
Pirms nepilniem diviem gadiem “Dzirkstele” viesojās Kalnienā pie SIA “Zetech” īpašnieka Aivara Zelča, kurš tolaik bija pārliecināts, ka viss jādara pašu rokām un ar finansiālajiem līdzekļiem, kas neliek iegrimt finansiālajās saistībās ne ar vienu no jebkādām kredītiestādēm.
Šobrīd situācija ir mainījusies un Aivars ir pieņēmis izaicinājumus, kas saistās ar aizņēmumiem un Eiropas naudas piesaisti. Viņš saka, ka lielākā daļa darbu un attīstības projektu ir gadu garumā apdomāti un izsvērti.
Ar Eiropas naudu ir vieglāk
Viņš savā uzņēmumā SIA “Zetech” turpina veiksmīgi darboties un domā par videi draudzīgas un inovatīvas uzņēmējdarbības attīstību laukos. Viņš priecājas, ka joprojām var darboties savā dzimtajā vietā Kalnienā, tomēr uzsver, ka attīstība bez finansiāla atbalsta šobrīd nav iespējama.
“Pēc sava kārotā plazmas griezēja iegādes es sapratu, ka pilnvērtīgam darbam ar to ir par maz. Beidzot nācās iesaistīties projektos. Nervus tas prasīja ne mazos, un es pat teiktu, ka papīru sadaļa ir izpildāma, bet problēmas radīja paša līdzfinansējuma daļa. Projekts tika nodots jau pērn decembrī, bet vēl bija jāsagādā nauda gan saviem, gan Eiropas līdzfinansējuma maksājumiem. Palīdzēja radi, draugi, kaimiņi, bet bez kredītiem tomēr neiztiku. Kopējā summa – aptuveni 60 000 eiro – priekš manis bija iespaidīga! Lai gan 70 procenti ir Eiropas atbalsts, tomēr atrast finanses bija problēma. Es teiktu, ka šis “Satekas” projekts ir ļoti labs, taču paredzēt šodienas situāciju nevar neviens. Domāju, nāks pavasaris, Covid-19 beigsies un dzīve atsāksies, bet Krievija ieviesa savas korekcijas. Tas attiecas gan uz metāla cenām, gan to, ka, sākoties karam, pirmajā mēnesī man nebija neviena pasūtījuma. Nācās gan domāt, gan strādāt daudzkārt vairāk, bet gaisma tuneļa galā ir redzama. Es negribu teikt, ka bez Eiropas naudas neiztikt. Drīzāk šis finansiālais atbalsts ir iespēja, kas pareizajā brīdī var iedot labu grūdienu uz augšu,” saka Aivars.
Projekta “SIA “Zetech” attīstības un konkurētspējas veicināšana” kopējās attiecināmās izmaksas – 49 700 eiro, no tām Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējums – 34 790 eiro, uzņēmuma līdzfinansējums – 14 910 eiro. Kopā ar PVN tie ir gandrīz 60 000 eiro.
“Vienkāršam cilvēkam saprotamā valodā varu teikt, ka tagad ir nākušas klāt piecas jaunas iekārtas, no kurām galvenās ir divas, kuras domātas metāla lokšņu un cauruļu locīšanai. Tagad šīs darbības varu veikt ātrāk, efektīvāk, skaistāk un pat izturīgāk, ja salīdzina ar metināšanu. Vislielākais prieks ir par CNC datorvadības locīšanas presi, kas ir nākamais solis, lai izgatavotu arvien sarežģītākas metālkonstrukcijas. Ar to es gribu teikt, ka tas ļauj arvien vairāk pietuvoties rūpnieciskā ražojuma rezultātam. Nākotnē domāju piedāvāt cauruļu locīšanas pakalpojumus individuālajiem pasūtītājiem – tie varētu būt aizsargi bezceļu automašīnām, traktortehnikai un daudz kam citam, kā arī lūkoties pēc sadarbības ar citiem ražotājiem, piedāvājot atsevišķas detaļas lielākos apjomos, jo konkrēto iekārtu ražība to ļauj. Papildus tam klāt ir nākusi vēl viena frēzmašīna, jauns metināmais aparāts un magnētiskā urbjmašīna. Tiesa, lai ar šīm iekārtām darbotos, ir jāpārzina konkrēto iekārtu datora vadība, kas katrai iekārtai atšķiras. Nepietiek ar rasējuma ievadīšanu, ir jāievada arī dažādas vērtības, un šo procesu es šobrīd vēl apgūstu, jo nu man ir piecas CNC mašīnas un katrai sava programmatūra. Domāju, ka nākotnē no nerūsošā tērauda caurulēm varēs veidot gan automašīnu sliekšņus, gan “dugas”. Cik zinu, tad šāds pakalpojums, vismaz šobrīd, apkārtējos novados nav pieejams. Lokšņu locīšanas presi var izmantot kaut elementāru krāšņu ražošanā, un es teiktu, ka iespējas ir neierobežotas,” skaidro Aivars.
Šobrīd viņa klienti ir mūsu un apkārtējo novadu ļaudis, rīdzinieki, kā arī ir pasūtījumi no pašvaldībām. “Jaunās iekārtas paver arī jaunas iespējas, un līdz ar to paplašināsies arī klientu loks,” ir pārliecināts Aivars.
“Buku” vides objekts – liels izaicinājums
Gulbenes pilsētas svētku laikā par godu Gulbenes basketbola komandas “Buki” 25.jubilejai pie Gulbenes sporta centra tika atklāts vides objekts, kas ir komandas simbols – tā ir aptuveni piecus metrus augsta metālā atveidota buka galva. Tās izgatavošana tika uzticēta SIA “Zetech”, un svinīgajā atklāšanas pasākumā piedalījās arī pats darbu veicējs.
“Tas ir bijis viens no lielākajiem izaicinājumiem ne tikai termiņu, bet arī izstrādāšanas ziņā. Pamats nosacītā 3D vidē un nogriežņu izteiksmē jau man tika iedots, taču līdz reālu darbu veikšanai bija tāls ceļš ejams. Es teiktu tā: teorētiski darbs bija izstrādāts, ber praktiski izdarāms tas nebija. Daudzie nogriežņi un neskaitāmie leņķi radīja zināmas problēmas, tāpēc galvu nācās lauzīt ne vienu stundu vien. Beigās jau darbu paveicām kopā ar diviem maniem kolēģiem. Rāvām tā riktīgi kādu mēnesi pa desmit stundām dienā plus vēl tie lielie burti, bet nu sanāca. Es teiktu, ka tas no pasūtījumiem bija sava veida sarežģītākais darbs, bet ar rezultātu. Katrs var pateikt, kas par dzīvnieku, un asimetrija un izspūrušās spalvas ir nogludinātas,” teic Aivars.
Nākotnē Aivars nedomā apstāties un arvien kaļ jaunus plānus. Ir iegādāta bijusī Kalnienas katlumāja, kas nākotnē pārtaps par ražošanas telpu, kurā noteicošu lomu spēlē celtnes augstie griesti, kas nepieciešami ražošanā. Taču ir arī neatrisinātas problēmas, kuras viņam nav pa spēkam.
“Es zinu, kur mēs atrodamies un kādas grūtības tas mums sagādā. Es ar to samierinos, bet gribu tādu pašu sapratni arī no novada un valsts. Nu cik var stiprināt to Rīgu? Spēcīgai jābūt visai valstij. Gribas, lai beidzot no vārdiem nonākam līdz darbiem. Pats sāpīgākais ir Kalnienas ceļš un infrastruktūra kā tāda. Mēs, salīdzinot ar rīdziniekiem, esam apdalīti, un tā būs vienmēr, taču man tiešām gribētos lielāku atbalstu uzņēmējiem dažādās jomās,” saka Aivars.
– Gatis Bogdanovs















