Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+22° C, vējš 2.73 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Novadniece dāvina muzejam tautas tērpu

Viss tērps ir Baibas Lasmanes roku darbs

MUZEJA KRĀJUMA nodaļas vadītāja Alīna Kirijenko rāda jauno dāvinājumu muzejam – Baibas Lasmanes darināto Vecgulbenes tautas tērpu. Ekspozīcijā – arī tradicionālās villaines un pūra lāde no muzeja krājuma. FOTO: GINTA ALBERTE

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Klētī līdz 15.oktobrim var aplūkot Vecgulbenes etnogrāfisko tautas tērpu no 19.gadsimta beigām, ko muzejam dāvinājusi novadniece smilteniete Baiba Lasmane. Viņa tautas tērpu darinājusi kā savu diplomdarbu Smiltenes tehnikumā 2001.gadā.

Šo dāvinājumu muzejs saņēmis pavisam nesen – šogad uz 4.maija svētkiem. “Tas ir vērienīgs darbs un tik labā kvalitātē, paldies Baibai par šo dāvinājumu! Visa kopumā tāda tautas tērpa mums nebija krājumā,” uzsver muzeja krājuma nodaļas vadītāja Alīna Kirijenko.

Līdz šim tautas tērps bijis izstādīts vien nelielās izstādēs, līdz Baiba nolēmusi uzdāvināt to muzejam Gulbenē. “Lai nestāv skapī!” viņa uzsver “Dzirkstelei”, un patiesi – muzeja Klētī tagad ir iespēja to apskatīt daudz vairāk cilvēkiem.

Kāpēc Baiba darinājusi tieši Vecgulbenes tautas tērpu? “Kad pēc Gulbenes vidusskolas absolvēšanas aizgāju mācīties uz Smiltenes tehnikumu, biju mājturības kursā. Otrajā mācību gadā katram bija uzdevums – veidot savas dzīvesvietas tautas tērpu, tā arī tas tapa!” stāsta Baiba.

Viss tērps ir viņas pašas roku darbs, ieskaitot aušanu, izšūšanu. Protams, bija kritēriji, kā tas jādara, turklāt mācību stundās Baiba varēja apgūt visas prasmes, lai tautas tērps varētu tapt.

SĪKI B.Lasmane dokumentējusi savā diplomdarbā, kā tapa tautas tērps, kādi materiāli izmantoti, cik laika patērēts un cik tas maksājis. FOTO: GINTA ALBERTE

Vispirms veikts arī plašs pētījums, kādam tērpam jābūt, darba process sīki dokumentēts. Viss tas izlasāms Baibas diplomdarbā, ar kuru arī ikviens var iepazīties muzeja Klētī.

Kas bija visgrūtākais tautas tērpa tapšanā? “Ar pērlītēm toreiz bija grūti, braucu un meklēju tirgos uz Valgu ar toreizējo draugu, tagad vīru, piemeklēju krāsas. Vīramātes draudzenes pārskatīja savus krājumus. Toreiz tas tiešām bija sarežģīti, tagad tas ir vienkāršāk – nopērkams veikalā.”

Baiba atzīst, ka grūta un arī laikietilpīga bija brunču aušana. “Nedrīkstēja nevienu līniju izlaist no vienas krāsas līdz otrai, līdz sāk atkārtoties. Atceros, kā Gulbenes bibliotēkā skatījos un pētīju grāmatās, lai ir precīzi milimetri, piemēram, cik melnā krāsa, cik sarkanā. Vispirms maziņu paraugu izaudām, tad tikai likām iekšā visus diegus un sākām aust brunčus!”

Baiba atzīst, ka tiešām daudz iemācījās tehnikumā, tādēļ žēl, ka šāda mājturības kursa Smiltenes tehnikumā vairs nav. Pati Baiba vairs ar aušanu nav nodarbojusies, bet rokdarbi joprojām viņu aizrauj. “Iepriekšējās ziemās tamborēju plecu lakatus, uz galda liekamās sedziņas,” stāsta Baiba. Protams, arī zeķes visiem mājiniekiem esot noadītas, bet labāk viņai tīk tamborēšana.

“Tie ir ziemas darbi, vasarā jau laiku aizņem dārzs un puķes. Par manu māsiņu jums bija tikko raksts “Dzirkstelē”,” viņa piebilst. Par stādu audzētāju Iritu Auguli no Ozolkalna rakstījām šogad maijā. Katram savs – piekrīt Baiba: “Māsai – puķes, man – dzijas!”

Tagad Baibas ikdiena rit Smiltenē, viņa strādā uzņēmumā “Firma Madara 89” un vada veikalu, bet bieži ciemojas pie mammas un māsas Gulbenē.

EKSPOZĪCIJĀ Klētī arī šatiera segas. Segu izgatavošanas tradīcijas veidojušās no 19.gadsimta 60.gadiem līdz 20.gadsimta 40.gadiem. “Tā ir neliela daļa no segām, kas ir mūsu krājumā,” uzsver A.Kirijenko. Gandrīz katrā mājā lielākais greznums, ar ko lepojās, bija austās segas. Tieši Vidzemes šatiera segās izmanto dažādas pasaules krāsas un toņus. No pelēkiem toņiem līdz spilgtai, sulīgai krāsai. Šatiertehnika – vienas krāsas pakāpeniska nokrāsu pāreja. FOTO: GINTA ALBERTE

Dzirkstele.lv ikona Komentāri