
Manuprāt, zīmīgā dienā, proti, 1.septembrī, kas ir Zinību diena, pie Iekšlietu ministrijas tika rīkota protesta akcija pret ieceri Krievijas pilsoņiem dot divus gadus valsts valodas eksāmena nokārtošanai. Ar saukļiem, kā, piemēram, “Pietiek auklēties! Valsts valoda jāzina katram!”, cilvēki pauda savu nostāju. Protests bija pret ieceri pagarināt latviešu valodas eksāmena kārtošanas termiņu. Pievienojos! Ja cilvēki vairāku desmitu gadu laikā, dzīvojot te, Latvijā, nespēj iemācīties elementāras prasmes, lai nokārtotu pieticīgās eksāmena prasības, proti, vismaz A2 līmenī, tad lieki kaut ko piebilst.
Diemžēl daudzi joprojām uzskata, ka tas nav nepieciešams, dzīvojot šeit, apgūt arī latviešu valodu. Biežāk dzirdētā atruna: nav bijusi nepieciešamība. Rodas jautājums, vai, dzīvojot Latvijā, aiz cieņas pret šo valsti nav ienācis prātā apgūt vismaz elementārākās sarunvalodas frāzes? Neesmu rusofobe, bet, ja uzturies Latvijā, dzīvo te, tad ir jāzina arī šīs valsts valoda un punkts! Piekrītu tam, ka latviešu valodas pareizrakstība nav no tām vieglākajām, taču nav arī neapgūstama, bet par sarunvalodu nemaz nevar būt pat runa! Tur pat nav ko diskutēt! Latviešu valoda ir jāzina, un nav ko auklēties! Nevēlēšanās mācīties, zināt, runāt valsts, kurā dzīvo, valodā, ir skaidra attieksmes paušana, un tā ir necieņa. Tie, kuri neuzskata par vajadzīgu runāt latviski, tie arī nemainīsies. Un viņi nevis nespēj, bet negrib to darīt.
Līdz ar to es noteikti atbalstu sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” uzsākto parakstu vākšanu par atteikšanos no plānotajiem Imigrācijas likuma grozījumiem, kas paredzētu Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem vēlākais divu gadu laikā nokārtot latviešu valodas pārbaudi, lai varētu legāli turpināt uzturēties Latvijā. Iniciatīva paredz paturēt nosacījumu par uzturēšanās atļaujas atņemšanu tiem, kas nav nolikuši vai nav pieteikušies nolikt valsts valodas pārbaudi līdz 1.septembrim. Nelielam salīdzinājuma – skolēniem ar šo mācību gadu skolās nav ļauts vēlreiz kārtot pārbaudes darbu. Ja ar pirmo reizi nav izdevies to nokārtot, tātad nav. Bet ar Krievijas pilsoņu sabiedrības daļu turpinām auklēties, un varbūt kāds arī notic viņu izdomātajām “pasakām”, kāpēc nu nekādi nav bijis iespējams iemācīties latviešu valodu, lai arī šajā valstī dzīvo jau vairākus gadu desmitus.