Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze
weather-icon
+24° C, vējš 3.26 m/s, A-ZA vēja virziens
Dzirkstele.lv ikona

Notiek remontdarbi Pilskalna HES Lejasciema pagastā, līdz 1.oktobrim ūdens līmenim jābūt atjaunotam (3)

Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Zvejas kontroles daļas vecākais inspektors Edvīns Gudrītis apliecināja, ka inspektori apmeklējuši Pilskalna HES šonedēļ vairākas reizes, kamēr ūdens pakāpeniski tika nolaists, un pārliecinājās, vai viss tiek darīts atbilstoši likumdošanai, pēc iespējas nodarot mazāku kaitējumu dabai. HES uzraugs Māris Linužs zina teikt, ka kopš HES uzcelts, te remonts nav bijis. Un uzcēla to vairāk kā pirms 20 gadiem. Foto: Ginta Alberte.

Pagājušajā nedēļā Lejasciema pagasta Pilskalna hidroelektrostacijas ūdenskrātuvē tika nolaists ūdens, lai veiktu remontdarbus. Arī “Dzirkstele” devās aplūkot, kā veicās remonts, un satika tur arī Valsts vides dienesta pārstāvjus.

Publiskotā informācija patiesi liecina, ka 2002.gadā Lejasciema pagastā SIA “Pilskalna HES” uzsāka mazās spēkstacijas būvniecību uz Gaujas.

Darbus veic ukraiņi

“Dzirkstele” sazinājās ar SIA “Pilskalna HES” valdes locekli Mārci Oliņu, kurš stāsta, ka remonta laikā tiks pārbūvēts lielais dzelzs aizvars, lai to ir vieglāk darbināt.

“Betonā bija parādījušās plaisas, un, pirms tās kļūst bīstamas, mēs tās novērsīsim, tāpēc tiek apkalts betonējums, un tiks uzbetonēts par jaunu. No Valsts Vides dienesta mums atļauja ūdenskrātuves nolaišanai ir līdz 1.oktobrim. Mēs ceram to izdarīt ātrāk. Bet, kad jākaļ nost betons un notiek demontāžas darbi, tad šiem darbiem termiņus prognozēt ir grūti. Darbus veic ukraiņu vīri, kas dzīvo Rankā. Viņiem ir pieredze šādos darbos. Tas arī bija viens no iemesliem, kāpēc izlēmām remontu veikt šogad, jo it kā plaisas nebija bīstamas un varētu vēl pagaidīt, bet te ir ukraiņi, un tā ir iespēja arī viņus atbalstīt, piedāvājot darbu. Kas attiecas uz šīm plaisām, mums noteikti būtu jāveic remonts, bet nebija obligāti to darīt uzreiz šogad. Kaut gan, ja ieraugi betonā potenciālās plaisas, tad vienmēr gribi to novērst pēc iespējas ātrāk. Jā, tās nebija bīstamas, bet varēja par tādām kļūt. Un kāpēc gaidīt ziemas salu un uztraukumu? Labāk to izdarīt profilaktiski, pirms kaut kas ir noticis. Tāds bija arī būvinspektora ieteikums – izdarīt profilaktiski. Valsts Vides dienests neiebilda, ka šajā laikā ūdenskrātuvē notiek ūdens nolaišana,” stāsta M.Oliņš.

“Pamatīgs remonts būs. Veiks uzlabojumus, būs modernāk. Remonts jau bija nepieciešams,” piebilsts M.Linužs, kurš pats ir sinolietis un HES uzrauga jau gadu.

Zaudējumi būs

Valsts Vides dienesta Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Zvejas kontroles daļas vecākais inspektors Edvīns Gudrītis “Dzirkstelei” stāsta, ka viss ir kārtībā un notiek atbilstoši instrukcijām.

“Kaut kādi zaudējumi jau būs, un tas ir dabīgs process. Pēc tam par to tiks veikti aprēķini. “Bior” veiks zaudējumu aprēķinu,” skaidro E.Gudrītis.

Viņš min, ka, piemēram, upes nēģu kāpuri, ko sauc par ņurņikiem un kuri dzīvo, ierakušies smiltīs, tiklīdz nolaida ūdeni, līda ārā.

“HES pārstāvis staigāja un laida tos atpakaļ ūdenī, mēs arī piepalīdzējām. Uz šejieni braucām, kamēr bija ūdens nolaišanas process. Mums jāskatās, lai ūdens nolaišana notiek atbilstoši visiem noteikumiem. Un viss arī notiek atbilstoši noteikumiem. Tagad jau vairāk nekas daudz nemainīsies,” saka E.Gudrītis.

M.Oliņš stāsta, ka ūdens nolaišanas laikā skatījās, vai zivis nav kaut kur palikušas iesprostotas.

“Izgāju ūdenskrātuvi, izbridu pa dubļiem. Šī ūdenskrātuve nekad nav bijusi nolaista, līdz ar to nav tādas vēsturiskas pieredzes, kā tas izskatās, kad ir nolaista, un kā izskatās pats nolaišanas process,” saka M.Oliņš.

“Ūdens lēnām, pakāpeniski tika laists nost, zivīm jau paliek vecā Gaujas gultne, aizgāja arī bedrēs. Zivju te daudz. Makšķernieki zina, kur tās ir,” stāsta M.Linužs.

Arī “Dzirkstele” pārliecinājās, ka šobrīd pie HES makšķernieku netrūkst.

Nolaistajā ūdenskrātuvē nekādu interesantu atradumu nav.

“Vienīgi bebrs bija dusmīgs, un ļoti šņāca, kad gājām garām viņa mājai. Tagad viņam līdz upei jāiet četri soļi, jo ūdens vairs nav pie sliekšņa. Lapsas bija paspējušas tur visu pārbaudīt, kas jauns, jo bija daudz lapsu pēdu,” secina M.Oliņš.

Fakti

SIA “Pilskalna HES” pieder trīs privātpersonām: Dārtai Dikmanei-Stūriškai, Marutai Kalniņai, Zanei Oliņai.

SIA “Pilskalna HES” finanšu rādītāji (2022.gads)

Apgrozījums – 519 749 eiro

Peļņa pēc nodokļiem – 29 386 eiro

Avots: “Lursoft”

Dzirkstele.lv ikona Komentāri (3)

?
11:38 11.08.2023
Robežkalns tagad ir Pilskalns?
Atbilde
13:15 11.08.2023
Padevīgi ziņoju, ka Robežkalna HES tiešā tuvumā, blakus Gaujai, senlaikos tiešām bijis pilskalns. Tā sauktais Krāču pilskalns. Par to liecina vēstures lietiskie avoti, kas tur atrasti. Tāpēc arī radies pieminētais HES nosaukums.
Oj
14:14 11.08.2023
Un kad atkal zivis atjaunosies tur?