
Gulbenes novada pašvaldības līdzfinansējuma nebūs iecerētajam sporta un tūrisma speciālistu braucienam uz Somiju un Zviedriju, lai cita starpā tur iepazītu basketbola un slēpošanas organizēšanas sistēmu.
Novada domes 26.oktobra sēdē 3 bija par to, lai atbalstītu šo braucienu un pašvaldības līdzfinansējuma piešķiršanu 5616 eiro, 6 deputāti bija pret, 1 balsojumā atturējās, bet 2 nepiedalījās balošanā. Domes sēdes dalībnieku skaitā nebija vienīgi deputātu Normunda Audziša un Daumanta Dreiškena.
Projekta “Sadarbība un zināšanu nodošana aktīvā tūrismā un sporta organizēšanai, infrastruktūras attīstībai” kopējās plānotas izmaksas bija 14 040 eiro, no tiem 60 % apmaksātu Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma “Valsts administrācija”.
Šis projekts pašvaldībai konkursam (atbalsta gūšanai) bija jāiesniedz līdz 31.oktobrim. Projektu īstenot bija paredzēts nākamā gada laikā.
Būtu bijis tā saucamais “pēctecības projekts”
Projekta autore bija pašvaldības tūrisma aģentūra “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs”, bet īstenot projektu bija plānots sadarbībā ar pašvaldības Sporta pārvaldi. Iepriekš nosauktās pašvaldības aģentūras vadītāja Simona Sniķe deputātiem skaidroja, ka šis būtu bijis tā saucamais pēctecības projekts, kas vērsts uz pašvaldības darbinieku profesionālo pilnveidi. S.Sniķe teica – projekts paredzēja, ka Latvijas pārstāvji arī stāsta par savu darbu, pārstāvot Vidzemi.
Ar Somijas partneriem iepazīšanās notikusi gada sākumā, piedaloties starptautiskā tūrisma izstādē Igaunijā. Zviedrijas partnerības pašvaldība piemeklēta atbilstoši līdzībai ar Gulbenes novadu teritorijas un interešu ziņā. Turklāt iespēju startēt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Valsts administrācija” projektu konkursā S.Sniķes vadītā aģentūra ir izmantojusi jau agrāk.
Pagājušajā gadā pieredzes braucienā uz ziemeļvalstīm Norvēģiju un Dāniju tūrisma speciālisti devušies kopā ar pašvaldības Attīstības un iepirkumu nodaļas darbiniekiem, lai vērtētu turienes pieredzi kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Pēc tam jau ar tiem pašiem dāņu partneriem ir tapis cits kopsadarbības projekts, nu jau par gastronomisko tūrismu. Projektam piesaistīti arī jauniegūtie somu partneri, kā arī igauņi. Šis projekts paredzēs novada amatnieku un mājražotāju pieredzes apmaiņu.
Jāizvērtē prioritātes, kam dot naudu
Deputāti plaši diskutēja. Intars Liepiņš aicināja domāt plašāk un vērtēt, kādām aktivitātēm piešķirt pašvaldības naudu, bet kādām ne, lai vietējā sabiedrība neteiktu, ka deputātu lēmums nav taisnīgs. Tādā veidā tiekot sanaidota sabiedrība. I.Liepiņš pauda – “neredz pienesumu” darbinieku plānotajam braucienam uz Somiju un Zviedriju.
Novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis oponēja, ka te nav runa par atbalstu sportam, bet gan par darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanu. I.Liepiņš piekrita, bet bilda – vajag noteikt skaitu šādiem braucieniem gadā.
Deputāts Atis Jencītis sacīja – tikko jau Sporta pārvaldei piešķirts finansējums citam kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumam, bet te ir runa par braucienu uz Somiju, kur valstī ir citāda sistēma basketbola attīstībai. Viņš skaidroja, ka pašvaldības Sporta pārvalde taču nevar mainīt valstī esošu basketbola sistēmu, kura atšķiras no Somijā esošās.
Deputāts Normunds Mazūrs arī runāja par pašvaldības budžeta taupīšanu, jo visi šķietami mazie braucienu projekti summējoties. “Un beigās mēs nevaram iedot brīvpusdienas (visiem skolēniem – red.) un vēl ko no tā, kas pašvaldībai būtībā ir lielāka prioritāte. To vajag mums atcerēties,” viņš teica. Viņš uzlielīja pašvaldības sporta un tūrisma jomas darbiniekus, teikdams, ka “šīs nozares mums ir pietiekami labi attīstītas”. N.Mazūrs arī norādīja, ka pēc pieredzes apmaiņas ārzemju braucieniem ir tomēr pēc tam deputātiem jādod atskaite par gūto un par savā pašvaldībā pēc tam ieviesto.
Deputāts Aivars Circens iebilda, teikdams, ka “tūrisms ir mūsu jājamzirdziņš”, bet nelaišana gūt pieredzi nav atbalsts šai nozarei. Somijas un Zviedrijas pieredzes braucienā sports esot tikai viena no jomām, kopumā mērķis esot daudz plašāks.