
Patlaban turpinās iepirkums pārbūves darbiem tiltam pār Gauju uz valsts vietējā autoceļa Lejasciems–Māli.
Tilta pārbūves projektā paredzēts, ka būvdarbu laikā autotransporta satiksme tiks organizēta pa apbraucamo ceļu, savukārt gājēju kustībai šajā vietā uzbūvēs pagaidu tiltu. Vietējie iedzīvotāji nav apmierināti, ka jābrauc pa apbraucamo ceļu, ir savākti paraksti, taču izrādās, ka Gulbenes novada pašvaldība, saskaņojot projektu starp dažādām instancēm, piekritusi iztikt bez pagaidu tilta.
Pret ir 44 lejasciemieši
Lejasciema pagasta pārvaldes vadītājs Māris Milns “Dzirkstelei” apliecina, ka arī viņa rīcībā ir iesnieguma kopija, ko parakstījuši 44 pagasta iedzīvotāji, kuri prasa pagaidu tiltu transportam.
“Jau pirms laba laika, kad tika jautāts mūsu viedoklis par plānoto remontu, mūsu skatījumā, pagaidu tilts bija nepieciešams. Taču pēc šābrīža informācijas redzams, ka tas nav ticis ņemts vērā. Var jau bez tā iztikt, bet, piemēram, ģimenei, kura katru dienu ved bērnus uz bērnudārzu, tas noteikti sagādās zināmas problēmas. Pēc manā rīcībā esošās informācijas darbiem vajadzētu sākties aprīļa vidū un noslēgties novembrī, bet, kā tas būs realitātē, grūti pateikt,” saka M.Milns.
“Tilts ir vajadzīgs, bet iedzīvotājus “apbižot” nevar,” uzskata lejasciemietis J.Naglis. “Ja mani noliktu fakta priekšā – slēdzam tiltu uz četriem mēnešiem vai gaidām, kad viņš sabrūk, es, protams, būtu par slēgšanu. Tomēr es biju starp tiem, kas parakstīja protesta vēstuli. Es esmu par to, ka pagaidu tiltam ir jābūt, bet ne smagajam transportam. Pietiek ar tiltu gājējiem un vieglajam transportam. Ņemot vērā, ka aiz tilta ir “Rubates” smilšu karjers, tas būtu vajadzīgs arī smagajam transportam, bet tad jau ir jātaisa nopietns pagaidu tilts. Te gan jāpiebilst, ka, braucot no Gulbenes uz karjeru pa šo tiltu vai caur Sinoli, starpība ir vien pāris kilometri, bet Mālmuižas un tuvējo māju iedzīvotājiem, kuriem Lejasciems ir ikdiena, attālums būs krietni lielāks. Vieta ir pateicīga šāda tilta izveidei, un sadārdzinājumam nevajadzētu būt lielam. Te pat luksofori nav vajadzīgi, jo viss ir pārredzams un kustības intensitāte nav liela. Kaut arī šeit dzīvo vien “padsmit” ģimenes, šie cilvēki šajā laikā nejustos aizmirsti un ignorēti.”
Ne tikai smilts karjera īpašniekiem un apkārtējiem zemniekiem ir svarīgs šis tilts. Arī J.Naglim ir savas intereses tilta saglabāšanā. Lejasciema šautuve Gulbenes novadā ir vienīgā, kur tiek rīkotas sacensības un šaušanas eksāmenu pārbaudes. Līdz ar tilta slēgšanu arī tai būs ierobežota piekļuve.
“Man ir vairāki varianti. Vai nu uz remonta brīdi šautuvi slēgt, vai piedāvāt aptuveni kilometru iet kājām, vai arī paļauties uz mūsdienu navigāciju un katra indivīda prasmi. Bet jāpiebilst, ja arī “smagie” no karjera brauks ārā Mālmuižas virzienā, tad, zinot šo ceļu, tas ilgi neturēs. Es to nosauktu par neērtībām, un, ja jau taisīs gājēju ceļu, tad jātaisa tā, lai arī “vieglie” tiktu pāri. Vēl jau pastāv variants organizēt satiksmi pa vienu pusi un remontēt pakāpeniski, bet laikam būvniekiem tas sagādā zināmas neērtības,” pauž J.Naglis.
Pašvaldība atļāva
“Organizējot satiksmi pa apbraucamo ceļu, tilta remontdarbi būs augstākā kvalitātē, kā arī darbus būs iespējams pabeigt ātrāk. Turklāt būvprojekts ir saskaņots ar visām ieinteresētajām institūcijām, un Gulbenes novada pašvaldības izsniegtajos tehniskajos noteikumos nav iekļauta prasība par autotransporta pārvietošanos pāri esošajam Gaujas tiltam būvdarbu laikā,” “Dzirkstelei” uzsver VAS “Latvijas Valsts ceļi” pārstāve Anna Kononova.
Projekts ir saskaņots arī ar Valsts vides dienesta Vidzemes reģionālo pārvaldi, kuras direktors Mārtiņš Kļaviņš informē, ka tehniskajos noteikumos projektētājs/iesniedzējs pagaidu tiltu automašīnām nebija paredzējis un satiksmes organizācija jau projektēšanas stadijā bija paredzēta, izmantojot esošo infrastruktūru. Pēc tehnisko noteikumu izsniegšanas nav arī saņemts iesniegums grozījumu veikšanai tehniskajos noteikumos, kas atļautu šāda pagaidu tilta būvniecību.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis “Dzirkstelei” vieš skaidrību, ka prasība par apbraucamo pagaidu tiltu nebija iekļauta finansiālu apsvērumu pēc. “Šāds risinājums ne tikai ļoti ievērojami sadārdzinātu būvniecību, bet arī paildzinātu izpildes laiku. Mūsu pieredze rāda, ka diemžēl termiņos būvnieki parasti neiekļaujas, un tas ir tas sliktais. Neatceros, kurš projekts būtu beidzies laikā vai pirms termiņa. Tas gan varbūt ir nepamatots pārmetums topošajiem būvniekiem, bet jāatceras, kā gāja ar tiltu pār Gauju pie Gaujasrēveļiem. Arī tur iedzīvotājiem bija ilgstošas neērtības, it sevišķi tiem, kuri uz darbu devās Piebalgas virzienā. Bet tas viss ir pārdzīvots un būs miers vismaz nākamajiem 50 gadiem. Mēs gan neaptaujājām Lejasciema vietējos iedzīvotājus, bet, ņemot vērā, ka šīs neērtības būs īslaicīgas, katram ir jāmēģina tās saprast un ar to tikt galā. Tas, protams, viņiem būs sarežģīti, bet ar labu rezultātu. Nav jau labi teikt tik skarbiem vārdiem, bet “mirstamā kaite” tā nav un tas ir jāpārdzīvo,” uzskata A.Caunītis.
