpildīt, ko viņu ķermeņi ļauj, un no tā ir atkarīga horeogrāfija, kādu radu. To veidoju pati. Man mācīja, ka austrumu dejā svarīga ir estētika. Vajag, lai izskatās skaisti,” stāsta Natālija.

Viņa uzsver, ka ļoti liela nozīme ir arī tērpiem. Nav obligāti jāatkailina viduklis. “Es pati esmu pieradusi tā, bet manā kolektīvā dejotājas pašas izdara savu izvēli par to, cik atkailinātam ir jābūt viņu tērpam,” saka Natālija.

“Jasmīnes” dejotajām šobrīd ir divu krāsu tērpu komplekti – rozā un zili. “Mēs par to esam savstarpēji vienojušās, lai veidotos koptēls. Var izmantot rotas ap kaklu, uz rokām – noteikti zelta krāsā un tad, ja dejojot rotas netraucē. Svarīgs sievišķīgs veidols. Vēlami ir gari mati,” stāsta kolektīva vadītāja un piebilst, ka “Jasmīnes” dejotājas daudz uzstājas, turklāt ne tikai savā novadā. Austrumu deja ir kā krāšņa odziņa, tāpēc arī “Jasmīnes” dalībnieces tiek aicinātas uzstāties.

“Mana kolektīva dalībnieces saka – dejošana viņām ir atpūta. Dejošana piešķir enerģiju, nevis atņem to. Dejošana ir svētki ķermenim! Visas “Jasmīnes” dalībnieces ļoti cenšas. Viņas ir brīnišķīgas! Mums ir paveicies satikties,” stāsta Natālija.

Vai ir iespējams notievēt, dejojot austrumu dejas? Natālija teic – sākumā, jo tad ķermenis ir tādā kā šoka stāvoklī, bet vēlāk atgūstas. Natālija uzskata – lai saglabātu slaidu figūru, pirmkārt, ir jāpārskata savs ēšanas un miega režīms. Par sevi viņa teic: “Man vajag naktsmieram veltīt astoņas stundas. Es guļu daudz. Savukārt ēdienkartē man nav nekā trekna. Arī negaršo. No miltu ēdieniem arī izvairos. Toties no saldumiem gan neatsakos.”

Krāšņi tērpi. Natālijas Gorkinas vadītajai austrumu deju grupai “Jasmīnes”, kas darbojas Staru kultūras namā, šobrīd ir divi saskaņoti tērpu komplekti, bet vadītājai padomā ir jauni krāšņi tērpi. Foto: Gatis Bogdanovs

Katra sekunde ir svarīga

Natālija pati ar austrumu dejām “uz tu” ir jau septiņus gadus un visu šo laiku uzstājas gan kā solo dejotāja, gan dejo ar grupu. Ja saņem piedāvājumu, to izvērtē. Viņai patīk uzstāties, ja nav jādodas pārāk tālu no mājām un ja pasākums atbilst Natālijas gaumei. Ir uzstājusies gan publiskos, gan privātos pasākumos, piemēram, ir aicināta dejot kāzās.

Dejošana viņai ir vaļasprieks, sirdsprieks, kas sniedz laimes sajūtu. “Tas nav, lai pelnītu. Man ir citi ienākumu avoti,” skaidro Natālija.

Viņai patīk arī eksperimenti, austrumu dejas horeogrāfiju pielietojot latviešu autoru estrādes dziesmām. Tā tapa spārnota deja Ralfa Rubeņa “Tranzīta” dziesmai “Cik labi tu šovakar izskaties”. Šovasar Natālija šo deju izpildīja Beļavas pagasta svētkos, kur to nofilmēja “Dzirkstele”, lai popularizētu ierakstu sociālajos tīklos. Natālija zina, ka Ralfs ir redzējis dejojumu. Par to ir devis ziņu viņas dzīvesbiedram Anatolijam. Šo dziesmu Natālija izdejo, būdama skaistā, zilā tērpā. Un viņai patiešām tur ir spārni vārda tiešā nozīmē. Natālija skaidro, ka šie spārni ir austrumu deju atribūts.

“Man patīk temperaments dejās, ugunīgums,” saka Natālija. Tajā paša laikā viņa akcentē, ka vienlīdz liela sarežģītības un slodzes pakāpe ir, ja tiek izpildīta līgana, lēna deja. “Ir jādomā līdzi visu laiku, jājūt sava muskulatūra, jāpārvalda tā. Katra sekunde ir svarīga,” viņa stāsta.

Austrumu dejā īpaša nozīme ir vēderam. Jāprot to zibenīgi paslēpt ar pareizas elpošanas palīdzību. “Ja nepareizi elpo dejošanas laikā, var rasties sāpju sajūtas. Man ir par to teikuši. Man šajā ziņā nav bijis problēmu, bet zinu gadījumus. Nedrīkst aizturēt elpu, jāelpo ir visu laiku,” saka Natālija.

Viņa vēlas turpināt pilnveidoties kā dejotāja. Austrumu dejās ir ļoti daudz dažādu novirzienu un katram ir savs nosaukums. Natālija iet vidusceļu starp šiem visiem novirzieniem. Un tas ir viņas pašas ceļš. Kā deju skolotāja Natālija savu misiju saskata sieviešu iedrošināšanā atklāt un dejā parādīt savu skaistumu, savu seksualitāti. Ziemeļniecēm tas nenākas viegli. Natālija uzskata, ka sievišķība ir ikvienas daiļā dzimuma pārstāves priekšrocība, no kuras nav jāatsakās.

Austrumu deja un sievišķās līnijas. Natālija Gorkina zina, ka pamazām šīs dejas atkausē arī ziemeļniecisko vēsumu, mudina arvien vairāk katrai sievietei iepazīt sava ķermeņa skaistumu un parādīt to dejā. Foto: Gatis Bogdanovs

Dzirkstele.lv ikona Komentāri