
Lai ej, kur iedams, lai kuru paziņu satiec, tagad visas sarunas ir par vienu un to pašu. Protams, par gaidāmajām vēlēšanām! Cilvēki cits citam vaicā, par ko balsos. Un daudzi atbild: “Nav, par ko. Un mani bērni teica, ka vispār neies uz vēlēšanām.” Tieši šis pēdējais teikums satrauc visvairāk, jo ietver absolūtu noliegumu. Vai arī absolūtu vienaldzību. Diemžēl statistika liecina, ka arvien mazāk cilvēku mūsu novadā aiziet uz vēlēšanām. 2009. gadā Gulbenes novada domes vēlēšanās piedalījās 44,27 procenti balsstiesīgo, 2013. gadā – 36,39 procenti, 2017. gadā – 38,02 procenti. Un 2021. gadā vien 28,91 procents jeb tikai 4772 vēlētāji no 16 509 balsstiesīgajiem bija devušies uz vēlēšanām.
Vai ir kāds minimālais slieksnis, cik procentiem no balsstiesīgajiem iedzīvotājiem ir jāatnāk uz vēlēšanām, lai tās vispār skaitītos notikušas? Novada vēlēšanu komisijā uz šo jautājumu man neprata atbildēt. Interesējos Centrālajā vēlēšanu komisijā. Atbilde ir tāda: “Tāda vēlētāju aktivitātes minimālā sliekšņa nav. Pie jebkāda balsotāju skaita vēlēšanas notiek. Pilsoņiem ir nevis pienākums piedalīties vēlēšanās, bet gan tiesības to darīt.”
Mums ir atkal ir jāievēl 15 Gulbenes novada deputāti. Vēlēšanu diena ir 7. jūnijs. No pulksten 8.00 līdz 20.00 balsot varēsim 18 vēlēšanu iecirkņos, pilsētas teritorijā trijos: sporta skolā; sporta centrā un Brīvības ielā 8 (Stradu pagasta pārvalde). Iespējama šajos iecirkņos būs arī iepriekšēja nobalsošana no 2. līdz 6. jūnijam noteiktās stundās.
Vai es iešu uz vēlēšanām? Noteikti! Kā vienmēr mēs to darīsim kopā ar manu tēti Jāzepu. Vai zinām, par ko balsosim? Vēl šaubāmies.
Ir pārdomas par priekšvēlēšanu kampaņām. Redzu, kas notiek sociālajos tīklos. Viens deputāta kandidāts tur jau sēž pie galda kā domes vadītājs, cits paštīksminās un kritizē visu pasaulē, vēl cits bērnišķīgi stāsta par savas partijas nodaļas regulārajām sapulcēm, kuras man ir vienaldzīgas. Dažam kandidātam ir tik sarežģīta leksika, ka diezin vai pats saprot, ko runā. Krīt uz nerviem lielie politiskās reklāmas plakāti pilsētvidē. Smīdina situācijas, kad deputātu kandidāti tvarsta potenciālos vēlētājus uz ielas. Ar pēdējā brīža kampaņām deputātu kandidāti atpazīstamību un cilvēku atbalstu diezin vai var iegūt. Domāju, ka vairums vēlētāju balsos par autoritāti, kurai, viņuprāt, var uzticēties, uz kuru var paļauties šajā nedrošajā laikā kā uz vispārcilvēcisko vērtību aizstāvi un pārstāvi.