
Elektronisko saziņas līdzekļu lietošana padara mūsu ikdienu ērtāku, bet arī savā ziņa bīstamāku. Līdz šim biju domājusi, ka jau nu gan būšu tā, kura nekad neuzrausies uz krāpniekiem. Domāju – būšu gudrāka, jo palaikam dzirdu, ka kāds draugs vai paziņa ir uzķēries uz trāpīgi noliktas ēsmas. Bet izrādījās – esmu ne mazāk naiva par citiem, kaut visapkārt ir gana daudz šausmīgu piemēru. Viena mana paziņa ir noticējusi interneta pielūdzējam un katru mēnesi sūtījusi viņam vairākus simtus eiro. Cita paziņa pavisam ir zudusi no sociālajiem tīkliem. Tas pēc tam, kad, atverot viedtālrunī nezināma sūtītāja norādīto interneta saiti, zaudēja visas savas paroles un profilus. Viņai ir nācies pat nomainīt tālruņa numuru. Un nu par mani pašu.
14.oktobrī pulksten 21.26 uz savu mobilo tālruni it kā no portāla “E-lieta.lv” saņēmu paziņojumu, ka 16.oktobrī Zemgales apgabaltiesā notikšot mana tiesas sēde. Bija arī saite, lai identificētos un redzētu, par ko ir runa. Zinātkāre ņēma virsroku, kaut uzreiz zināju – nekādas tiesas sēdes man Zemgales apgabaltiesā nav un nevar būt.
Identificēties neizdevās (par laimi man un pateicībā manam gudrajam “Smart-ID”). Bet es vēl nebiju sapratusi, ka tā ir krāpnieciska īsziņa, vēl domāju, ka kļūda radusies portālam “E-lieta.lv”. Nolēmu aplūkot tiesas sēžu kalendāru caur portālu “Tiesas.lv”, izskatīju visu publiski pieejamo informāciju par tiesas sēdēm Zemgales apgabaltiesā 16.oktobrī. Protams, mana uzvārda apsūdzēto sarakstā nebija. Nebija arī nekādas sasaistes, ka kaut uz vienu sēdi es varētu tikt saukta kā lieciniece. Aplūkoju arī portālu “E-lieta.lv”. Sameklēju kontaktinformāciju un nosūtīju vēstuli, lūdzot paskaidrot, kāpēc esmu saņēmusi kļūdainu paziņojumus par it kā manu tiesa sēdi. Pārmetu, ka tā jau cilvēks var noķert infarktu. Un tad elektroniskajā pastā saņēmu šādu atbildi no Tiesu administrācijas Informācijas sistēmu un tehnoloģiju departamenta Informācijas sistēmu lietotāju atbalsta nodaļas vecākās referentes Justīnes Briedes: “Paldies par ziņu! Informējam, ka šī ir krāpnieciska ziņa. Portāls “E-lieta.lv” nenodrošina SMS funkcionalitāti lietas dalībniekiem. Kā arī informējam, ja esat cietusi, piemēram, nosūtījusi dokumentu, ievadījusi paroli, pārskaitījusi naudu, aicinām uzreiz informēt Valsts policiju.”
Pēc ziņas saņemšanas metos pārbaudīt savu internetbanku. Mana kontā tobrīd esošie eiro tur stāvēja neskarti. Būtu žēl tos pazaudēt muļķības dēļ. Un te ir vietā atgādinājums man un citiem – nedrīkst vērt vaļā no svešiem vai it kā pazīstamiem cilvēkiem (jo varbūt profils ir uzlauzts un sūta krāpnieks) saņemtās interneta saites!