
Pirms vairākiem gadiem Ceļu satiksmes drošības direkcija rīkoja kampaņu ar devīzi “Izkāp no telefona!”. Šī devīze pat kļuva par 2018.gada spārnoto teicienu, un akcijas “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” rīkotāji informēja, ka par spārnoto teicienu šī devīze atzīta ne tikai tāpēc, ka tā aizgājusi tautā, bet tā spārno domāt, pārdomāt un iznākumā rīkoties uz labu. Kampaņas laikā tika publiskots pētījums, kas liecina, ka 72 procenti autovadītāju braucot sarunājas pa mobilo tālruni. Iespējams, ka šādu autovadītāju gan ir stipri vairāk. Par tālruņa, piezīmjdatora, planšetdatora vai viedierīces lietošanu, ja transportlīdzeklis atrodas kustībā, uzliek naudas sodu, izņemot gadījumus, kad tiek izmantots brīvroku režīms. Viss jau būtu labi, bet rodas jautājums, vai sevis filmēšana tiešraidē, vadot automašīnu, neskaitās pārkāpums un neapdraud satiksmes drošību? Autovadītājs jau viedierīci netur rokās – tātad ir brīvroku režīms. Bet, stāstot savu stāstu, viņš ik palaikam paskatās uz viedierīci, jo acu kontaktam ar skatītāju jau jābūt. Un tajā brīdī viņš noteikti ceļu neredz, turklāt arī nedomā par braukšanu, bet par savu gudro runāšanu. Un šādu niķi bieži var novērot sociālajos tīklos. Nudien negribētos atrasties uz tā ceļa, pa kuru automašīnu vada šādi tiešsaistes runātāji!
Vēl bēdīgāka situācija ir ar autobusu vadītājiem, kuri atļaujas sēsties pie stūres reibumā vai braucot spēlē spēles, kā tas bija nesen maršrutā Rīga-Baltinava. Ko darīt pasažieriem šādā situācijā? Aizrādīt šoferim? Bet labi zināms, kāda ir dažu šoferu attieksme, un kuram gan gribas kašķi. Un tomēr – autobusā taču atrodas daudzi pasažieri! Varbūt jāziņo policijai, kamēr autobuss brauc? Reibumu noteikti var konstatēt, bet kā noteikt, ka šoferis telefonā spēlēja spēlītes? Ja nu vienīgi nofilmējot. Kādreiz šķita, ka autobuss ir diezgan drošs transportlīdzeklis un autobusu vadītāji ir godprātīgi un pieredzējuši. Acīmredzot šoferu trūkums veicina autobusu vadītāju visatļautību, bet samierināties ar to nedrīkst!
Vispār jau mazpilsētā pret autovadītājiem pārkāpējiem izturas diezgan iecietīgi, jo Gulbenē jau īpaši nesoda ne tos, kuri joprojām turpina novietot savus braucamrīkus pretī gājēju ceļam jeb Jaunajai ielai vai auto novieto uz zālāja. Piemēram, Rīgā, ja kāds pasūdzas par nepareizi novietotām automašīnām, kas traucē privātmāju īpašniekiem, nākamajā dienā uz visām šīm automašīnām uz priekšējā stikla būs soda kvīts. Bez kādām diskusijām. Gribētos, lai arī pie mums, piemēram, nenovietotu auto pretī kāpnītēm, jo kājāmgājējs arī ir cilvēks. Varbūt tomēr vajag to soda kvīti uz priekšējā stikla, ja citādi nesaprot?