Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+21° C, vējš 2.07 m/s, Z-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Novadniece Linda Lūse: “Šeit, savās mājās, es smeļos enerģiju, lai atkal dotos pasaulē un radītu jaunus darbus.”

LINDA LŪSE STARP KUKURŪZU KERAMIKAS INSTALĀCIJĀ “VIENOŠANĀS. KUKURŪZA”. “Šī ir keramikas instalācija, kas atspoguļo globalizācijas un ekoloģijas jautājumus. Skulptūra ir veidota no industriālās keramikas, izmantojot apmēram 20 ģipša formas, kuras radītas no kukurūzas auga. Glazūrai izmantota kukurūzas pelnu glazūra no rūpnieciskās lauksaimniecības atkritumiem, kurā redzamās krāsas atklāj augu uzņemtās ķīmiskās vielas,” stāsta keramiķe. FOTO: NO PRIVĀTĀ ARHĪVA

Keramiķe Linda Lūse dzimusi un augusi Gulbenē, bet nu jau 13 gadus dzīvo Austrijas pilsētā Lincā, kur viņa ieguvusi maģistra grādu konceptuālās skulptūras un keramikas nodaļā Lincas Mākslas universitātē. Linda savos darbos vēlas parādīt mūsdienu laikmetu un cilvēku atstāto ietekmi uz to.

Lindas darbi ir izstādīti gan nacionālajās, gan starptautiskajās izstādēs, arī Eiropas Keramikas triennālē Bornholmā, Dānijā, XVI Aveiro Keramikas biennālē Portugālē, Latvijas Keramikas biennālē, kā arī “Kulturforum” Belgradā, Lentos Mākslas muzejā Lincā un Lincas pils muzejā.

Atved zelta plāksni uz Gulbenes novadu

Pateicoties Lindai, Stāmerienas pilī kopš janvāra ir iespējams nofotografēties, stāvot uz Austrijas mākslinieka Johannesa Angebauera apzeltītās zelta plāksnes, un kļūt par daļu no mākslas darba.

“Savā mākslas karjerā, piedaloties izstādēs, bieži sastopos ar dažādiem māksliniekiem un kuratoriem. Tā arī šovasar mākslas izstādes “OÖ Potentials” laikā Gmundenes pilsētā iepazinos ar mākslinieku J.Angerbaueru, kurš man pastāstīja par savu projektu “EU27 HUMANgold”. Šī projekta mērķis ir nosūtīt apzeltītas plāksnes uz visām Eiropas Savienības valstīm, un uz tām tiek atstāti pēdu nospiedumi no visu šo Eiropas valstu iedzīvotājiem. Ar šo akciju viņš vēlas radīt kopīgu mākslas darbu, kas simbolizē vienotību un saista valstis un kultūras – ilgu simbolu pēc kopības. Projekts uzsver gan cilvēka individualitāti, gan atgādina par mūsu savstarpējo saikni un kopīgo piederību vienai cilvēcei,” stāsta keramiķe.

Gulbenē atgūst mieru

Linda uz Gulbenes novadu ved ne tikai pasaules mākslas elpu, bet arī savu pieredzi. Jūnijā Linda viesosies Gulbenes mākslas skolā.

“Paldies Sandrai Dikmanei par uzaicinājumu vadīt lekciju par manu māksliniecisko darbību un keramikas meistarklasi! Tieši šeit aizsākās mans mākslas ceļš – vieta, kur apguvu radošumu un vizuālās tehnikas pamatus, kas kļuva par vienu no noteicošajiem faktoriem manā dzīves gaitā,” stāsta Linda.

Viņa atzīst, ka Gulbenē ierodas salīdzinoši bieži, lai atgūtu spēkus un rastu mieru no Austrijas burzmas. “Šeit, savās mājās, es smeļos enerģiju, lai atkal dotos pasaulē un radītu jaunus darbus,” teic Linda.

Cilvēka ietekme uz vidi iedvesmo radīt darbus

Lindas instalācijās un skulptūrās visbiežāk izmantotais materiāls ir keramika.

“Es sevi vairāk redzu kā konceptuālo skulptori ar padziļinātu interesi eksperimentālajā keramikā, ar kuru nodarbojos jau vismaz 11 gadus. Manas instalācijas apvieno organiskos un neorganiskos elementus, cukurbietes, kukurūzu, soju. Savos darbos es kritiski analizēju industriālās lauksaimniecības sekas mūsdienu ekoloģiskās krīzes kontekstā. Šos stāstus par cilvēci un tās radītajām sekām simboliski ataino tieši keramikas materiāls, kas maniem darbiem piešķir trausluma un ievainojamības nozīmi,” stāsta Linda.

“HOMESCREEN“ ir keramikas instalācija, kas tapusi rezidencē Yingge Keramikas muzejā Taivānā, izmantojot vietējos mālus un porcelānu, lai attēlotu sojas pupu saknes augsnē. FOTO: NO PRIVĀTĀ ARHĪVA

Lielākoties viņa savus darbus glazē ar pārstrādātām glazūrām, kas veidotas no industriālās lauksaimniecības atkritumiem, piemēram, cukurbiešu lapām, kukurūzas stumbriem un lapām.

“Tā kā šie augi tiek ķīmiski apstrādāti ar pesticīdiem, kuru sastāvā ir metāli, iespējams radīt pelnu glazūras, kas satur metāliskos elementus. Tādējādi šie materiāli piešķir maniem darbiem papildu informatīvo slāni, kas tiek nodots tālāk skatītājiem un interesentiem,” pauž keramiķe.

Jauno tehnoloģiju izmantošana mākslā

2024. gada decembrī Linda saņēma Augšaustrijas mākslas stipendiju, lai radītu savu jauno darbu sēriju “Sausās ganības”.

“Šobrīd Augšaustrija saskaras ar klimata pārmaiņu izraisītām problēmām, sausumu un plūdiem, kā arī cilvēka rūpnieciskās darbības dēļ bioloģiskā daudzveidība pēdējo gadu laikā strauji samazinās. Savā mākslas praksē es pašlaik apsekoju lielākās derīgo izrakteņu ieguves un izrakumu vietas, kur vācu mālu un minerālus, lai radītu jaunas keramikas skulptūras. Šie darbi vēstīs par bioloģiskās daudzveidības zudumu un varu kā cilvēka attieksmes simbolu attiecībā pret dabu,” uzsver Linda.

FOTO: NO PRIVĀTĀ ARHĪVA

Viņa līdztekus jau ierastajām darba tehnikām apgūst arī jaunas tehnoloģijas, piemēram, trīsdimensionālo druku, kurā no digitāla faila tiek izveidots reāls, trīsdimensionāls, aptaustāms objekts, lāzertehnoloģijas un elektroniskās skaņas instalācijas. Šādas metodes ir inovatīvas un ļauj jaunās tehnoloģijas izmantot arī mākslas radīšanā.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri