
120 dienas pirms pašvaldību vēlēšanām, tas ir, no 8. februāra, Latvijā sākās priekšvēlēšanu aģitācijas periods. Tas ilgs līdz pašvaldību vēlēšanu dienai – 7. jūnijam.
Šajā periodā likumdevējs ir noteicis ievērot noteikumus gan aģitācijas veicējiem, gan medijiem, gan citām iesaistītajām pusēm, kurām ir jāievēro priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanas noteiktā kārtība un ierobežojumi.
Ko tas nozīmē realitātē? Daudzas vēlēšanas “Dzirkstele” ir aizvadījusi neatkarīgā Latvijā, un esam daudz mācījušies, kā jāstrādā demokrātiskā valstī priekšvēlēšanu periodā. Taču jāatzīst, ka katru reizi ir jābūt maksimāli uzmanīgiem. Kāpēc? Mēģināšu izskaidrot.
Pirmkārt, deputātu kandidāti var aģitēt par maksu, un tās ir reklāmas vai garāki reklāmraksti, kur ir skaidri un gaiši norādīts, ka tā ir politiskā reklāma un kas to ir atmaksājis. Tā ir likumīga aģitācija par maksu – tur nekādas šaubas nerodas.
Nelikumīga ir slēpta aģitācija, kura izpaužas, piemēram, kad politiķi pirms vēlēšanām sāk apmeklēt dažādus pasākumus un fotografējas, piemēram, pie olām saistībā ar Lieldienu pasākumu vai ar karogiem 4. maijā, vai griež lentītes, kad tiek atklāts kāds jaunuzcelts objekts. Protams, to visu politiķi var darīt, bet medijiem tas nav jāapraksta priekšvēlēšanu laikā. Piemēram, tikko izstādē “Balttour”, kurā kopīgi piedalījās Gulbenes un Alūksnes novads, pasākumā Rīgā bānīša stāstu no Alūksnes novada nevarēja izstāstīt neviens cits cilvēks, kā tikai Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks, kurš, protams, kandidēs vēlēšanās. Iespējams, tieši šis cilvēks ir vienīgais Alūksnes novadā, kurš ir visspējīgākais tūrisma nozarē, bet šaubu ēnu tas met gan uz organizatoriem, gan deputātu kandidātu.
Kāds varbūt vaicās, vai pusgadu dzīvosim bez informācijas no novada domes. Protams, šāda informācijas būs, jo skaidrs, ka dienaskārtībā būs tādi jautājumi, kā arī notikumi, par kuriem argumentētu komentāru var sniegt tikai domes vadība, deputāti vai komisiju vadītāji, vai vēl citas amatpersonas, kuras kandidē, bet tas nav “bānīša stāsts”, bet runa par lietu, un tas ir atļauts. Tāpat skaidrs, ka saņemsiet informāciju par vēlēšanu procesu Gulbenes novadā, izvētīsim deputātu kandidātus, viņu paveikto iepriekš un jauno piedāvājumu, bet tas būs vienlīdzīgi pilnīgi par visiem sarakstiem un attiecīgi atzīmēts ar rubriku “Vēlēšanas”.
Visus deputātu kandidātu sarakstus pilnībā mēs uzzināsim tikai martā, tāpēc varam nezināt visus cilvēkus, kuri kandidē, un var gadīties, ka “Dzirkstele” uzrunā jūs pastāstīt par hobiju, dārzu vai uzņēmumu. Tāpēc lūgums atklāti pateikt, ka esat kandidātu sarakstā, bet par jūsu dzīvi mēs pastāstīsim pēc vēlēšanām.
Vēl gribas pieminēt svarīgu aspektu par slēpto aģitāciju. Vismaz pirms pagājušajām vēlēšanām joprojām, kaut arī salīdzinoši mazāk, bija vērojama politiķu vēlme vilšus vai nevilšus izmantot pašvaldības administratīvos resursus, piemēram, deputātu kandidātus bez vajadzības slavinot pašvaldības informatīvajos izdevumos un jo īpaši sociālajos tīklos. Ja kaut ko tādu redzat, ir jāziņo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam!