
Laikam līdzi iet un visas ekonomiskās viļņošanās iztur Gulbenes SIA “Cilina”. Uzņēmums, kuram jau ir 28 gadi un kurš ir izveidojis apģērbu veikala “Siluets” zīmolu. Sākumā tas bija viens veikals Gulbenē, tad jau piecu veikalu tīkls. Šobrīd ir divi “Silueta” veikali – Gulbenē un Tukumā. Tomēr pats nozīmīgākais ir uzņēmuma interneta veikals “siluets.eu”, kā arī “Silueta” konts vietnē “instagram.com”. Tur “Siluetam” šobrīd ir 39 500 sekotāju.
Saskaņā ar “Lursoft” datiem pagājušajā gadā SIA “Cilina” apgrozījums bija 660 637 eiro un tajā strādāja 17 darbinieki. Pirms kovida pandēmijas 2018.gadā SIA “Cilina” apgrozījums sasniedza pat vienu miljonu eiro. Šajā sakarā novada pašvaldība tika godinājusi Cilinu Ūzulu un viņas uzņēmumu par izaugsmi uzņēmējdarbībā. Toreiz uzņēmuma īpašniece publiski pauda: “Izaugsme ir notikusi, lielā mērā pateicoties meitām Kristīnei Mazurei un Zandai Beķere, kuras labi pārvalda sociālos tīklus un izmanto tur dotās iespējas, lai reklamētu SIA “Cilina” darbību.”
Cauri pārbaudījumiem trijatā – mamma un meitas
Cilina arī šodien uzņēmējdarbību veido ciešā tandēmā ar meitām – Kristīni un Zandu.
Kristīne stāsta: “Mamma mums strādā lielākoties ar uzņēmuma dokumentiem. Viņai ir pieredze, gudrība un piemīt tālredzīgs skatījums. Māsa dala savu uzmanību starp viņas izveidoto Gulbenes atpūtas vietu “Bārs 9” un “Siluetu”. Es darbojos “Silueta” tiešsaistes tirdzniecības vietnē un šīs vietnes birojā, kas atrodas galvaspilsētā. Man patīk tā nemitīgā kustība, kāda ir manā Rīgas darbā un sadzīvē. Man patīk tas, ka mēs nesam cilvēkiem pozitīvo vēsti. Mums visiem mēdz būt dzīvē labās un sliktās dienas. Zinu, ka sievietes garastāvokli spēj uzlabot skaistas lietas, skaists apģērbs. Man tā ir. Ticu, ka arī citām ir tāpat. Un šī labā sajūta piešķir darbam jēgu.”

Neesot jau tā, ka uzņēmējdarbības uzstādījumos starp mammu un meitām vienmēr viss ir gludi. Gadoties arī strīdi. Par to Kristīne saka: “Nekad nekur pilnīgi viss nav rožaini. Protams, mums ir bijuši darba strīdi, bet caur strīdiem vienmēr atrodas risinājums problēmām. Tā ir iespēja attīstīties. Ja mēs nerunātu par savām problēmām, neapmainītos domām par tām, bet klusētu, tas nemaz nebūtu labi. Taču pats galvenais – mēs visas trīs ļoti cita citu atbalstām. Grūtos brīžos palīdzam, mēģinām sapurināt. Ļoti būtiski ir tas, ka uzņēmējdarbībā esam visas kopā un ejam cauri visiem pārbaudījumiem kopā.”
Ar klientēm tiešsaistē runā kā ar labāko draudzeni
Kristīne katru dienu veido “Silueta” piedāvājuma videosižetus, ar vieglumu un eleganci piedalās tiešā ētera pārraidēs vietnē “instagram. com”, kur pati pielaiko “Silueta” piedāvāto apģērbu, stāsta par to. Stāsta tā, it kā viņā klausītos māsa vai labākā draudzene. Katrreiz šīm aktivitātēm ir ievērojams vērotāju loks tiešsaistē. Līdztekus notiek saziņa, saņemot jautājumus un atbildot uz tiem.
“Esmu patiesa un neko nesarežģīju. Esmu pati. Nevis samākslotība, bet realitāte ir tas, ko vajag cilvēkiem. To esmu sapratusi. Vienkāršais un ikdienišķais runā pats par sevi. Un tad ir atvērtības, dvēseliskums un brīvības sajūta,” saka Kristīne.
Viņa atzīstas, ka iemaņas stāties kameras priekšā tiešraidē un justies labi viņa ir apguvusi pamazām. Pašā sākumā, kad viņai ieteikts veidot tiešos ēterus, viņa teikusi kategorisku “nē”. Tagad tā ir ikdiena. Tāpat kā jaunu videosižetu uzņemšana un publiskošana internetā. “Pārsvarā tās visas ir manas idejas.
Ja kāds man pirms diviem gadiem teiktu, ka uz ko tādu būšu gatava, es neticētu. Neuzskatīju sevi par ļoti radošu cilvēku. Taču, ikdienā darot, ar laiku izdodas. Ar noteikumu – jādara ir konstanti, katru dienu. Mans uzskats – ir jāmēģina. Procesā būs kas tāds, kas nepatiks, kas atsijāsies. Tomēr, tikai darot, var atrast to, kas izdodas un ko patīk darīt,” prāto viņa.
Redz, kā nākotnē varētu pilnveidoties virtuālais veikals
Kristīne teic – “Silueta” klienti, kurus šobrīd šis zīmols sasniedz un uzrunā internetā, tās ir dažāda vecuma dāmas, ne tikai jaunas meitenes. “Mums pastāvīgās klientes vecuma diapazons ir 50+. Viss atkarīgs no tā, kāds ģērbšanās stils sievietei patīk un kā viņa sevi asociē ar šo stilu. Sievietes gadiem nav nozīmes,” stāsta Kristīne.
“Silueta” piedāvāto ģērbšanās manieri viņa raksturo tā: “Es mēģinu piedāvāt to, ko pati labprāt valkātu. Brīvdienās man ļoti svarīgi ir ģērbties ērti. Tad es nepiekrītu kāpt džinsu biksēs. Brīvdienās dodu priekšroku sporta tērpiem. Tie var būt adīti vai citādāk veidoti, “dāmiski” vai uniseksa stilā. Galvenais – būt ērti saģērbtai. Tātad piedāvājumā būs šādas praktiskas lietas. Bez šaubām arī man ir dienas, kad gribas pucēties. “Silueta” piedāvājumā ir kleitas un daudz cita.”
Tiešajā ēterā “Siluets” pagaidām nepiedāvā apģērbu un aksesuārus vīriešiem. Kristīne saka – dāmas nevar reklamēt šādu preci. Tur būtu vajadzīgs stiprā dzimuma pārstāvis, kurš pielaiko, rāda un stāsta. “Varbūt ar laiku mēs meklēsim arī šāda piedāvājuma vizualizāciju,” saka Kristīne. Un tas nav vienīgais papildinājums, kas ar laiku varētu raksturot “Siluetu”. Kristīne redz, ka digitālās iespējas attīstās straujiem soļiem.
“Cik drīza varētu būt šāda nākotne, es nezinu, bet pieredze liecina, ka viss var mainīties piecās minūtēs. Varbūt pienāks diena, kad klients varēs uzlikt virtuālās brilles un pielaikot piedāvāto apģērbu, lai novērtētu, kas patīk un kas ne. Tas būtu fantastiski!” viņa saka.
Ar pozitīvu skatījumu, arī sastopot interneta huligānus
Protams, darbošanās internetā nereti saistīta ar negatīvu komentāru saņemšanu, sastopot tā saucamos interneta huligānus. Kristīne saka – sākumā pēc šādas komunikācijas naktīs nav varējusi mierīgi gulēt.
“Ja sociālajā vidē esi un dari, ar negācijām saskarsies neatkarīgi no savas gribas. Pat tad, ja visu dari no sirds un pēc labākās sirdsapziņas. Tu vari būt pats labākais cilvēks, bet tāpat kādam tu nepatiksi. Tas vienkārši tā ir. Mēs esam dažādi. Katram ir savs viedoklis. Tas ir labi. Nebūtu interesanti, ja mēs visi būtu vienādi. Protams, negatīvie komentāri vienmēr kaut nedaudz, bet atņem darbošanās prieku. Taču – neko nevar darīt,” domā Kristīne.
Viņa internetā koncentrē savu uzmanību uz klientiem un tiem, kurus interesē un kuriem patīk tas, ko piedāvā “Siluets”. Iepirkšanās internetā kļūs vēl populārāka. Viņasprāt, tam ir vairāki iemesli. Viens no tiem – laika ietaupīšana. Piemēram, Rīgā, lai ar savu automašīnu aizbrauktu līdz iecerētajai tirdzniecības vietai, ir jārēķinās ar ceļā pavadīto laiku, stāvvietas atrašanu, rindu tirdzniecības vietā. Un, ja vēl izrādās, ka vajadzīgās preces tur nemaz nav, pārņem sašutums un nožēla. Iepirkšanās internetā atbrīvo no šādām neērtībām. Kristīne šādus argumentus dēvē par slinkumu, taču – racionālā un labi argumentētā nozīmē.