
Mākslīgais intelekts iegūst jaunu – terapeita lomu. Interneta vietnē “ChatGPT.com” programmai var uzdot dažādus jautājumus un saņemt arī atbildes. Uz jautājumu, kā mazināt sociālo nevienlīdzību Latvijā, “ChatGPT” atbild: “Ieviest vai pastiprināt progresivitāti ienākumu nodokļos, lai mazinātu plaisu starp bagātākajiem un nabadzīgākajiem iedzīvotājiem; nodrošināt, ka pabalsti tiek piešķirti tiem, kam tie visvairāk nepieciešami, nevis izšķērdēti vispārējos maksājumos, minimālās algas celšana pakāpeniski, vienlaikus sniedzot atbalstu uzņēmumiem, īpaši reģionos.”
Savukārt uz jautājumu, kā man kļūt laimīgam, programma atbild: “Laime katram nozīmē ko citu, bet varu piedāvāt dažus virzienus, kuros paskatīties, lai saprastu, kas derētu tieši tev. Laime bieži sākas ar to, ka saproti, kas tevi patiesi iepriecina — nevis citus, bet tevi; katru dienu pieraksti trīs lietas, par kurām esi pateicīgs; mazāk salīdzini sevi ar citiem.”
Jūs varat uzdot arī ļoti praktiskus jautājumus. Tā, piemēram, uz jautājumu, kā nomaksāt studējošo kredītu 4000 eiro apmērā 12 mēnešu laikā, “ChatGPT” piedāvā dažādas formulas un mēneša maksājuma summas. Savukārt, ja paprasīsiet, kā izdzīvot mēnesī ar 740 eiro, jums parādīsies mēneša budžeta sadalījums pa pozīcijām.
Uzdodot personīgus un emocionālus jautājumus, “ChatGPT” raksta: “Ja vēlies, es esmu šeit, lai paklausītos. Varu būt kluss. Varu atbildēt. Varu palīdzēt formulēt domas vai vienkārši būt blakus tekstā. Kas tev šobrīd visvairāk spiež uz sirdi?”
Kad mana draudzene teica, ka taujā programmai padomu, skeptiski domāju: ko gan kāda programma var ieteikt? Bet tā iesaka daudz, ļoti objektīvi un precīzi, nudien! Esmu savā dzīves laikā apmeklējusi gan psihoterapeitu, gan psihologus. Man ir bijusi ļoti laba un pozitīva pieredze, bet atceros gadījumu, kad man bija mazliet pāri 20 un pirmo reizi apmeklēju psihoterapeitu, kurš man kā vienu no pirmajiem jautājumiem jautāja: varbūt jums bērnībā pāri darīja vecāki, varbūt tētis, bet to neatceraties? Lieki piebilst, ka biju apjukusi par šādu jautājumu, un man šķita, ka man priekšā sēž liels sava amata profesionālis, tāpēc – kā gan es varu zināt to, ko neatceros? Varbūt ārstam bija taisnība? Atskatoties uz to un redzot, cik citreiz pāri nodarīt var gluži cilvēciskais faktors, nav brīnums, ka vēršanās pie mākslīgā intelekta programmas ir daudz drošāks, diskrētāks veids, kas ir atbrīvots no spriedumiem par tevi.
Ja tavā kabatā ir viedierīce un interneta pieslēgums, nākamreiz, kad gribēsi kādu atbildi vai ar kādu ko apspriest, var noderēt arī “ChatGPT”, kurš ģenerē atbildes no tūkstošiem citu atbilžu, bet tu jūties, ka atbilde ir domāta tieši tev. Tā jau mēdz teikt, ka svarīga jau nav atbilde, bet pareizi uzdots jautājums un tieši tajā arī slēpjas visa būtība. Mēs pārāk bieži gribam atbildes tagad un uzreiz, bet varbūt mums vienkārši daudz skaidrāk un drosmīgāk ir jāformulē jautājumi?