
Gulbenes novadā laikam nav nevienas daudzdzīvokļu mājas, kura būtu no jauna uzcelta atjaunotās Latvijas brīvvalsts laikā. Tātad dzīvojam padomju gados uzceltajās. Ir skaidrs, ka šīs ēkas ir savu laiku nokalpojušas. Tām vajadzīga gan ārēja, gan iekšēja atjaunotne. Daudzās mājās uzlabojumus veic pamazām, dažās izšķiras par kredītsaistībām un apjomīgām renovācijām. Dzīvokļu īpašniekiem savā starpā vienoties ir grūti, jo esam dažāda vecuma, pieredzes cilvēki ar atšķirīgiem ienākumiem. Parasti viegli mājas kopīpašuma atjaunošanai piekrīt gados jaunie cilvēki, sevišķi tie, kuriem ir ģimenes, bērni. Viņi domā par nākotni. Savukārt gados vecie cilvēki neredz sevi tālā perspektīvā, turklāt vairumam ir mazas pensijas. Tāpēc viņi ļoti piesardzīgi raugās uz jebkuru ierosinājumu veikt uzlabojumus mājas kopīpašumā.
Tieši šādas dilemmas priekšā ir nonākuši iedzīvotāji Gulbenē, Skolas ielā 5/4. Vairākumam it kā ir izdevies vienoties par balkonu remontu. Tas ir noticis. Tagad jāsāk domāt par maksāšanu. Sākas pretenzijas. “Dzirksteli” šajā sakarā ir uzrunājuši divi šīs mājas iedzīvotāji, prasot padomu, aicinot rakstīt par situāciju.
Pirmā viedokli pauda kāda seniore, kuras dzīvoklis atrodas ēkas pirmajā stāvā un kuram nav balkona. Viņa ir neizpratnē, kāpēc arī viņai būtu jāmaksā par balkonu (kopīpašuma daļas) remontu. No juridiskā viedokļa jautājums ir interesants. “Dzirkstele” noskaidroja – ir patiešām jāmaksā arī viņai saskaņā ar Dzīvokļu īpašuma likumu.
Otrajai viedokļa paudējai arī ir pretenzijas šo pašu balkonu remonta sakarā, bet nu jau par veikto darbu kvalitāti. Viņa to apstrīd. Saka, ka tiesāsies. Lai gan kopējā tāme un darba uzdevums, kā man šķiet, sader. Par 3800 eiro tik apjomīgai ēkai balkonu izskatu var uzlabot tikai vizuāli, nevis pārbūvēt balkonus kapitāli, lai palielinātu to nestspēju. Bet varbūt kļūdos. Tāpēc “Dzirkstele” turpinās skaidrot situāciju un meklēt ekspertu atbildes.
Arī es pati sevi pieskaitu senioriem, kuri neredz sevi tālā perspektīvā, arī man ir grūti pieņemt ideju par mājas renovāciju. Šajā ēkā ir mans dzīvokļa īpašums. Vairums īpašnieku ir pieņēmuši lēmumu, ka māja tiks renovēta. Atliek to pieņemt. Protams, ir bažas par to, kāda būs kredīta līdzmaksājuma daļa pēc mājas renovācijas. Ja nespēšu maksāt, būs jāpārdod dzīvoklis un jāmeklē mazāks un lētāks miteklis. Tāda ir realitāte.