
FOTO: GATIS BOGDANOVS
Valentīndienai piestāv kūkas, īpaši “Sarkanā samta kūka”. “Kūkai ir sarkanie toņi. Un šī krāsas buķete piešķir šiem svētkiem īpašo atmosfēru. Šī kūka ir viegla un garda – patīkama. Visiem patīk saldumi gan sieviešu dienā, gan Valentīndienā. Cilvēkiem patīk, ja viņus iepriecina,” “Dzirkstelei” saka lizumniete Liene Krūmiņa, kurai ļoti patīk cept kūkas.
Liene ir dzimusi, augusi, skolojusies un arī tagad dzīvo Lizumā.
“Pēc Lizuma vidusskolas absolvēšanas devos mācīties uz Rīgu par fotogrāfi, jo skolas laikā fotografēju un man tas patika. Pēc tam domāju, ka vajag vēl ko mācīties, un apguvu manikīres prasmes. Kamēr mācījos par manikīri, bija iespēja strādāt “Dimdiņos”. Un tad kādā brīdī aizbraucām ar vīru dzīvot uz Islandi. Tas bija gads. Es pati tur nestrādāju, jo auklēju bērniņu. Palikt tur nevēlējāmies, jo gribējās uz mājām. Atbraucām,” stāsta Liene.
Viņa ir apguvusi arī šuvējas arodu, kā arī, strādājot “Dimdiņos”, mācījās par pārtikas tehnologu.
“Pieteicās otrs bērniņš. Atkal mājās. Bet ar kūkām viss sākās, kad gaidīju pirmo bērniņu,” stāsta Liene.
Lauku kūka “Lizuma dzērvenīte”
Pirmā biskvīta rulete Lienei īsti nesanāca, bet viņas apņēmība nezuda un Liene mēģināja atkal.
“Sāku eksperimentēt. Tā kā visu laiku esmu iekšā šajā procesā, tad gribas gatavot kūkas vēl un vēl – saldais vaļasprieks! Ja man būtu jāizvēlas gatavot gaļas ēdienus, zupas vai saldumus, tad es izvēlētos saldumus,” smaidot saka Liene.
Lienei ir dažas iecienītas receptes, kuras vienmēr izdodas un iepriecina gan pašu, gan tos, kas kūku ir nogaršojusi.
“Mana topa kūka ir parastā lauku kūka, bet es esmu izdomājusi savu lauku kūkas recepti. Pamatā – lauku kūka, kur ir vārītais krēms, ievārījums un vēl krēms, kas parasti standartā nav lauku kūkās. Savai lauku kūkai esmu devusi nosaukumu “Dzērvenīte”, un tā patiesībā ir “Lizuma dzērvenīte”, jo pārsvarā neviens tādu netaisa. Tā ir mana recepte. Cilvēkiem garšo arī šokolādes kūkas, “Sarkanā samta kūkas”, bet pieprasītākās ir lauku kūkas. Tagad aktuālas ir arī “Snikerkūkas”, bet tās ir smagnējas un gana sarežģītas. Cilvēki galvenokārt dod priekšroku viena veida kūkai, piemēram, Alūksnē pieprasīta ir kūka “Diena un nakts”, bet pie mums vairāk ir lauku kūkas un “Sarkanā samta kūkas”. Gatavoju “Bento kūciņas”. Maza kūciņa mazā trauciņā, un cilvēkiem tās patīk. Tā tagad modes lieta. Bet es ar to cepšanu ļoti neaizraujos. Cepu arī makarūnus. Tie gan ir laikietilpīgi un cimperlīgi cepšanas ziņā. Pirmajā reizē, kad tos gatavoju, man tie sanāca ideāli, bet otrajā reizē nesanāca,” stāsta Liene.
Vispatīkamākā atzinība un lielākais gandarījums viņai kā kūku cepējai ir dzirdēt vārdus, ka kūka ir bijusi garda.
Pavisam drīz būs viņas meistarklase
Galvenais ir sākt. Tas ir gan iedrošinājums, gan padoms tiem, kas vēlas izmēģināt savas spējas kūku cepšanā. Iespējams, sākumā var neizdoties vai šķist, ka tas ir neiespējami, bet tā noteikti ir relaksējoša un pat meditatīva nodarbe, kuras laikā var ne tikai ļauties eksperimentiem, bet radīt kaut ko vizuāli skaistu un, protams, gardu.
“Esmu daudz gatavojusi un sapratusi, ka kūku cepšanā nav nekā sarežģīta,” apliecina Liene un turpina, ka patiesībā sarežģītākais ir kūkas apdare.
“Visi grib smukumu, tāpēc jāizdomā, kā dekorēt. Garnēšana reizēm aizņem lielāko laika daļu. Viens no izaicinājumiem bija uz kūkas no šokolādes uzzīmēt Lizuma kultūras namu, kāds tas izskatījās senāk. Bet viss jau ir izaicinājums, jo nezini – sanāks vai ne,” saka Liene.
Viņu ir uzrunājušas arī vizuāli iespaidīgās divstāvu tortes, tāpēc devusies uz Siguldu, kur tika rīkota meistarklase, un iemācījusies dažādus praktiskus padomus. Tagad Liene priecājas, ka 1. martā būs viņas pirmā meistarklase Druvienā.
“Mani uzaicināja gatavot “Sarkanā samta kūku”. Es labprāt dalos savās zināšanās. Patīk savstarpējā komunikācija. Man patīk šī rosība, kas notiek Druvienā. Vēlētos arī, lai Lizumā ir kāda vieta, kur varētu rīkot kūku meistarklases. Varbūt kādreiz jāparunā ar Aivu Kraukli un to varētu rīkot “Kalaņģos”,” prāto Liene.



