
Privātmāju īpašniekiem ir iespēja saņemt valsts atbalstu ēku energoefektivitātes uzlabošanai. Ekonomikas ministrijas izstrādātās programmas atbalsts privātmāju īpašniekiem visā Latvijā paredzēts grantu veidā. Maksimālā atbalsta summa vienam īpašam ir 6000 eiro. Pieteikumi jāiesniedz “Altum”.
“Altum” energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece norāda, ka atbalstu var saņemt fiziska persona, kurai Zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu un šis nekustamais īpašums ir viena vai divu dzīvokļu māja. Atbalsta saņēmējam jābūt vismaz vienam bērnam, pie tam, bērnam jādzīvo kopā ar atbalsta saņēmēju un jābūt viņa apgādībā. Atbalstu var saņemt arī tad, ja ir iestājusies grūtniecība. Nedrīkst būt situācija, ka bērni ir apgādībā mātei, bet īpašums pieder tēvam. Kādi dokumenti jāiesniedz kopā ar pieteikumu? “Valsts ieņēmumu dienesta izziņa par nodokļu atvieglojumiem, ko var iegūt VID EDS sistēmā, vai Bāriņtiesas lēmums par apgādībā esošu bērnu. Svarīgi – bērna deklarētajai adresei jāsakrīt ar atbalsta saņēmēja deklarēto adresi pieteikuma iesniegšanas brīdī. Tomēr atbalsta saņēmēja deklarētajai dzīvesvietai nav obligāti jāsakrīt ar dzīvojamās mājas adresi, kur tiks veikti atbalsta pasākumi,” skaidro I. Vērzemniece.
Jau uzceltām mājām
Mājai noteikti ir jābūt nodotai ekspluatācijā un par šo faktu jābūt ierakstam Zemesgrāmatā. “Ļoti būtisks aspekts – tajā nedrīkst veikt saimniecisko darbību. Ja mājā ir reģistrēta uzņēmuma juridiskā adrese, bet uzņēmums fiziski neveic saimniecisko darbību, tad programmā pieteikumu var iesniegt, bet pieteikumā būs jānorāda, kur faktiski notiek saimnieciskā darbība,” norāda I. Vērzemniece. Ja māja pieder diviem vai vairākiem īpašniekiem, jāiesniedz arī pārējo īpašnieku piekrišana. Ja māja tiek tikai būvēta un vēl nav nodota ekspluatācijā, atbalstu saņemt nevar. Tomēr pieļaujama situācija, ka māja ir nodota ekspluatācijā, bet šķūnītis, kur plānots izvietot saules paneļus nē. Galvenais, lai saules paneļi tiek uzstādīti konkrētajā adresē. Īpašniekam var piederēt vairāki īpašumi, piemēram, gan privātmāja, gan dzīvoklis. Tas neattiecas uz juridiskām personām.
Divi virzieni
Atbalstu var saņemt divos virzienos – mājas energoefektivitātes līmeņa paaugstināšanai (būvdarbu veikšanai, dažādu inženiersistēmu, apkures un ventilācijas iekārtu iegādei, atjaunošanai, pārbūvei) un elektroražošanas iekārtu iegādei un uzstādīšanai. Energoefektivitātes paaugstināšanai pieejamais atbalsts ir 1000 eiro tehniskajai palīdzībai un dokumentu sagatavošanai un pats grants līdz 5000 eiro pasākumu īstenošanai. Pēc projekta īstenošanas mājas energoklasei ir jābūt paaugstinātai vismaz līdz C līmeni, kā arī jāsamazina apkures patēriņš vismaz 20 % apmērā. “Pirms pieteikuma iesniegšanas jāsauc palīgā kāds no “Altum” piedāvātajiem uzņēmumiem, kas veiks sākotnējo mājas energoefektivitātes novērtējumu, kurā norādīs esošo klasi un patēriņu. Norādīs arī pasākumus, kas jāveic, lai paaugstinātu energoefektivitātes klasi un samazinātu siltumenerģijas patēriņu. Pēc projekta realizācijas šis pats pakalpojuma sniedzējs sagatavos mājas pagaidu energosertifikātu, kas tiks reģistrēts būvniecības informācijas sistēmā,” skaidro I. Vērzemniece un norāda, ka pakalpojumu sniedzēji vēl par pieteikties, līdz ar to saraksts var tikt papildināts. Kā ieviest pašus pasākumus, noteikts nav – var darīt pats vai piesaistīt būvniecības uzņēmumu. Par iepriekš veiktiem darbiem kompensāciju gan nevarēs saņemt.
Populāri saules paneļi
Lielāku popularitāti guvis otrais atbalsta saņemšanas virziens – elektroražošanas iekārtu uzstādīšana. Atbalsta apmērs šajā gadījumā tiešā mērā atkarīgs no iekārtas jaudas. “Pēc iekārtas uzstādīšanas ir jāsamazinās par 20 % primārās enerģijas patēriņam, vismaz 80 % no gadā saražotās elektroenerģijas jāizmanto pašpatēriņa vajadzībām. Pieslēguma atļautā elektroenerģijas jauda nedrīkst pārsniegt 50 % no pieslēguma atļautās maksimālās jaudas,” norāda I. Vērzemniece. Iekārtu uzstādīšanu un pieslēgšanu tīklam var veikt tikai pēc tam, kad noslēgts līgums, nevis pirms tam. Saules paneļus var izvietot gan uz mājās, gan zemes, gan blakus esošās ēkas. Elektroenerģija jāpatērē konkrētajā īpašumā, nevis, piemēram, saules paneļus izvieto lauku īpašumā, bet elektrību tērē pilsētā. Tādas situācijas nav pieļaujamas.
“Ja jau ir saules paneļi, bet gribas papildus, tad atbalsts tiks piešķirts tikai par jaudas starpību, ne par sākotnēji uzstādīto jaudu,” skaidro I. Vērzemniece. Līgumu pēc visu dokumentu iesniegšanas varēs parakstīt elektroniski, tādēļ jau savlaicīgi jāparūpējas par elektronisko parakstu. Visas plānotās aktivitātes jāpaveic 12 mēnešu laikā no līguma noslēgšanas brīža. Ja darbus paveic ātrāk, drīkst ātrāk iesniegt dokumentus un pieprasīt atbalsta izmaksu.
Vispirms jārealizē
Energoefektivitātes izmaksas jeb tehniskās palīdzības grantu neizmaksās, ja īpašnieks būvdarbus tomēr izlems neuzsākt. Grantu izmaksā tikai tad, ja projektu realizē. Saņemt tikai tehnisko palīdzību 1000 eiro apmērā, nav iespējams. Atbalstu var saņemt arī mazāku, ja izmaksas būs lētākas. “Ja ir jautājumi, labāk nevis zvanīt uz “Altum”, bet jautājumus sūtīt uz e-pastu. Bieži vien situācijas ir specifiskas un iekšēji jākonsultējas, lai spētu sagatavot atbildi interesentam,” norāda I. Vērzemniece. Programmai aicināti pieteikties arī tie, kuri iepriekš saņēmuši “Altum” garantiju privātmājas iegādei. Lai pieteiktos dalībai programmā, šogad bankas aizdevums nav obligāta prasība – valsts atbalsta pasākumus var īstenot arī par saviem līdzekļiem. Ja atbalsta pasākumus ir plānots īstenot ar bankas aizdevuma palīdzību, vispirms jāvēršas pie savas komercbankas, lai saņemtu konsultāciju par aizdevuma saņemšanas iespējām.
Atbalsta ģimenes
“Ņemot vērā gan privātmāju īpašnieku arvien pieaugošo interesi par alternatīvajiem energoresursiem pašpatēriņam, gan šā brīža energoresursu cenu svārstības, kā arī kritiski svarīgo nepieciešamību mums ikvienam domāt par Latvijas enerģētisko drošību un energoresursu racionālu lietošanu, jau pagājušajā gadā uzsāktajai programmai piešķirts papildu finansējums vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā, lai sniegtu atbalstu privātmājām energoefektivitātes paaugstināšanai, tai skaitā arī saules paneļu un nelielu vēja ģeneratoru uzstādīšanai. Svarīgi, lai jau šajā būvniecības sezonā pēc iespējas vairāk privātmāju īstenotu šos energoefektivitātes projektus, tāpēc ir atvieglota būvniecības procedūru projektu īstenošanai,” norāda Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
Kādēļ programma paredzēta tieši ģimenēm ar bērniem? “Programmai finansējums ir limitēts un varam nojaust, ka visiem nepietiks. Tādēļ jāfokusējas uz kādu konkrētu iedzīvotāju grupu. Analizējot elektrības rēķinu pieaugumu, redzam, ka ģimenēs, kur aug bērni, patērē vairāk elektroenerģijas, nemitīgi darbojas veļasmašīna un citas ierīces. Tā ir iedzīvotāju grupa, kam visvairāk šajos apstākļos nepieciešams atbalsts. Nav noslēpums, ka prioritāte ir ģimenes ar bērniem. Valstij jāpalīdz ģimenēm ar bērniem, lai kuplu ģimeņu būtu vairāk,” atzīst J. Vitenbergs un atklāj, ka plānots atvērt arī citas atbalsta programmas. “Atbalsts privātmāju īpašniekiem gan energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai, gan saules paneļu un vēja ģeneratoru uzstādīšanai būs pieejams arī turpmāk jaunās ES struktūrfondu programmas ietvaros vismaz 40 miljonu eiro apmērā,” norāda ministrs.
Jau pirmajā programmas dienā, kas bija 27. aprīlis, bija liela interese un iesniegti pirmie pieteikumi. Pieteikumus izskatīs iesniegšanas kārtībā, tādēļ kavēties ar dokumentu iesniegšanu nevajadzētu.
- Agita Bērziņa
Fakti
Pieejamais atbalsta apmērs 2,7 miljoni eiro.
Programmas ietvaros atbalstīs apmēram 200 mājas Latvijā.
Kas ir C klase?
Salīdzinošā vērtēšanas skalā ēkas tiek iedalītas klasēs pēc energoefektivitātes rādītājiem: C, D, E un F klase atbilst pamata energoefektivitātes klasēm, A un B klase atbilst paaugstinātas energoefektivitātes klasēm un tās tiek noteiktas atsevišķi dzīvojamām un nedzīvojamām ēkām. Dzīvojamām ēkām C klase – energoefektivitātes rādītājs apkurei pārsniedz 60 kilovatstundas uz kvadrātmetru gadā, bet nepārsniedz 80 kilovatstundas uz kvadrātmetru gadā.
Avots: Ekonomikas ministrija