
Daļa Rankas iedzīvotāju sacēlušies pret domes ieceri reorganizēt pagastu pārvaldes. Un tas viss itin labi saprotams, iedzīvotāju vēstulē, kura adresēta Valsts prezidentam, tiesībsargam, VARAM, manuprāt, argumenti ir loģiski un pamatoti. Tomēr jāatzīst, ka kaut kādām reformām pašvaldībā ir jānotiek, jo, samazinoties iedzīvotāju skaitam, neviens šādu pašvaldību jau sen vairs nevar uzturēt.
Lai arī 30.maijā domes sēdē bija plaša deputātu diskusija par pārvalžu reorganizāciju, atzīstot, ka tā nav ideāla, tāpat tika nobalsots par, jo acīmredzot nav īsti citu variantu apstākļos, kad ļoti vajadzīga nauda. Bet, manuprāt, domes vadībai tomēr nevajadzētu pielietot strausa politiku – un tad, kas būs, tas būs. Jau gadu faktiski nekas nenotiek, lai iedzīvotāju padomju darbība tiešām tiktu oficiāli apstiprināta. Daudzos citos Latvijas novados šis process strauji virzās uz priekšu, pie mums ne. Mēs esam rakstījuši vairākus rakstus par šo tēmu, bet ieinteresētība iedzīvotāju padomju veidošanā nebija saskatāma no domes puses. Tieši jaunais Pašvaldību likums paredz padomes kā veidu, kā iesaistīt sabiedrību lēmumu pieņemšanā. Šis gadījums arī pierāda, ka nepietika diskutēt par pārvalžu reorganizāciju ar pagastu pārvaldniekiem un pārvalžu darbiniekiem – tas bija daudz par maz, jo līdz plašākai sabiedrībai tas nenonāca. Arī mēs “Dzirkstelē” par to, kā tieši izskatīsies jaunais pārvaldības modelis, uzzinājām tikai pirms nedēļas. Protams, mēs esam rakstījuši, ka pārmaiņas būs, taču, kādas tieši, nebija publiski atklāts.
Ja, piemēram, Rankā aktīvie iedzīvotāji jau sen bija izrādījuši iniciatīvu veidot iedzīvotāju padomi, tad domei vajadzēja rīkoties ar padomes izveides un darbības noteikumu izstrādi un akceptu. Tad arī būtu jautājums par pārvalžu reorganizēšanu izdiskutēts ar iedzīvotāju padomi, uzklausīti dažādi viedokļi, iespējams, panākts kompromiss un nebūtu šādas iedzīvotāju vēstules. Un nebūtu jāgaužas, ka iedzīvotāji neizprot domes lēmumus un runā aplamības. Faktiski jau neviens neizprot – ne prokuratūra, ne KNAB, visi tikai domei piesienas, arī “Dzirkstele” un iedzīvotāji. Nedaudz ironizēju, protams.
Tas ir fakts, ka Gulbenes novadā iedzīvotāju iebildumus pārsvarā vēlētas amatpersonas neņem vērā, šis sasaukums pārāk neatšķiras no iepriekšējā. Ja atceramies iedzīvotāju iestāšanos par Jaungulbenes meža pārdošanu vai skolu reformu. Protams, bez reformām nevar iztikt, taču, manuprāt, ir vairāk jāspēj ieklausīties tajā, ko saka iedzīvotāji. Piemēram, iedzīvotāji iestājās par Kalnienas kultūras darba organizatora saglabāšanu, man šķiet, ka nebija tik grūti panākt mazu solīti pretī cilvēkiem, nevis norullēt kā ar ceļa rulli. Šajā situācijā par pārvalžu reorganizēšanu arī bija skaidrs, ka tik vienkārši tas nenotiks – piedāvā, deputāti nobalso un visi dzīvo tālāk. Cilvēku aizvainojums jau paliek, vairāk vai mazāk tas var ietekmēt arī vēlēšanu rezultātus, bet ar to jārēķinās, ja grib braukt ar ceļa rulli, nevis vairāk spēku veltīt sarunai ar iedzīvotājiem.