Otrdiena, 15. jūlijs
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
weather-icon
+15° C, vējš 1.91 m/s, R-ZR vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Rancēnietei Dacei Vējiņai sava zemeņu karaļvalsts

DACE VĒJIŅA STĀSTA, ka provizoriski no viena zemeņu stāda vajadzētu ienākties no 100 līdz 500 gramus lielai ogu ražai. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Lai arī daudzas lietainās dienas un pelēkās debesis liek apšaubīt, vai ārā vispār ir vasara, siltumnīcās valda pavisam cita pasaule. Tur sārtojas zemenes, dūc kamenes, kas liecina – vasara tomēr ir atnākusi.

““Rankas ogas” nav tikai stāsts par ogām. Tas ir stāsts par neatlaidību, ambīcijām un milzīgu vēlmi padarīt laukus par vietu, kur sapņi piepildās. Tā ir ticība, ka ar smagu darbu un sirdi īstajā vietā var panākt lielas lietas pat tad, ja ceļš ir izaicinošs un prasa vairāk, nekā sākumā šķiet,” šāds rancēnietes Daces Vējiņas ieraksts ir lasāms “Facebook.com”. Un ne velti – Dace ir aizrāvusies ar zemeņu audzēšanu. Viņas zemeņu siltumnīcās pārsteidz kārtība, tīrība, automātiskās laistīšanas sistēmas, ventilācija, pat kameņu stropi apputeksnēšanai. Par visu ir padomāts!

Iestādīja sev, bet palika pāri

Dace audzē zemenes savas ģimenes lauku saimniecībā, kas atrodas Rankas pagasta “Burtniekos”. Ieejot siltumnīcā, viņa saka: “Šis ir mans mākslas darbs. Mana karaļvalsts.”

ŠOGAD DĀRZĀ Daces zemenes vēl tikai zied, bet siltumnīcā tās sārtojas jau no jūnija sākuma. Foto: Gatis Bogdanovs

Viņa stāsta par to, kā sākusies aizraušanās ar zemenēm. “Mums pašiem nebija zemeņu, un tad es izveidoju dārziņu. Iestādīju ārā pirmās zemenes. Esmu ļoti skrupulozs cilvēks, kuram patīk visu pētīt, analizēt, meklēt literatūru, jo, ja esmu noskaņojusies, tad daru par visiem simts procentiem. Pētīju šķirnes, kuras man pašai šķiet visgaršīgākās, un izvēlējos šķirni ‘Asia’. Ogas ir ļoti saldas, bet gatavojas pavēlu. Iestādījām sev, bet palika pāri, un tad sākās – paziņām, draugiem un klientu loks palielinājās. Zemenes bija ļoti garšīgas, un to pietrūka. Tad zemeņu lauku paplašināju un tāpat nepietika. Tā kā esmu cilvēks, kas nesēž uz vietas, tad mani bīdīja tāds nemiers – pamēģināt audzēt zemenes siltumnīcās, lai raža ienāktu ātrāk,” stāsta Dace.

Viņa atzīst, ka audzēt zemenes siltumnīcās ir citādāk, proti, siltumnīcas augi nav norūdīti, tie nav piedzīvojuši dabas kaprīzes: sniegu, lietu, vēju, tāpēc ir daudz jutīgāki. Siltumnīcā ir termometrs, lai var sekot līdzi siltumam. “Labākā temperatūra ir plus 20, plus 25 grādi, kad zemenes gatavojas. Pie zemenēm darba ir daudz – apkopšana, pavasara tīrīšana, stīgu griešana. Bet, ja patīk to darīt, kāpēc gan ne?” retoriski saka Dace.

Kameņu darbs

To, vai šogad raža būs izdevusies, Dace varēs pateikt tikai sezonas beigās. “Viss kas vēl var notikt. Es neizmantoju pesticīdus. Apputeksnēšanai man ir kameņu mājiņas, ko speciāli iegādājos. Tad, kad zemenes ziedēja, te viss bija balts, un apputeksnēšanas darbiņu paveica kamenes. Un viņas joprojām te ir. Lidinās. Kamenes veicina apputeksnēšanu, līdz ar to augļu ir vairāk, tie ir veselīgāki un bagātīgāki. Un tas ir kameņu darbs,” stāsta Dace.

KAMEŅU MĀJIŅA. Foto: Gatis Bogdanovs

Pirmās ogas šogad sāka sārtoties diezgan pavēlu. Tas bija jūnija pats sākums. Pie labvēlīgiem laika apstākļiem pirmajām zemenēm jau vajadzēja būt maijā. Ražas laiks būs līdz Jāņiem. “Pagājušajā gadā uz Jāņiem tika nolasītas pēdējās ogas,” atminas Dace.

Viņa arī skaidro, ka šogad ražojošos zemeņu stādus var atstāt arī uz nākamo gadu, bet, tā kā viņa neizmanto nekādas ķimikālijas, tad katru gadu siltumnīcās tiek iestādīti jauni, svaigi stādi. “Tas viss ir sterils, nav nekādu baktēriju, kas varētu kaitēt un radīt problēmas. Pamats visam ir kārtīgs, spēcīgs stāds, un es stādus iepērku no ārzemēm,” saka Dace.

Viņa ir padomājusi arī par logo, kas simbolizē vietu, kur aug ogas. “Sākumā domāju, ka logo varētu būt “Burtnieku ogas”, bet tad aizdomājos par to, ka Burtnieki cilvēkiem asociējas pavisam ar citu novadu. Tad izdomāju “Rankas ogas”- nepārprotami, skaidri. Meklēju cilvēku, kas var izgatavot logo, tapa arī kastītes speciāli ogām, un pati ar zīmogu ar lielu azartu apzīmogoju ar šo logo kastītes. Pašai ir prieks, un, ja pašam ir prieks, tad jau nevar neizdoties,” smaida Dace.

Blakus siltumnīcām izgatavota arī vitrīna, kur tiek novietotas nolasītās odziņas.

Tā ir sirdslieta

Dace to nedara peļņas pēc, zemenes – tas nav viņas bizness. Zemeņu audzēšana viņai ir hobijs un sirdslieta. Ja kāds atbrauc pie Daces pēc zemenēm, tas, kā viņa atzīst, ir lieliski! Ja cilvēki vēlas atgriezties vēl, tad tas ir vispār fantastiski! Dace priecājas, ja cilvēki no pilsētas brauc uz laukiem pēc ogām. Ir bijis, ka garāmbraucot piestāj arī rīdzinieki. Daudzi atrod viņu caur sociālajiem tīkliem, citi uzzina no draugiem vai radiem, vietējie viens otram pastāsta. Tas viss notiek dabiski.

“Esmu ļoti mērķtiecīgs cilvēks. Ja noskaņojos, tad daru darbu uz maksimumu. Un pašai ir prieks par to, ko esmu paveikusi,” atzīst Dace.

Par zemeņu audzēšanu nākotnē viņa saka: “Par nākotni redzēs. Viss atkarīgs no tā, cik pati spēšu un cik būs klientu. Esmu ļoti pateicīga visiem saviem klientiem, īpaši tiem, kuri atbrauc otro reizi un saka, ka ogas ir ļoti garšīgas. Tad sirds tiešām priecājas, jo zinu, ka viss ir izdevies un ir vērts turpināt strādāt.”

Visas izaudzētās ogas Dacei izdodas realizēt. Zemenes viņa lasa katru dienu, un ogas pieejamas pēc iepriekšējas rezervācijas. Dace ir padomājusi arī par klientu ērtībām, jo pie viņas iespējams norēķināties ar karti, tāpēc ka tuvākais bankomāts ir tikai Jaunpiebalgā.

Viņa neliedz savus padomus tiem, kas arī vēlas audzēt zemenes siltumnīcā. Pats svarīgākais ir stādu kvalitāte, jo tas ir pamats labai ražai. Otrs būtiskais faktors ir saule, jo zemenēm patīk gaisma. Tāpat ļoti svarīgs ir augsnes sastāvs. “Es pati augsni iegādājos Lietuvā, un tā ir paredzēta tieši zemenēm. Tajā ir visas nepieciešamās sastāvdaļas, lai zemenes būtu apmierinātas un augtu veselīgas. Zemene kopumā nav cimperlīgs augs, taču, ja gribas, lai viss būtu perfekti, ir jāpiedomā pie niansēm,” uzsver Dace.

Dzirkstele.lv ikona Komentāri