
Gada tumšākais laiks nav iedomājams bez svecēm. Un tieši vaska sveces silti dzeltenā tonī ir tās, kuras dedzinot telpā rodas īpaši patīkama atmosfēra, smarža un arī siltums.
Jānis Tabūns no Jaungulbenes pagasta kopā ar brāli apsaimnieko vairāk nekā 300 bišu saimes un ražo nu jau vairāk nekā 400 dažādu formu vaska izstrādājumus – galvenokārt tās ir sveces, bet ir arī svečturi, trauki, eglīšu rotājumi, glāzes, dārglietu lādīte.
Izstāde – Jaungulbenes tautas namā
Ar Jāni “Dzirkstele” tiekas Jaungulbenes tautas namā, kur apskatāma Jāņa darināto vaska izstrādājumu izstāde.
Jaungulbenes tautas nama vadītāja Laura Jermacāne laikrakstam stāsta, ka līdz šim Jaungulbenē šādas izstādes nav bijis. “Šai izstādei ir divi posmi. Nāca novembris, un vaska izstrādājumi bija atbilstoši valsts svētku noskaņās – sveces ar patriotiskajiem latvju rakstiem un zīmēm, kā arī dažādi vaska izstrādājumi – glāzītes, svečturi, burciņas un trauciņi. Otrais izstādes periods ir tagad, un tas veltīts Ziemassvētkiem, izliekot apskatei visdažādākās svētkiem aktuālas sveces, trauciņus, rotājumus. Bišu vaska produkti izceļas ar fantastisku aromātu, un tagad Jaungulbenes tautas nams pēc smaržas atgādina bišu stropu,” smaidot saka Laura.
Tas ir tehnisks darbs
Jānis saka, ka šī jau ir astotā vai devītā sezona, kopš viņš darina dažādus vaska produktus. Pirms tam vaska sveces, piemēram, dāvanām, pircis no citiem biškopjiem. Tad izmēģinājis pats izgatavot. Ielicis savu izgatavoto produktu fotogrāfijas sociālajos tīklos, un telefons sāka zvanīt, jo visiem vajadzēja.
“No kādām 12 formām pašos pirmsākumos tagad ir vairāk nekā 400 formu. Formas pērku interneta veikalos. Latvijā arī ražo formas, bet tās ir dārgas. Man ir arī paša gatavotās sveču lejamās formas, kādu nav citiem. Pašam interesenti ir tad, kad ir jauna forma, bet tā tas jau kļūst par darbu,” stāsta Jānis.
Lai arī viņa lietās sveces atgādina īstus mākslas darbus un, tās redzot, nemaz negribas tādas dedzināt, Jānis smaidot saka: “Tas, kāda būs svece, atkarīgs no formas. Nav jāiegulda māksliniecisks darbs. Tas ir tīri tehnisks darbs. Vai vaska svece izdegs simtprocentīgi, viss atkarīgs no formas. Jo smukāka svece, jo vairāk gabaliņu nokritīs.”
Viņš novērojis, ka cilvēki priekšroku dod svecēm pūču, eglīšu, čiekuru, rūķu formā, un ir pat 20 dažādi rūķi. Ir arī sveces katrai horoskopa zīmei, un šobrīd pieprasītākās no tām ir sveces pūķa formā, jo nākamais ir Pūķa gads. Ir arī sveces ciparu formā, kas lieliski noder uz dzimšanas dienas kūkas. Savukārt viens no pieprasītākajiem vaska produktiem, ko Jānis gatavo, ir vaska degvīna glāzītes.
Jānim ir arī savu produktu katalogs. Tajā vaska produkti sagrupēti pa tēmām. Pagaidām gan tajā nav redzami jaunākie produkti, jo jauns katalogs būs nedaudz vēlāk.
Līdz pat februāra vidum
Jāņa darinātajās svecēs ir arī sava filozofija. Piemēram, trīs sveces pūču formā – viena no tām aizsedz ausis, otra aizver muti, trešā ar aizvērtām acīm. “Pēdējā laikā populāra tendence: neko neredzu, neko nedzirdu, neko nesaku,” stāsta Jānis.
Viņa darināto produktu klāstā ir pat vaska laimītes, kuras var izkausēt ūdens peldē un Vecgada vakarā liet laimītes.
Ir bijis, ka cilvēki Jānim lūdz izgatavot ko īpašu no vaska, piemēram, kāds pagasts vēlējās savu pagasta ģerboni, bet Jānis parasti atsaka. “Tas nav tik vienkārši,” skaidro Jānis.
Šis laiks ir viens no intensīvākajiem, kad tiek darinātas vaska sveces un citi vaska produkti, un tā parasti līdz pat februāra vidum, kad ir Valentīndiena un attiecīgi arī vaska izstrādājumi par šādu tematiku. Savukārt vasarā, kā uzsver Jānis, sveces nevienam vairs nevajag.



















