Deputāta Aināra Brezinska ieteikums – aģentūrai vairāk jādomā, kā pelnīt naudu

Vairāk strādāt pie dabas tūrisma un piedāvājuma uz vietas, Gulbenes novadā, kā arī sadarbībā ar kaimiņu novadiem – tas ir jaunākais akcents pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” 2024.gada darba plānā. Šo plānu paredzēts apstiprināt novada domes 28.decembra sēdē.
Saruna ar deputātiem par šo plānu ar aģentūras vadītāju Simonu Sniķi notika 20.decembra tautsaimniecības un attīstības komitejas sēdē.
Plāno velo un laivu braucienus
Saistībā ar dabas tūrismu tiek plānota pārgājienu rīkošana.
“Esam iesākuši un redzam, ka tur ir attīstības perspektīvas. Nākamajā gadā gribēsim to vēl vairāk attīstīt un veidot jau ciklisku piedāvājumu ar konkrētu pārgājienu skaitu. Šogad mēs pārgājienus veidojām pēc pieprasījuma, vadoties no laika apstākļiem. Vairāk uzsvērām tieši muižas un pārgājienu ap muižām un muižās. Nākamgad būs dažāda veida pārgājieni – gan velobrauciens, gan laivošana,” stāsta S.Sniķe.
Vairāk tiek strādāts arī pie “bānīša zemes” piedāvājuma.
Deputāte Guna Pūcīte saprot, ka aģentūra savā darba plānā balstās uz trīs vaļiem: Stāmerienas pils, Zaļais tirdziņš un izglītojošais un interaktīvais centrs “Dzelzceļš un Tvaiks”. Taču deputāte domā, ka publikas interese par interaktīvo centru mazinās. G.Pūcīte vēlētos, lai vairāk tūrisma plānā ieskanētos pagastu loma, piemēram, kulinārijas tūrisms. Tāpat viņa vēlētos lielāku akcentu uz zaļo ceļu izmantošanu tūrisma piedāvājumā.
S.Sniķe skaidro, ka “Dzelzceļš un Tvaiks” faktiski plašāk neattīsta savu pakalpojumu klāstu, bet uztur esošo piedāvājumu vislabākajā kvalitātē.
Veidos vietējo uzņēmēju sadraudzību
S.Sniķe stāsta, ka pagastos nākamgad ir plānotas satikšanās ar uzņēmējiem, kopīgu tūrisma forumu apmeklēšana, tādā veidā saliedējot novada uzņēmējus.
Tāpat tiks turpināta mājas kafejnīcu dienu organizēšana ceturto gadu pēc kārtas. “Tas arī savā ziņā ir mūsu novada kulinārijas mantojums,” viņa uzsver.
Savukārt zaļo ceļu tēma novadā arī turpināsies, jo nākamgad tiks uzsākta jauna projekta īstenošana, par to “Dzirkstele” jau rakstīja. Šis projekts paredz kvalitatīvas, visām iedzīvotāju grupām ērtas paraugtakas izveidi Gulbenē uz zaļā ceļa, kas savieno Brīvības un Miera ielu.
“Pārgājienu un aktīvā tūrisma cikls jebkurā gadījumā ir saistīts ar zaļajiem ceļiem,” uzsver S.Sniķe.
Deputāta Aināra Brezinska ieteikums – aģentūrai vairāk jādomā, kā pelnīt naudu. “Šobrīd, skatoties uz aģentūras budžetu, aptuveni 70 procenti naudas tiek dots no pašvaldības maka un tikai 30 procenti ir pašu nopelnītais. Citos novados aģentūrām ir citādi procenti. Tātad ir jāpiedomā pie jaunu tūrisma produktu radīšanas,” saka deputāts.
S.Sniķe bilst – jebkurš jauns tūrisma produkts prasa naudas ieguldījumu, tomēr aģentūra patiešām domājot par to, kā palielināt ieņēmumus.
Akcents uz pilsētas svētkiem
Deputāts Gunārs Ciglis brīnās, ka aģentūras plānā nav ne vārda par nākamgad gaidāmajiem novada svētkiem, kuru tradīciju domāts atjaunot pēc vairāku gadu pārtraukuma.
Novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika šajā sakarā saka: “Tāda doma par novada svētkiem ir bijusi. Bet, skatot cauri pašvaldības 2024.gada budžetu un milzīgos pieaugumus tieši uz pedagogu algām, uz bērnudārzu darbinieku algām, neformāli esam runājuši, ka laikam būs jāatsakās no novada svētkiem. Bet pilsētas svētki noteikti paliek (26. un 27.jūlijā – red.). Un esam runājuši, ka pilsētas svētku ietvaros ir jāaicina arī pagasti ar savām programmām. Jāpaliek ir pie vieniem lielajiem svētkiem. Divus (gan novada, gan pilsētas svētkus – red.) laikam nevarēsim šajā gadā finansiāli pacelt.”

Fakti
2023.gadā plānotie izdevumi bija:
* pašvaldības aģentūrai “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” darbībai – 143 877 eiro;
* struktūrvienības, izglītojošā un interaktīvā centra “Dzelzceļš un Tvaiks”, darbībai – 80 020 eiro;
* struktūrvienības “Stāmerienas pils” darbībai – 164 012 eiro.
(Summas ietver arī darbinieku algas, nodokļus, iestādes uzturēšanas izdevumus.)
Avots: Gulbenes novada dome