
Kaķi un mājas seski būs jāreģistrē tāpat, kā tas notiek tagad ar suņiem, savukārt suņus no jūlija vairs nevarēs turēt pie ķēdes. Tas gan attiecas uz tiem četrkājainajiem mīluļiem, kas dzimuši pēc pagājušā gada 31.augusta. Tāpat būs vairāk prasību audzētājiem, lai stingrāk kontrolētu dzīvnieku pavairošanu. To paredz Saeimā galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Dzīvnieku aizsardzības un Veterinārmedicīnas likumos. Šie grozījumi likumā izstrādāti, lai uzlabotu dzīvnieku labturības līmeni un novērstu nekontrolētu dzīvnieku pavairošanu un atsavināšanu, kā arī samazinātu klaiņojošo un patversmēs nonākušo dzīvnieku skaitu.
Droši vien šo jaunumu lielākā daļa noteikti jau ir dzirdējusi ziņās vai par to izlasījuši internetā. Un katram par to ir, ko teikt. Kāds ir neizpratnē, kāpēc suni nevar turēt pie ķēdes, citiem liekas bezjēdzīgi pieņemt prasību par kaķu un mājas sesku čipošanu, jo kas gan to varēs izkontrolēt, ja, piemēram, kaķis no mājas nemaz netiek laists ārā. Tiešām rodas jautājums, cik veiksmīga būs kontrole un vai ar sodiem tiks panākts vēlamais rezultāts? Ir jāmainās domāšanai.
Protams, ikvienam, pirms ņemt savā aprūpē dzīvnieku, būtu jāapzinās savas iespējas – gan finansiālās, gan, kāda būs varēšana rūpēties par dzīvnieku – vienalga, vai tas ir kaķis, suns vai sesks. Tas būtu ideālākais variants, bet ne vienmēr tā notiek. Bieži vien dzīvnieks tiek paņemts, esot kādu emociju virpulī, vēl ļaunāk – ja kāds izdomā draugam vai radam uzdāvināt četrkājaino mīluli uz dzimšanas dienu kā mīļu pārsteigumu. Un tad nevienam nav nekāds brīnums, ja kaķēns vai suņuks tiek aizvests un pamests kaut kur pie meža vai labākajā gadījumā izlaists pie kādām mājām. Pilnīgi nevajadzīgs. Un labi, ja atrodas kāds, kam tas rūp.
Vai arī suns visu viņa dzīvi tiek turēts pie īsas ķēdes. Kur te cilvēcība? Tas tiešām ir ļoti nežēlīgi. Kā cietumā. Bez iespējas iebilst. Tas attiecas uz tiem, kas piesieti uz pastāvīgu dzīvi. Suņus esot aizliegts turēt pie ķēdes Austrālijā, Maltā, Rumānijā, Ungārijā. Zviedrijā to atļauts darīt līdz stundai. Iespējams, kāds ķēdi redz kā risinājumu suņa uzvedībai, bet, kā man teica kinologs suņu skolā Balvos, vienmēr var strādāt pie suņa uzvedības korekcijas. Tas gan ir ļoti liels darbs, bet ne nepadarāms.