
Par notikušo pagastu reformu tagad diskutēt ir gluži tā, kā asprātīgi izsakās kāds “Dzirkstele.lv” lietotājs: ko runāt par vilcienu sarakstu, ja vilciens jau aizgājis. Taču dažas lietas gribētu komentēt, īpaši tāpēc, ka “Dzirkstele” arī tiek ievilkta, kad deputāti pārmet spalvas. Tad, kad žurnālisti ir vajadzīgi, tad tiekam pieminēti ar labu vārdu, jo deputātiem sabiedrību vajag pārliecināt, ka informācijas par reformu bija pietiekami. Ja nepatīk mūsu rakstītais, jo kāds domā, ka nav citēts “īstais cilvēks”, tad esam kļuvuši “dzelteni”. Tas, protams, nav nekāds jaunums, bet šāda ienaidnieku meklēšana man rada dežavū. Iepriekšējā domes sasaukumā jau notika tieši tas pats, tagad tikai daži deputāti samainījušies vietām – tie, kuri iepriekš kritizēja, tagad slavē, tie, kuri slavēja, tagad kritizē gan domes lēmumus, gan žurnālistus. Tā jau normāla situācija politikā.
Vēlreiz gribu uzsvērt, ka mēs rakstījām par pārvalžu reformu, taču tikai to, ka bez reformas neiztiks, bet, ko tieši un kā pārveidos, tas nebija publiskots, mums nebija tādas informācijas. Tagad var secināt, ka kaut ko jau runāja, bet, kā nonākt līdz lielākai iedzīvotāju iesaistei, uzklausīšanai un galu galā arī ieteikumu ņemšanai vērā, domē tā arī nenonāca, bet šī tomēr pagastiem ir nozīmīga reforma. Iespējams, ūdens jau smēlās mutē, jo naudas, kā var nojaust, trūkst katastrofāli. Un, ja vajag naudu, kaut kas ir jālikvidē vai jāpārdod – tas ir skaidrs, jo tas viss esot novada nākotnes vārdā, tikai, kāda īsti tad ir tā nākotne, man, piemēram, nav skaidrs.
Atcerējos Jaungulbenes sila lietu pagājušajā sasaukumā. Toreiz par galveno grēkāzi tika padarīts Jaungulbenes pārvaldnieks, jo viņš it kā iepriekš nebija informējis deputātus, cik sils cilvēkiem ir nozīmīgs, tāpēc to nevajadzētu pārdot. Interesanti, kad deputāti par sila nozīmīgumu uzzināja, vairums tāpat nobalsoja par pārdošanu, jo arī bija vajadzīga nauda. Sakritība, ka tagad arī daži deputāti uzskata, ka pārvaldnieki esot pie vainas, ka iedzīvotājiem nav nodevuši vēsti par pārvalžu reformu. Jau kopš 2009.gada pārvaldnieki vispār nav nekādi lēmēji, viss tiek lemts novada domē, un, manuprāt, pašiem lēmējiem, ņemot talkā baltās mājas administratīvo aparātu, arī jānoved reformu idejas līdz iedzīvotājiem. Jā, varbūt kāds no pārvaldniekiem nav ko izdarījis, bet novelt vainu uz viņiem arī nav gluži taisnīgi. “Dzirksteles” žurnālistu pieredze rāda, ka lielākoties tieši pārvaldnieki ir tie, kuri labi pārzina savu teritoriju, savus cilvēkus un viņu problēmas un arī cenšas tās risināt, ir kopā ar saviem iedzīvotājiem svētkos un ikdienā un, kas nav mazsvarīgi, spēj atbildēt arī uz žurnālistu jautājumiem. Jā, piekrītu deputātei, ka nevajag pagastiem “vagarus”, bet vienu atbildīgo un zinošo gan, jo pieredze rāda, ka pagastos, kur nebija ilgstoši pārvaldnieka, iedzīvotāji ilgi gaida atbildes no domes uz sasāpējušiem jautājumiem.
Tagad jau noteikti tiks pieņemti darbā izdarīgāki pārvaldnieki, kas spēs paveikt vairāk un labāk. Galvenais, lai atceras, kurš pagasts ar kuru ir savienots, es pati regulāri to sajaucu, lai arī šajā novadā vienmēr esmu dzīvojusi, iespējams, tieši tāpēc man grūti te redzēt loģiku. Un galvenais – lai jaunajiem pārvaldniekiem ir kartes telefonā un nepietrūkst degvielas, kā arī lāpsta vienmēr ir mašīnā, apbraukājot teritoriju!