Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+20° C, vējš 2.03 m/s, Z vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Pirmizrādi piedzīvojusi īpaša filma par Donāta Veikšāna veikumu

Foto: Diāna Lozko

2.novembris, 2 stundas un 22 minūtes. Nedēļas nogalē Gulbenes novada kultūras centrā notika īpašas dokumentālās filmas “Zem mūzikas zvaigznāja” pirmizrāde. Novadnieces, žurnālistes un režisores Laumas Ozolas filma bija veltīta ilggadējam pūtēju orķestra diriģentam Donātam Veikšānam un viņa darba mūžam. Sapratne un uzticēšanās valda starp Laumu un viņas skolotāju D.Veikšānu, tieši tāpēc filma varēja tapt, to labi var redzēt arī šajā attēlā. Filma tika izrādīta īpašā datumā – 2. novembrī, jo arī pati filma ir divas stundas un 22 minūtes gara. Kultūras nama zāle bija piepildīta un pirmizrāde noslēdzās ar skaļām stāvovācijām.

Pirmizrāde īpašā datumā

Pirmizrādē satiktie D.Veikšāna bijušie audzēkņi uzsvēra, ka pedagogs vienmēr ir bijis stingrs un prasīgs, bet tas nebūt nemazināja viņa tēvišķo lomu. To, ka D.Veikšānam bija svarīga savu audzēkņu labklājība, apstiprina ne tikai tas, ka viņu uztrauca bērnu un jauniešu veselība, piemēram, spēlējot ārā aukstā laikā, bet arī kāds gadījums ārvalstīs, kur vienā no pieņemšanām kāda vēstniece D.Veikšānam taujājusi, ka būtu labi, ja orķestra meitenes delegācijas vīriem pie galda izdalītu glāzītes ar Latvijas Balzāmu. D.Veikšāns uzreiz atteicis, jo gribējis pasargāt savas orķestra meitenes. “Es nekad neesmu uzskatījis, ka sievietei ir tāds uzdevums,” pauda D.Veikšāns. Šādu pietāti pret cilvēka cieņu un mūzikas talantu atzīst ikviens viņa audzēknis un tieši tādēļ stingrība un prasīgums D.Veikšānā vienmēr savijās ar tēvišķo un vēlmi sargāt savus tuviniekus un audzēkņus.

Izcilais diriģents Donāts Veikšāns pauda gandarījumu par filmas tapšanu un atzina, ka tā ir vērtīgs ieguldījums Gulbenes novada kultūrvēstures mantojumā. Foto: Diāna Lozko
Donāta Veikšāna meitas Liene Paukšēna (no kreisās) un Ieva Veikšāne filmas laikā atklāja vairākus stāstus par to, kā ir izaugt talantīgu mūziķu vidē un atzina, ka tētis D.Veikšāns un mamma Austra vienmēr runājuši par mūziku un šāda vide, neizbēgami, ietekmējusi arī abu meitu vēlmi savu dzīvi saistīt ar mūziku un pedagoģiju. Foto: Diāna Lozko

Filmas pirmizrāde bija īpašs notikums, jo pirms tam arī pats D.Veikšāns filmu nebija redzējis. “Tā ir ļoti liela uzticēšanās mums un manas komandas darbam,” pauda L.Ozola, kurai šī jau ir piektā dokumentālā filma, bet pirmā mūža filma. Tāpat šī filma ir režisores sirdij vistuvākais darbs, jo radīt vēstures liecību par savu pedagogu un savu orķestri, kurā viņa ir spēlējusi 15 gadus, ir ļoti īpaša privilēģija un atbildība.
Filma tika izrādīta arī īpašā datumā – 2. novembrī. L.Ozola stāsta, ka filma ir divas stundas un 22 minūtes gara. “Tas, ka mums ir “2” šajā datumā un filmā ir īpaša sakritība. Cerams, ka tas ir uz labu,” teic režisore.

Dzīves garīgā stīga

D.Veikšāns “Dzirkstelei” par filmas tapšanu izsakās aizkustinoši un novērtējoši. Diriģents uzskata, ka filma ir ļoti vērtīgs pienesums Gulbenes novada kultūrvēstures mantojuma saglabāšanā. “Jūtu gandarījumu par audzēkņu paveikto, esam daudz paveikuši un priecējuši klausītājus,” pauda D.Veikšāns un izteica pateicību filmas radītājiem. L.Ozola uzsvēra, ka filmas pirmizrāde notiek īpašā brīdī, jo ir pagājis tieši puse gadsimta, kopš D.Veikšāns pirmo reizi diriģējis orķestri. “Šajā dienā ne visi orķestranti varēja apmeklēt pirmizrādi. Sveicienus sūta arī tie orķestranti, kuri šobrīd atrodas ārzemēs. Kāda no orķestrantēm tieši šobrīd atrodas Spānijā un iet Santjago ceļu (vienu no populārākajiem svētceļnieku maršrutiem pasaulē), bet cita gaida savu satikšanos ar otro bērniņu. Arī tie orķestranti, kuri netiek uz pirmizrādi domās ir klāt,” pauda L.Ozola.
Garīgās dzīves ceļš ir svarīgs arī pašam D.Veikšānam un filmas tapšanā interviju sniedz arī viens no viņa audzēkņiem – patreizējais katoļu bīskaps Andris Kravalis. Filmas noslēgumā D.Veikšāns dalījās pārdomās par to, kāds būtu viņa dzīves ceļš, ja viņš nebūtu izvēlējies iet mūzikas ceļu. “Es gribēju kļūt par mācītāju,” atzina D.Veikšāns.

Pirmizrādes atklāšanā vienā no priekšnesumiem uzstājās novadniece Sabīne Krilova, kurai pavadījumu spēlēja arī D.Veikšāna mazmeita Anna Katrīna Paukšēna. “Gribu teikt lielu paldies savam mīļajam skolotājam. Paldies par to, ka ļāvāt man iepazīt muzicēšanu kopā ar orķestri. Tie bija mani pirmie soļi mūzikā un pirmie diski, kurus mēs kopā ierakstījām. Jūsu mīlestība un labie ieteikumi, kā arī, pats svarīgākais, nenosodīšana, ir tas, ko es esmu pārņēmusi no jums arī savā pedagoga darba pūrā un turpinu to nodot arī tālāk. Paldies, ka jūs esat, mēs jūs ļoti mīlam,” pauda S.Krilova pirms ļoti īpašas dziesmas izpildīšanas, kura veltīta D.Veikšāna nu jau mūžībā aizgājušajai dzīves mīlestībai un pavadonei gan ikdienā, gan mūzikā – sievai Austrai. Foto: Diāna Lozko
Režisore dāvināja filmu arī filmas runātājiem, piemēram, diriģentam, Donāta Veikšāna audzēknim Gvido Brenčevam, kurš nu jau pats ir izcils diriģents. Foto: Diāna Lozko

To, ka izcilais pedagogs audzis dievbijīgā vidē, klātesošajiem uzsvēra arī viņa bijušais audzēknis, deputāts Normunds Mazūrs, kurš stāsta, ka reiz, kad abi ar skolotāju devušies tālā izbraucienā, viņi iegriezušies pie D.Veikšāna mammas Helēnas Rēzeknē. “Tā ir pirmā un vienīgā reize, kur es redzēju, ka uz sviestmaizes uzklātā sviesta ir uzvilkts krustiņš,” atmiņās dalījās N.Mazūrs.

Sapnis – absolventu kopīgs koncerts

Filmā par savu dzīvi, tās līkločiem, ieguvumiem un sāpīgiem zaudējumiem stāsta D.Veikšāns un atmiņās dalās arī viņa ģimene un bijušie audzēkņi.

“Reiz kādā lielā konkursā ieguvu trešo vietu un zvanīju vectēvam, lai par to pastāstītu. Viņš man jautāja – vai tas ir labi? Un ne jau aiz ļauna, bet tā ļoti sirsnīgi, jo viņš ar orķestri nekad nav ieguvis trešo vietu, gūtas tikai pašas augstākās vietas. Atceroties šo gadījumu, smejos, bet tas tikai parāda to, cik izcils viņš ir kā cilvēks un pedagogs,” filmā pauda D.Veikšāna mazmeita un talantīga čelliste Anna Katrīna Paukšēna.
“Dziesmu svētkos 2018.gadā mēs ieguvām 1. vietu, bet otrajā vietā ierindojās Rūjienas kultūras nama pūtēju orķestris “Tālavas taurētājs”, kuru vada mans bijušais audzēknis Gvido Brenčevs. Tas tikai parāda to, kāda ir šī pēctecība un darba augļi,” klātesošajiem filmas pirmizrādē uzsvēra D.Veikšāns.

Karlīna Kleiva spēlējusi Gulbenes Mūzikas skolas pūtēju orķestrī jau kopš 2012.gada un patreiz jauniete studē Rīgā. Viņa atzinīgi vērtē filmas tapšanu un iespēju to redzēt. “Man šķiet, ka neviens Latvijas orķestris nav tik saliedēts, kāds tas bija Donāta Veikšāna vadībā. Mēs vienmēr palīdzējām viens otram un mūsu vadītājs vienmēr vadīja mūs ar tādu labu stingrību,” pauda K.Kleiva un atzīst, ka, ja vien viņai būtu iespēja atgriezties Gulbenē, viņa noteikti atsāktu spēlēt orķestrī. Foto: Diāna Lozko
Orķestra bijušie dalībnieki gulbenietis Rolands Tipāns (no kreisās), kurš spēlē saksofonu un novadnieks Viesturs Grapmanis, kura izvēles instruments ir trompete, uzsver, ka šādu filmu bija nepieciešams radīt, jo skolotājs D.Veikšāns ir devis izcilu ieguldījumu Gulbenes novadam, mūzikas skolai, Kultūras centra pūtēju orķestrim un visiem saviem audzēkņiem. Abi muzikanti atzīst, ka spēlēšana orķestrī viņiem sniegusi arī dažādas prasmes ikdienas dzīvei, kā arī radījusi pārliecību par uzturēšanos uz skatuves. Foto: Diāna Lozko

Pasākuma noslēgumā viņš atzina, ka ir ļoti priecīgs, kad uz ielas satiek bijušos audzēkņus jau ar savām jaunajām atvasēm. “Manī gan ir ienākusi tāda doma, ka visi absolventi varētu reiz sanākt uz kopīgu koncertu, bet to ir grūti izdarīt, jo katram no viņiem ir sava dzīve un pienākumi, taču tāda doma manī gan ik pa laikam pavīd,” ar smaidu pauda D.Veikšāns.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri