
Novadnieks pianists Rihards Plešanovs laidis klajā savu pirmo soloalbumu “Les Flexibles” (elastīgi). Albuma atklāšana notika Nacionālās bibliotēkas jumta korē, 11.stāvā, kur ir elpu aizraujošs skats, jo visas sienas ir stikla. “Tas piedeva mūzikai īpašu sajūtu!” uzsver Rihards.
Viņš stāsta, ka pirmais idejas aizmetnis programmai radās 2017.gadā un tieši tādā secībā, kā šī mūzika ir virknēta albumā. Kad 2020.gadā iestājās pandēmija, Rihards nolēmis realizēt ko jaunu savā profesijā, jo koncertēšanas iespējas bija ierobežotas.
Atsvaidzināt klausītāja ausi ar dzeju
Albuma programmā Rihards iekļāvis retrospektīvus skaņdarbus, pie kuriem palaikam atkal atgriežas, tādēļ arī nosaukums – “Les Flexibles”, kas pauž elastību pret šiem skaņdarbiem un atkal tajos atrast ko jaunu.
“Dzīvais koncerts ir gaistoša lieta. Protams, to var ierakstīt un tas paliek vēsturei, bet uz emociju pamata izpildījuma kvalitāte koncertā mēdz būt dažāda. Tādēļ man gribējās ierakstīt savu albumu, un rakstīt to pa mazām epizodēm, maziem puzles gabaliņiem, ko pēc tam skaņu režisors kā juvelieris saliek kopā. Man bija izcils skaņu režisors – Gustavs Ērenpreiss, un albumu rakstījām Rēzeknes koncertzālē “Gors”- vienā no labākajām “akustikām” Latvijā. Kad biju veicis skaņdarbu ierakstus, bija sajūta, ka vēlos vēl ko pievienot – dažās vietās atsvaidzināt klausītāja ausi. Un es nonācu pie idejas, ka tā būs dzeja. Es uzrunāju četrus autorus (albumā skan Liānas Langas, Annas Rancānes, Sergeja Timofejeva un Ingas Žoludes dzeja), kuri ieskaņoja savā lasījumā dažādus pašsacerētus tekstus. Gribēju, lai dzeja arī ir kā mūzika. Zinu autoru individuālo runasveidu un arī saturu, kuru viņi pauž savā dzejā. Ar šiem dzejniekiem man bijusi radoša sadarbība, un manī rezonē tas, kā viņi sevi izpauž. Katram iesūtīju skaņdarbu, kas seko pēc dzejas, un, domājot par šo, ņēmu vērā katra autora unikālo balsi un lasīšanas īpatnības. Vēlējos, lai dzeja kļūst par mūziku un izveido rituālu tiltu uz nākamo skaņdarbu. Tur ir latviešu, latgaliešu, krievu, angļu, latīņu, franču valoda vai dažas frāzes no tām. Un liels paldies Gundegai Ķikustei un Gulbenes domei par finansiālu atbalstu šīs dzejas idejas realizēšanai!” saka Rihards.
Pretendē uz valsts augstāko apbalvojumu mūzikā
Latvijas Nacionālajā operā 7.martā norisināsies ikgadējā “Lielās mūzikas balvas” ceremonija. Šogad kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī” uz valsts augstāko apbalvojumu mūzikā pretendē arī mūsu Rihards. Kāpēc viņš izvirzīts prestižajai balvai? Pieteikumā balvai teikts: “Pianists Rihards Plešanovs ar lielu degsmi apgūst jaunas mākslinieciskas teritorijas un nevairās iedziļināties arī jau pārbaudītu vērtību dzīlēs. Ar savu oriģinālo skatījumu un fantastisko saspēles izjūtu radošajās ekspedīcijās un muzikālajos svētceļojumos viņš vilina doties arī domubiedrus, vienlaikus esot arī lielisks atbalsts kolēģu rosinātu māksliniecisko ieceru īstenošanā. Klavieru kvarteta “Quadra” un daudzstilu ansambļa “Arcandela” mūziķis regulāri sadarbojas ar Latvijas Radio kori, “Kremerata Baltica” un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķiem.” Tāpat uzskaitīts, kādas bijušas radošās veiksmes pērn: “Kopā ar “Sinfonietta Rīga” solistiem mākslas galerijā “Zuzeum” pērn spoži atskaņoja Šostakoviča “Klavieru kvintetu”. Iespaidīgs bija arī pianista radošais dialogs ar saksofonistu Kārli Auziņu jaunās mūzikas festivāla “Arēna” atklāšanas vakarā.”
Rihards arī “Dzirkstelei” atzīst, ka viņa ikdiena ir visai piesātināta un viņa pamatlieta kā mūziķim ir kamermuzicēšana jeb spēlēšana dažādos ansambļos. “Tas ietver sevī kaudzi ar notīm uz mana pianīna un daudz mūzikas apgūšanas,” saka Rihards.
Viņam ir liels pagodinājums šogad būt nominētam “Lielajai mūzikas balvai” tieši par sadarbību ansamblī. “Bet es veidoju arī soloprogrammas, jo, tā kā klavieru vēsture ir ļoti sena un repertuārs ir neiedomājami plašs un skaists, es nevaru to apiet. Es strādāju arī mūzikas skolā kā koncertmeistars, bet pedagoģisko darbu esmu uz brīdi iepauzējis, jo darba kā izpildītājam šobrīd ir daudz. Esmu arī jaunais tētis un audzinu meitu, kas man kā māksliniekam un cilvēkam iedod vēl papildu nozīmi un dzinuli dažādām lietām,” uzsver talantīgais pianists.

Fakti
Albuma “Les Flexibles” ieraksts veikts 2020.gada vasarā Latgales vēstniecībā “Gors”, Rēzeknē, kopā ar skaņu režisoru Gustavu Ērenpreisu. No 17.februāra albums pieejams gan CD formātā Latvijā un 80 pasaules valstīs, gan digitāli populārākajās mūzikas straumēšanas un lejupielādes platformās.
“Les Flexibles”
Izpildītājs: Rihards Plešanovs – klavieres. Skaņdarbi: Imants Zemzaris “Faktūras”, Ģerģs Ligeti “Fanfares” etīde, Fāzils Sajs “Black Earth” (“Melnā zeme”), Linda Leimane “Les Flexibles”, Olivjē Mesiāns “Le baiser de l’Enfant-Jésus”, Ģerģs Ligeti “L’escalier du diable” etīde, Pēteris Vasks “Baltā ainava”, Edgars Raginskis “Maza elektroniskā mūzika”, Rihards Plešanovs “Sēņu rapsodija” / “Mushroom Rhapsody”.
Avots: Latvijas mūzikas informācijas centrs
Par Rihardu
– Savas skolas gaitas sāka Bērzu pamatskolā, pēc tam mācījās Gulbenes ģimnāzijā.
– Gulbenes mūzikas skolā mācījies pie Egitas Vanagas, Cēsu mūzikas skolā pie Ilzes Mazkalnes un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Anitas Pāžes.
– Maģistra grāds Jāzepa Vītola Latvijas mākslas akadēmijā profesora Sergeja Osokina klasē.
– Stažējies Hannoveres Mūzikas un teātra akadēmijā un Maskavas Valsts konservatorijā.
– Dzīvo Rīgā.
– Kā pianists ir novērtēts ne tikai Latvijā, Rihardam ir bijušas daudzas iespējas uzstāties daudzviet pasaulē.